ZASJEDAO REPUBLICKI PARLAMENT
OPOZICIJA ISKORISTILA SANSU
AIM SARAJEVO, 10.01.96. "Zastupnici nam setaju po gradu, a nama ovdje padaju zakoni", negodovao je Bekrem Junuzovic, zastupnik vladajuce Stranke demokratske akcije. Njegova ljutnja se vjerovatno odnosila na zastupnike iste stranke koji su mozebit odsustvovali s posljednjeg zasjedanja republickog parlamenta na kojem su poslije duzeg vremena odbijeni neki prijedlozi iza kojih ova stranka stoji. Zastupnici su zapravo odbili prihvatiti prijedloge za cak cetiri zakona, sto je za vladajucu stranku bilo neocekivano i neprijatno iznenadjenje. Odbijanje, naravno, nije rezultat odsustva pojednih zastupnika SDA ili njihovo "caskanje u skupstinskom bifeu za vrijeme glasanja", kako misli Junuzovic, vec naprotiv iznenadnom brojnoscu zastupnika na zasjedanju, ali onih koji nisu u clanstvu SDA.
Naime, povratkom zastupnika druge vladajuce stranke, Hrvatske demokratse zajednice, i u republicki parlament (u njemu se, naime ponovno donose odluke i dijeli vlast sto HDZ ne zeli propustiti) neprikosovena SDA gubi dosadasnju moc nadglasavanja malobrojne opozicije. Donedavno - uz puste klupe zastupnika HDZ i jos od prije rata odmetnutim zastupnicima SDS - stranka A. Izetbegovica nonsalanto je i s podsmjehom obacivala svaku kritiku opozicije, te sprovodila sve sto partijska centrala naredi. U nastupu iskrenosti (lili slabosti) pojedini SDA su zastupnici, poput pjevaca sevdalinki Safeta Isovica, javno priznavali kako su oni samo "krpe za brisanje, a odluke se donose na drugom mjestu". Tako su u republickom parlamentu slijedeci naredbe partijske centrale zastupnici SDA pukim preglasavanjem donosili i takve zakone poput onog o spajanju izvrsne i zakonodavne vlasti, a koje je Ustavni sud BiH zbog neutemeljenosti glatko ponistavao. U ovom ce parlamentu dugogodisnje samovolje ostati upamcena i izjava Avde Campare, sekretara skupstine (funkcija na koju se dolazi stranackim imenovanjem, a ne izbornim glasanjem) upucena opoziciji prilikom osporavanja legalnosti nekih odluka vladajuce partije: "Mi sve mozemo, zapamtite to!"
Cini se da nije vise tako. Ovo posljednje zasjedanje parlamenta gdje su odbijeni prijedlozi cetiri zakona (o stambenim odnosima, o privremeno napustenim nekretninama, o izboru odbornika i zastupnika u skupstine drustveno-politickih zajednica, te o bezbjednosti saobracaja na putevima) pokazalo je da bilo kakav pruralizam moze, ako ne pobjediti, ono barem usporiti jednopartijsku diktaturu. Naravno, "ljubav" koalicijskih partnera u Federaciji, SDA i HDZ, koja se ogleda u tome da se gotovo o nicemu ne mogu sloziti, uveliko je pomogla opoziciji da obori sporne prijedloge zakona. Naime, zdruzeni glasovi zastupnika HDZ i opozicije presudili su.
Naravno, citav tok zasjedanja pratile su ostre polemike izmedju opozicije i vladajuce SDA. Zaigravsi ulogu "neutralnih" zastupnici HDZ pokusavali su raspravu vracati na konkretne prijedloge, no ostavljajuci istovremeno dovoljno prostora opoziciji u bitci s SDA. S druge strane, vladajuca SDA je, osjecajuci kako gubi tlo pod nogama, cak optuzivala opoziciju za njenu samovolju i diktaturu!?
Tako ce, povodom odbacivanja spornog prijedloga Zakona o stambenim odnosima, podpredsjednik SDA Edhem Bicakcic (covjek koji ujedno ima vrlo egzoticnu funkciju "v.d. clan Predsjednistva", iako se Ejup Ganic kojeg zamjenjuje ziv i zdrav pojavio u Sarajevu) iznervirano dobaciti opoziciji:
- Ovdje se radi o teroru manjine nad vecinom jer bi ta manjina htjela da i danas uziva privilegije kakve je imala u proslom sistemu! Mozda smo i samo krivi sto ovo ranije nismo zavrsili, zakljucio je Bicakcic.
Reagujuci na njegove rijeci Boro Bjelobrk, sef zastupnickog kluba SDP, zatrazio je vise uvazavanja za skupstinskom govornicom, napominjuci: "Ovo posebno govorim uvazenom kolegi Bicakcicu koji je samnom i sam uzivao blagodeti onog sistema dok smo zajedno studirali na istom fakultetu!"
Dodanu buru negodovanja izazvao je i Sejfudin Tokic, sef zastupnickog kluba druge opozicijske stranke sa socijaldemokratskim predcnakom, UBSD, koji je reagirao na sporni prijedlog zakona o izboru odbornika i zastupnika u skupstine drustveni-politickih organizacija. Tokic je optuzio vladajucu SDA da ima razlicite kriterije u primjeni zakona, u ovisnosti kako joj to odgovara, te podsjetio na brojne zavrzlame oko tog zakona. Naime, kada je ova stranka jos predratne 1991. godine trazila da skupstinska mjesta zastupnika (koji su izasli iz tada Reformske stranke i presli u srpsku Skupstinu) ostanu stranci, odnosno stranka ih popuni novim ljudima, SDA se usporotivila tvrdeci da je mandat na osobama a ne strankama, likujuci nad smanjenim brojem opozicionara. No, kada je u vrijeme dobre suradnje SDA i HDZ trebalo smjeniti i iz Predsjednistva ukloniti Stjepana Kljuica (tada vec bivseg predsjednika HDZ) SDA je tvrdila da je mandat na strankama a ne pojedincima, i Kljujic je smjenjen. Nakon sukoba SDA - HDZ, vladajuca stranka iz Sarajeva vratila je Kljuica u Predsjednistvo kategoricno tvrdeci partnerima u HDZ kako je ipak mandat na pojedincu a ne stranci. I, konacno, nakon saobracajnog udesa Ejupa Ganica, SDA se jos jednom "predomislila" i odstunog Ganica zamjenila Edhemom Bicakcicem, ovaj put obrazlazuci da je predsjednicki mandat iznova na strankama, i ne osvrcuci se sto je Ganic u Predsjednistvo usao kao Jugoslaven s liste ostalih narodnosti i bez stranacke pripadnosti!
Ovakvo rezimiranje prevrtljivosti u primjeni zakona, a sve radi stranackog ili osobnog ptofitiranja, izazvalo je i buru smjeha medju opozicijskim zastupnicima, pa cak i pojedinima iz obje vladajuce stranke. Ipak, sporni zakoni bar na ovom zasjedanju nisu dobili zeleno svjetlo. Kuloarski kometari u pauzama zasjedanja svodili su se otprilike na ovo: ako je ovako interesantno i neocekivano nakon povratka Hrvata u parlament, kako li ce tek biti kad se i Srbi pojave?
Nazalost, tok ovog zasjedanja koje je u mnogim momentima podsjecalo na ona mirnodobska, prekinula je vijest o ponovnom napadu Karadzicevih Srba na sarajevski tramvaj i pogibiji jednog civila. Sutradan je ministar vanjskih poslova Muhamed Sacirbegovic izjavio kako ce zbog ponovne nesigurnosti u Sarajevu americki predsjednik Clinton cija se posjeta ocekuje, vjerovatno izostaviti svoj posjet glavnom gradu BiH. No, ovdje se vec danima prica kako Clinton nije ni imao u planu nikakav drzavnicki posjet BiH, niti bilo kome od nositelja vlasti u Sarajevu, vec iskljucivo ide da vidi svoje decke u Tuzlu. Htjela, ne htjela, Tuzla je opet u prednosti.
RUSMIR SPAHIC