PAZLJIVO ODMERAVANJE KORAKA

Skopje Feb 6, 1996

AIM, Skopje, 06.02.1996

  • Odugovlacenje pocetka rekonstrukcije vlade, koju navodno podrzavaju svi, prvenstveno jeste odraz "rovitosti" terena na kome su se nasli koalicioni partneri. - Eventualno isklucenje nesposlusnih liberala moglo bi popraviti poziciju dva ostala partnera SDSM-a, socialista i PDP-a.

Pre skoro dva meseca najavljena rekonstrukcija Makedonske vlade s ciljem "poboljsanja njene efikasnosti", i dalje zauzima centralno mseto u domacoj javnosti, u prvom redu zato sto prvi covek izvrsne vlasti, socijaldemokrat Branko Crvenkovski, nikako da "presece" stvar.

Osnovni problem koji bez sumnej donosi najvecu glavobolju premijeru jeste odnos njegove i Liberalne partije, na cijem je celu neprikosnoveni Stojan Andov (aktualni predsednik makedosnkog parlamenta i na osnovu sadasnjeg Ustava drugi covek u drzavnoj hierarhiji) cije su medjusobne "komunikacije" svedene na nivou saopstenja putem javnih medija.

Konkretnije smernice koje su se ocekivale nakon sastanka Centralnog saveta Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), koja konacno i ima mandat za izvrsnu vlast, ipak su izostale,sto je jos vise zamaglilo pretstavu o izgledu "osvezenog" kabineta. Sturo saopstenje (naravno, putem javnih medija) o tome da Savet partije podrzava rekonstrukciju predlozene od premijera, kao i ukljucivanje u rekonstrukciji ministara iz Liberalne partije, i nije pridonelo bas mnogo u pravcu rasciscavanja dilema. Ono sto nije ucinjeno putem javnog saopstenja ucinjeno je putem "neoficijalnih" informacija iz vodstva socijaldemokrata. Na osnovu ovih spekulacija dalo se zakljuciti da socijaldemokrati ustvari uopste ne zele dalje koalicirati sa "nevernim" liberalima koji se citavo vreme ponasaju kao opozicije u poziciji, te da bi bili vrlo srecni da se otarase ovog "tereta" koji im otezava vladavinu (cini se mnogo vise nego Albanci iz PDP-a). Ovakav stav, iako na nivou spekulacija, prilicno je "uhladio" glave liberala koji su se nasli u "nebranom", tako da je posle ovog nastupio potpuni muk u taboru liberala koji, cini se, nisu ocekivali ovako neumoljiv stav njihovih izbornih "saboraca", sa kojima su trebali graditi "sigurnu kucu" za sve makedonske gradjane. O resenosti socijaldemokrata najbolje govori podatak da premijer prosto izbegava susrete sa liberalima, iako je u medjuvremenu obavio konsultacije sa dva ostala partnera iz koalicije, SP i PDP, u pravcu nalazenja najboljih kadrovskih resenja za "novu" vladu. Ozbiljnost ove situacije potvrdjuje i neoficijalni izvori iz spomenutih dve partija, koji tvrde da su se liberali obratili za pomoc, trazeci od njih da se zaloze kod premijera kako bi zadrzao liberale i u novom sastavu vlade!? Medjutim, cini se da ovo nece biti nikako moguce! Opet po neoficijalnim izvorima iz SDSM-a saznaje se da je njegova partija nalozila premijeru da ne sme popustiti liberalima, jer ce u suprotnosti izgubiti partijsku podrsku!?

Iako se cini da je situacija "cista", te da bi premijer konacno mogao objaviti listu izmena u njegovom kabinetu - bez liberala (koji mu nisi poklonili politicko poverenje prilikom izbora sadasnje vlade), stvar ipak nije tako jednostavna. Bez sumnje, jedna od glavnih dilema premijera jeste kako ce reagovati liberali? Ako se zna da postoje indicije po kojima bi se oni mogli prikloniti vanparlamentarnoj opoziciji (VMRO- DPMNE i PD), onda je jasnije zasto toliko kasni najavljena rekonstrukcija. Nema sumnje da bi kombinacija masovnosti VMRO- DPMNE-a i ekonomske podloge "direktorske partije" (veruje se da LP "drzi" vecinu direktora javnih preduzeca) mogla ozbiljno ugroziti pozicije "nove" vlade koja bi pritom bila jos i ranjivija jer bi u tom slucaju mnogo vise zavisila od vilje albanskog partnera iz Partije za demokratski prosperitet, koji je prilicno nezadovoljan statusom Albanaca u drzavi. Ali isto tako ni liberalima nece biti nimalo svejedno da se "zboguju" sa pozicijom koju su stekli na osnovu poslednje podele vlasti. Jedno od kljucnih pitanja ostaje ono o buducnosti prvog coveka Parlamenta, Stojana Andova. Neoficijalno tvrdi se da je njemu obecano da nece biti "taknut" ni u slucaju da njegovi "puleni" budu "izjureni" iz izvrsne vlasti, sve u cilju da ova mocna partija ne izmakne sasvim iz kontrole i pocne osvetnicki pohod na novo osvajanje vlasti, ovog puta sa "nepredvidljivim" vanparlamentarcem Ljupcetom Georgievskim i bivseg lidera sadasnjih saocijaldemokrata, Petra Goseva. Jedinstvena "odbrana" od ovakvog nastraja bila bi stabilna vlada u kojoj bi uloga albanskog partnera bila vrlo znacajna. Da se u ovom pravcu vec radi ponesto, potvrdjuju izvori iz PDP-a, po kojima bi oni, kao zalog za vecu vernost, pored postojecih, dobili jos jedno mesto u vladi (sada ova partija drzi cetiri ministarstva).

Sto se tice PDP-a, oni su dali punu podrsku rekonstrukciji i pored nekoliko puta najavljenog povlacenja iz vlade zbog nezadovoljstva na polju upotrebe albanskog jezika, posebno u visokom obrazovanju. Iako se ne spominju imena, sasvim je izvesno da ce u korpusu ministara iz ove partije biti izmena. Kako se saznaje, jedan od njih (sadasnji ministar kulture) morace napustiti svoje mesto. Cini se da oko njegovog odlaska postoji obostrana suglasnost je je na neki nacin izneverio ocekivanja i svoje partije i makedonskog partnera. Prvima se zamerio zato sto je izrazio sumnju u pravilnost odluke za otvaranje Univerziteta u Tetovu, a drugima se zamerio zato sto je kasnije promenio mislenje i javno posetio ovaj Univerzitet.

Sto se tice konacne liste rekonstrukcije koja se ocekivala ovih dana, ona ce najverovatnije biti poznata krajem iduce nedelje. Za sada se veruje i to da postoji mogucnost da neki od ministara iz liberalne partije promeni partijske "boje" i predje u SDSM (najvise se tipuje na stalozenog ministra za spoljne poslove). Takodje se mogu ocekivati promene i u taboru SDSM-a, ali najverovatnije ce to biti uglavnom rotacije. Pretpostavke govore da ce premijer ponuditi daleku siru listu promena, vise od jedne trecine sadasnjeg sastava (sto automatski povlaci proceduru kao da je posredi formiranje nove vlade), kao i popunjavanje upraznjenih mesta zamenika i pomocnika ministara, koja su do sada ostala prazna ili ista kao iz proslog sastava vlade (iz 1990) zbog nesuglasica oko podele izmedju koalicionih partnera. U svakom slucaju, puno toga ce zavisiti od konacne odluke o "sudbini" liberala koja se ocekuje svakog trenutka. IBRAHIM MEHMETI