NEZAVISNI SE POJEDU SAMI
Otkaz urednicima "Nase Borbe" i najava novog dnevnika "Danas"
Mnogi smatraju da, ipak, dva lista istog profila na tako oskudnom trzistu, sa toliko vanrednih okolnosti i neprilika, tesko da mogu biti uspesna. Bice to potraga za novim resenjima i svakako potraga za citaocima izvan postojeceg kruga. Sadasnji tiraz "Nase Borbe" od 25.000 primeraka tesko bi mogao biti "podeljen" na obostrano zadovoljstvo.
AIM, Beograd, 7.1.1996.
Mali teren, puno igraca - bice losa predstava. Tako ovih dana, gotovo u strahu, poznavaoci skucenog nezavisnog novinarstva u Srbiji komentarisu otkaze koji su u "Nasoj Borbi" uruceni trojici urednika, kao i njihovu odluku da pokrenu novi nezavisni dnevni list "Borba Danas", ili samo "Danas". Otkazi su se poklopili sa godisnjicom borbe "Nase Borbe" sa rezimom. Istovremeno, oni su, verovatno, predah ( ako ne i kraj) u sukobu redakcije i privatnog vlasnika Dusana Mijica, koji je eksplodirao proslog oktobra u visednevnom strajku.
Ustupci i kazne
Podsecanja radi, novinari "Nase Borbe", jedinog nezavisnog dnevnog lista na srpskom govornom podrucju, strajkovali su tada protiv vlasnika koji je nesto ranije, u okrsaju sa srpskim vlastima, predstavljao prirodnog saveznika i spasioca. Povod za strajk bio je pokusaj vlasnika da suspenduje pravo redakcije da ucestvuje u izboru glavnog urednika. Sa jedne strane nasao se privatni preduzetnik koji se bavi trgovinom poljoprivrednim proizvodima i ne pristaje na podelu vlasnickih prava, a sa druge samosvesna redakcija sa sopstvenom uredjivackom politikom i prepoznatljivim likom na trzistu - koja osam meseci ceka na pristojan prostor, uredne plate, kompjutere, honorare, foto- laboratoriju, telefonske linije, vozni park...
Uverenje novinara da im iz sveta stize novac od solidarnih kolega, i razlicitih institucija (a da ga vlasnik koristi za sopstvene transakcije) potkrepila je tada izjava generalnog sekretara Medjunarodne federacije novinara (IFJ) iz Brisela Ejdena Vajta da je "Nasoj Borbi" uplacena "znacajna suma". On je smatrao da novinari "Nase Borbe" treba da znaju o spoljnim izvorima finansiranja (sto se do sada nije dogodilo) i da je neophodno redefinisati buduce vlasnicke odnose u listu.
Najzad, casu je prelila odluka Dusana Mijica da novi glavni urednik bude neomiljeni Branislav Milosevic, zamenik direktora "Nase Borbe". Strajk se zavrsio postavljanjem "tampon-coveka", Mirka Klarina, jednog od dvojice "Borbinih" inostranih dopisnika, za vrsioca duznosti glavnog urednika. I sa zahtevima: da se poboljsaju uslovi rada, da se postuje pravo redakcije u izboru glavnog i odgovornog urednika, da se sprovede davno obecana svojinska transformacija, u kojoj ce Mijicevih "sto odsto" biti malo okrnjeno, u korist novinara-vlasnika u buducem akcionarskom drustvu.
Dok su pregovori trajali, doneta je odluka koja je, u stvari, proizvela neprijatni rasplet.
- Kada smo resili da krenemo u strajk, doneli smo odluku da se formira grupa za iznalazenje alternativnog resenja, pa da se ona pobrine da se list izdaje i u slucaju da se zakljuci da u sadasnjem Mijicevom "Fininvestu" nema uslova za rad nase novine
- kaze danas Zdravko Huber, predsednik Izvrsnog odbora sindikata "Nase Borbe".
I zbilja, kada je strajk okoncan, "alternativci" (21 osnivac, 19 zaposlenih u "Nasoj Borbi") su registrovali novu firmu "Dangraf", alternativno resenje, sto je bio formalni razlog da vlasnik prvo polovinom decembra suspenduje, a sada i ukloni sa posla, samo neke od osnivaca: zamenike glavnog urednika, Grujicu Spasovica, Radivoja Cvijeticanina, Bozidara Andrejica i sefa Plasmana, Dusana Mitrovica.
Kada je Izvrsni odbor sindikata "Nase Borbe" trebao da se izjasni povodom suspenzija, pokazalo se da je menadzment uspeo, u medjuvremenu, da otupi redakcijski radikalizam kombinacijom popustanja ( delimicnog ispunjavanja uslova) i kaznama - udaljavanjem sa posla. Kad se tome doda da alternativna grupa, ciji su lideri sada kaznjeni, nije bila redakciji dovoljno ubedljiva u pripremama za novi list, te da je nastupio "zamor novinarskog materijala" zbog svih sukoba u poslenjih godinu dana
- gotovo da je ocekivano doslo do odsustva snaznije pobune.
Ko ce koga ugusiti?
Dusan Mijic je, u medjuvremenu, napravio neke manje ustupke: plate su redovnije, mada i dalje niske, kupljeni su kompjuteri, mada ne koliko se ocekivalo, od pre nekoliko dana list izlazi na 24 strane, a ne na 16 kako je do sada bilo. Otvorena su i neka dopisnicka mesta (Zagreb, Sarajevo, Pristina), isplaceni zaostali honorari. Za glavnog urednika predlozio je Misu Brkica, sto je svojevremno bio predlog redakcije ( i sam je bio medju pobunjenicima) i redakcija je to prihvatila. Ono, najbolnije, pitanje vlasnicke transformacije, ostalo je, izgleda netaknuto. Dogovoreno je, doduse, da ekspertska grupa radi na tom problemu, ali se ona, kako saznajemo, jos nije sastala. "Nasa Borba" je i dalje "sto odsto" Mijiceva. Pocetni radikalizam je otupeo, konflikt vise nije tako zestok.
Vecina uredjivackog tima koji je izveo bitku u decembru sa vlastima i postavio sadasnju orijentaciju lista, vise ne postoji, a i danas se, uz neke manje izmene, sledi njegova koncepcija.
Zdravko Huber pita se sada sta je redakcijska autonomija u privatnoj novini i da li joj treba jos cvrsci upravljac, nego sto je bio rezim. I podseca, kada su onog decembra ustali protiv rezima, tretirani su kao slobodni i svesni novinari. Danas, kada i dalje zele redakcijsu autonomiju, stavljaju im se primedbe da su "samoupravljaci", da ne mogu da se prilagode novom vremenu i novim vlasnickim odnosima.
Sta kazu "alternativci"?
Dok nisu pocele pretnje, suspenzije, a potom i otkazi, nasa inicijativa je bila zamrznuta, registrovali smo "Dangraf" po nalogu sindikata i cekali sta ce biti ispunjeno od nasih zahteva. Sada nas je Mijic svojim potezom gotovo naterao da se ponovo vratimo njoj, da to shvatimo ozbiljno. Mi drugo ne znamo, nego da pravimo list. Mnogi izrazavaju bojazan da li cemo mi nasim listom ugusiti "Nasu Borbu", a da se pri tom sami necemo odrzati. Mi za to ipak nismo odgovorni to - kaze Radivoje Cvijeticanin.
Trenutno u Srbiji postoji samo jedan nezavisni dnevni list koji apsolutno zavisi od Dusana Mijica. A mi mislimo da on zaista nije prava licnost, kao trgovac hranom i poljoprivrednim proizvodima. Mi smo deonicarsko drustvo, ukljucicemo, naravno, i druge ljude, ekonomska pomoc je neophodna, ali nikad vise nikom necemo dati kontrolni paket deonica. Imali smo do sada vise primamljivih ponuda, ali posle ovog iskustva - na pamet nam ne pada da bilo kome verujemo - dodaje Grujica Spasovic.
Po njegovim recima, prva faza pripreme novog lista je zavrsena, nadjene su prostorije, stamparija, papir, i nabavljena je kompletna oprema, ali ne moze da predvidi kada ce se tacno novi list naci na kioscima. Mnogi u "Nasoj Borbi", istine radi treba reci, sumnjaju da ce se "Danas" uopste pojaviti.
Interesantnije je videti sta ce se desiti na tako siromasnom trzistu poput srpskog, ako do toga stvarno dodje. Ima li uopste prostora za dve dnevne novine koje plediraju na istu ciljnu grupu? Misljenja su potpuno razlicita.
Gordana Logar, bivsi glavni urednik "Nase Borbe" smatra da postoji prostor za jos jedan dnevni list, ali da ce to biti mnogo teze nego u drugim delovima bivse Jugoslavije, gde trziste ipak postoji. Dosta je bilo bavljenja visokom politikom, koga to uopste vise zanima, pita se ona.
Novoizabrani glavni urednik, Brkic, smatra da prostora ima i da trziste nije pokriveno.
- Mi bi smo voleli da imamo konkurenciju, prepustamo citaocima da o tome odluce. Meni je najvaznije da "Nasa Borba" izlazi i vecina ljudi u redakciji tako misli. Naravno da bih voleo da sve bude mnogo bolje, ali zivimo na ovim prostorima i toga treba biti svestan - kaze novi urednik.
Mnogi smatraju da, ipak, dva lista istog profila na tako oskudnom trzistu, sa toliko vanrednih okolnosti i neprilika, tesko da mogu biti uspesna. Bice to potraga za novim resenjima i svakako potraga za citaocima izvan postojeceg kruga. Sadasnji tiraz "Nase Borbe" od 25.000 primeraka tesko bi mogao biti "podeljen" na obostrano zadovoljstvo.
U celoj prici oko "Borbe", "Nase Borbe" i "Borbe Danas" sada mirno i komforno zivi samo ona prva koju je rezim oteo. Stampa se u 12.000 primeraka, a proda se tek dve hiljade. Iz budzeta savezne drzave ona "pojede" 760.000 maraka. Nezavisni se pojedu sami.
(AIM) Gordana Igric