UREDNIK U VOJNOM ZATVORU
AIM, ZAGREB, 3.1.1996. Iako je prije nekoliko tjedana ministar obrane Gojko Susak najavio da ce iz formacija HV-a poslati kuci vise od 40.000 ljudi, za jednog, kako tvrde vojne vlasti, vojnog obveznika zapoceo je put u obrnutom pravcu. On se zove Bozidar Balenovic, 38 mu je godina, a ne samo da je zavrsio u jedinici, nego je zbog odbijanja vojnih duznosti proslijedjen na 30 dana ravno u - vojni pritvor.
Slucaj ne bi privukao paznju da se ne radi o mobilizaciji glavnog urednika jednog medija, k tome nezavisnog - lokalnog dvotjednika "Otok Ivanic" iz Ivanic Grada.
Naime, Balenovica su - kako tvrde njegovi suradnici, novinari u listu kojeg je sam prije dvije godine osnovao - mobilizirali iskljucivo zbog uredjivacke politike. List je objavljivao tekstove o "poslovima" lokalnih mocnika, pisali su o muckama u Domu zdravlja, pronevjerama u poljoprivrednoj zadruzi, nepotizmu, strajkovima, komunalnim problemima... Lokalne su bosove sibali i u satiricnoj rubrici.
List je u ivanickom kraju ubrzo zadobio popularnost. S tirazom od oko 3.000 primjeraka, mnostvom reklama koje su placale izlazenje, "Otok Ivanic" se penjao medju najuspjesnije lokalne novine u Hrvatskoj. Iako su svoje stranice otvarali svim zainteresiranim stranama, objavljujuci odgovore i ispravke, svojim su stilom domacim gazdama postali trn u oku.
Casa se prelila u vrijeme proslih izbora kada su zaredali intervjui s kandidatima. Opozicionari po obicaju nisu kritikama stedjeli svoje hadezeovske konkurente, a nakon sto je u razgovoru s generalom Martinom Spegeljem odapeta kriticka strelica prema generalu Janku Bobetku, nedavno umirovljenom nacelniku Glavnog stozera Hrvatske vojske i kandidatu HDZ-a upravo u ivanickoj izbornoj jedinici, uslijedio je protuudar. Balenovic pocetkom studenoga, odmah nakon odrzanih izbora (usput, u izbornoj jedinici pobijedio je Janko Bobetko) prima prvi poziv za rezervu. Odazvao se i nadleznima pokazao svoje dokumente u kojima se nalazi i osnova za oslobadjanje od sluzenja vojske, pa i mobilizacije u rezervni sastav.
On je 1984. godine zavrsio Teoloski fakultet i tada je u Zagrebu zaredjen za svecenika. No 1987. godine je svojevoljno istupio iz redovne sluzbe u franjevackom redu. Ipak, zaredjenje i zavjet mu i dalje vrijede (za to je potrebno razrjesenje iz Rima), a u hrvatskom Zakonu o obrani pise da se vojne sluzbe oslobadjaju "posveceni svecenici, osobe koje su zavrsile teoloski studij i nalaze se u dusebriznickoj sluzbi u duhovnoj skoli, te redovnici koji su se zavjetovali, ako se pismeno ocituju da ne zele sluziti vojni rok"".
U prvom navratu to mu je uvazeno i odmah je pusten kuci. No, 21. prosinca, ponovo je pozvan i opet se javlja u kasarnu nedaleko Ivanic Grada. Ovaj puta je zadrzan do vecernjih sati i zatim odveden u Zagreb. U vojnoj mu je policiji "zbog neprihvacanja vojnog poziva, odbijanja rasporeda na vojnu duznost i odbijanja vojne odore", razrezan pritvor u trajanju od 30 dana. U pritvoru se (ovaj tekst je napisan 3. sijecnja 1996.) nalazi vec 13 dana.
Zanimljivo je da mu u rjesenju o pritvoru vojska kao otezavajucu okolnost uzima cinjenicu da je odsluzio vojni rok u JNA. Doista, Balenovic je bio u JNA, 1978/79 i to jos dok je studirao teologiju. Ondasnja vlast s uzitkom je regrutirala ideoloski nepocudne "popove", a izgleda da je slican uzitak osjetio i cinovnik nove vlasti, pisuci u rjesenju o pritvoru recenicu: "Smatram da ce stegovna mjera (pritvor) odgojno utjecati na pocinitelja te sluziti za primjer ostalim pripadnicima postrojbe".
I dalje, Balenovic u svojoj zalbi navodi kako je "ona", komunisticka vlast, kasnije ipak uvazavala njegov svecenicki status. Nakon sto je "casno i posteno" odsluzio vojni rok vise nije bio pozivan u rezervu. Sve do nedavno, kada ga "treba" nova vlast, koja nije prihvatila njegovu zalbu.
Na vijest o pritvaranju glavnog urednika "Otoka Ivanic" prva je reagirala Medjunarodna federacija novinara upucujuci protestna pisma Franji Tudjmanu i ostalim visokim funkcionarima u hrvatskoj vlasti. Obavijesten je i kardinal Franjo Kuharic. U pomoc Balenovicu priskocili su Hrvatski helsinski odbor i Hrvatski pravni centar, organizacije za ljudska prava.
Hrvatsko novinarsko drustvo uputilo je takodjer dopise predstavnicima vlasti apelirajuci za Balenovicevo pustanje. Jer, slucaj je slican mobilizaciji Viktora Ivancica, glavnog urednika "Feral Tribunea" koji je u vojsku poslan pocetkom 1994., takodjer po kazni, kao jedini od 250 glavnih urednika nekog od medija u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj je dosad prevladavala praksa da se novinari, a pogotovo glavni urednici, rasporedjuju na poslove tzv. radne obveze, u poduzecu u kojem rade. Naravno, o iznimkama se odlucivalo u redovima vlasti. Ipak, Ivancic je potiho pusten nakon vanjskih i medjunarodnih pritisaka, posebno iz Vijeca Evrope. U "slucaju Balenovic" vlast za sada ostaje tvrda pokazujuci ponovo zelju za "sredjivanjem" stanja u medijima, ovaj put lokalnim: nedavno su potezom pera direktora HRTV-a Ivana Paraca, smijenjeni direktor i glavni urednik Radio-Dubrovnika, stanice koja se nalazi u sastavu Hrvatskog radija. Pritvaranjem Balenovica vlast pokazuje da pri krocenju medija ne preza ni od zaostravanja odnosa s Katolickom crkvom, mobilizirajuci svecenika, makar bio i "bivsi".
Balenovic je pokusao praviti dobre novine, ideju vodilju stampao je u jubilarnom 50. broju, citirajuci Pulitzerove novinarske zapovijedi: a) napredak sredine, b) borba protiv korupcije, c) novinar treba biti u opoziciji prema vladajucoj stranci, d) borba protiv svih demagoga. Posljednja zapovijed glasi "novinar treba uvijek ostati dosljedan, nezavisan i hrabar."
Dosegnuti te ideale, narocito u lokalnoj sredini, u ovim je vremenima prilicno tezak zadatak. Na primjer, jos 1991. stanje u osjeckom "Glasu Slavonije" sredjivao je Branimir Glavas upavsi s dvadesetak naoruzanih vojnika u redakciju i pokazujuci vrata glavnom uredniku. U Osijeku je nedavno pretucen Goran Flauder, glavni urednik nezavisnog "Bumeranga", koji i inace tesko nalazi suradnike jer se novinari boje osvete lokalnog serifa.
Cinici kazu da je Balenovic jos dobro prosao - umjesto eksplozivne naprave u stan, poklona obicno "nepoznatih pocinitelja" samo je u malo neobicnim okolnostima, u vojnom pritvoru, proslavio Bozic i docekao Novu godinu. No, odbije li ponovo vojni poziv nakon sto izdrzi 30 dana zatvora, prijeti mu i proces pred vojnim sudom.
IGOR VUKIC