REKONSTRUKCIJA ILI JEDNOPARTIJSKA VLADA?

Skopje Jan 10, 1996

AIM, Skopje, 11.01.1996

Proslog leta, makedonska vlada je najavila ostru i otvorenu borbu protiv korupcije, prvenstveno u samim drzavnim organima, koji vrlo cesto bivali identificirani kao generatori ili cak "jataci" organiziranog kriminala. Da bi pokazala da to ona ozbiljno misli, vlada je tokom nekoliko sledecih meseci pristupila smenjivanju celnika nekoliko drzavnih sluzbi, iako obrazlozenja za ta smenjivanja ni izdaleka nisu "mirisala" na pomenute namere. Najbitnije u celoj prici je bilo to sto su prakticno smenjivani potcinjeni u odredjenim sluzbama, a da pritom njihovi pretpostavljeni, t.e. resorni ministri nisu bili taknuti. Ovo je, naravno, potiknulo razne spekulacije, ali cini se da je pravi odgovor morao biti sacekan dok se sam ne pojavi na povrsini. Doduse, makedonski zvanicnici su u poslednje vreme poceli sve glasnije govoriti o potrebi za rekonstrukciju vlade, ali izgleda da je trebalo sacekati dva najnovija izjasnjavanja premijera B. Crvenkovskog da bi se shvatilo da se iza "rekonstrukcije" zapravo krije mnogo veca igra, koja na neki nacin objasnjava i dosadasnji izostanak ocekivanih cistki na samom vrhu izvrsne vlasti. Drugim recima, ton premijerovih izjasnjavanja u dva najnovija intervjua pokazao je da unutar koalicionih partnera, posebno izmedju Socijaldemokrata i Liberala, koje su prva odnosno druga najjaca partija po broju poslanika u sadasnjem sastavu parlamenta, postoje velike razlike, tacnije receno, neslaganja, koja su ocigledno bila razlog za odlaganje dubljih "rezova" u izvrsnoj vlasti.

Iako su "koskanja" izmedju ove dve partije iz Saveza za Makedoniju pocela neposredno nakon "trijumfalne" izborne pobede na proslojesenjim izborima (uveliko "potpomognuti" bojkotom u drugom krugu izbora od strane opozicije), cini se da je kulminacija dostignuta u intervjuima premijera kada je prvo nezadovoljnicima iz redova koalicije "otkrio" vlada ima otvorena vrata za one koji zele da odlaze. U svom posljednjem intervjuu Crvenkovski je Liberalima otvoreno dao do znanja da trebaju birati izmedju prihvatanja odgovornosti ucestvovanjem u izvrsnoj vlasti i odlaska u opoziciju! U istom intervjuu, premijer makedonske vlade, koji je ujedno i predsednik Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), je indirektno optuzio liberale za diskretno krojenje planova za osvajanje predsednicke fotelje u vreme dok se ranjeni predsednik borio za zivot. Da bi stvar oko medjusobih "koskanja" razjasnio do kraja, B. Crvenkovski je liberalima ocitao i lekciju iz politickog morala, optuzujuci ih za nedostatak istog zbog koaliciranja sa VMRO-vcima u skupstini grada Skoplja, iako na drzavnom nivou zastupaju politiku suprotnu opoziciji.

Iako je odrzivost ovakvih optuzbi posebna tema za razmislanje, u ovom trenutku je najupecatljivije to sto se dva koaliciona partnera, koji su pritom usli u koaliciji jos u predizbornoj kampanji, tako otvoreno napadaju kao da su se odrekli bilo kakve mogucnosti za "suzivot". Naravno, ni liberali sa svoje strane nisu ostali "duzni", stavise , oni su i pre toga indirektno optuzili socijaldemokrate, a posebno ministra unutrasnjih poslova za namernu neazurnost prilikom otkrivanja atentatora na predsednika Gligorova kao i za majorizaciju u vladi i Parlamentu.

Kako bilo, iako zasad nema reakcija na poslednji izazaov predsenika vlade i, ujedno SDSM-a, cini se da je "brak iz interesa" izmedju dve partija pred konasnim "razvodom". Iako "supruznici" jos uvek ostavljaju bar teoretske mogucnosti za nastavak "suzivota", cini se da su "maticari" (javnost) vec siti ove lakrdije te na neki nacin smatraju da je stvar gotova te da SDSM formira jednopartijsku vladu!: Teoretski , ovakva mogucnost ima realnu sansu zbog cinjenice sto ova partija ima 61 od ukupno 120 mesta u Parlamentu. Medjutim stvar je komplikovanija zbog cinjenice sto u vladinoj koaliciji ucestvuju i Socijalisticka partija, kao i Partija demokratskog prosperiteta. Sa Socijalistima nekako bi se i moglo srediti (kao "medjubratski" problem) ali sasvim je druga stvar sa PDP- om, koja simbolizuje albansko ucestvovanje u izvrsnoj vlasti, za koju je medjunarodna diplomacija zivo zainteresovana. Pa tako ukoliko bi se Albanci, koji vec po drugi put ove u godinu dana doveli u pitanje njihovo dalnje ucedjce u vladi, otisli iz vlade, buduca vlada bi se mogla naci pod kritikama spoljne javnosti zbog izazivanja vece nestabilnosti zemlje koja je znacajna za stabilnost regiona. Sa druge strane, izlazak Liberala iz vlade , mogao bi obeleziti prisnije odnose izmedju SDSM - a i PDP-a, zato sto su Liberali bili poznati po ostrijem stavu u odnosu na albanske zahteve. Medjutim, istovremeno bi to pretstavljalo odredjeni rizik za Socijaldemokrate koji bi verovatno bili proglaseni za "proalbance", sto za prosecnog makedonskog glasaca znaci - izdajnike. Ovakvu situacija bi verovatno iskoristili Liberali da se jos vise priblize VMRO-vcima sa kojima bi se mogli ujediniti na putu ka osvajanju vlasti, pri cemu bi, sada nezadovoljni Liberali, za sebe rezervisali "glavnu ulogu". Ovakvu mogucnost potvrdjuje pomenuta situacija u Skupstini Skoplja, kao i spekulacije o tajnim susretima izmedju pretstavnika ovih dveju partija.

Hoce li Liberali prihvatiti ovaj izazov, ostaje da se vidi u sledecim danima. A ne moze se iskljusiti ni mogucnost da oporavljeni predsednik Gligorov jos jednom uspe izgladiti stvar. Ali verovatno ne dugorocno. Pise: IBRAHIM MEHMETI