U JEDNOJ RUCI SESIR, A DRUGA JE NA KVAKI

Ljubljana Dec 3, 1995

Propao predlog SKD o prevremenim izborima

Tim recima je ocenio polozaj slovenackih hriscanskih demokrata (SKD) u slovenackoj vladajucoj koaliciji Janez Kocijancic, predsednik Udruzene liste socialdemokrata, stranke koja je isto clan vladajuce koalicije, koju predvodi Liberalna demokratija Slovenije. Naime, slovenacke hriscanske demokrate se sve vreme ponasaju kao da sede na dve stolice. Malo su na vlasti, a malo u opoziciji. Tako je nedavno njihov predsednik Lojze Petrle, koji je bio i prvi slovenacki premier posle prvih visestranackih izbora, iznenadio javnost predlogom da bi izvrsili u Sloveniji preveremene izbore. Zasto? Zbog toga jer misli da se u vladi formiraju i usvajaju stetne odluke po Sloveniju.

To bi bila sasvim normalna izjava za nekog predsednika opozicione stranke ali je veoma cudna za predsednika druge najjace vladajuce stranke ciji ministri drze u svojim rukama ministarstvo unutrasnjih poslova, ministarstvo privrednih odnosa sa inostranstvom, ministarstvo saobracaja i jos neke manje znacajne resore. Hriscanske demokrate su u sadasnjoj slovenackoj vladi jedina desna stranka i njihova odluka za saradnju sa "bivsim kumunistima i bivsim omladincima", kako imenuju Kocijancicevu Udruzenu listu i Drnovsekove liberale ljudi iz opozicionih stranaka, je u desnici izazvala veliko iznenadjenje i nezadovoljstvo. Ali 1992.godine su hriscanske demokrate odlucile kako treba imati u periodu tranzicije na vlasti sto vise "svojih ljudi" i tako su pristali na koaliciju sa sredinom i levicom. U Evropi nema puno takvih koalicija i zbog toga nije cudno da ima ova toliko unutrasnjih problema.

Svi se pitaju sta bi prevremeni izbori uopste doneli hriscanskim demokratama, a sta Sloveniji. Kako tvrde analiticari i prema listama popularnosti raznih stranaka, prevermeni izbori ne bi bitno menjali bas nista. Prvo treba znati da su redovni izbori najavljeni za kraj iduce godine. Taj "kraj" moze biti i malo siri, recimo izmedju oktobra i decembra 1996. godine. Prema svim mogucim procenama i potrebnim procedurama bi mogli pripremiti prevremene izbore tek u maju iduce godine. To znaci samo nekoliko meseci pre redovnih. U cemu onda tolika zurba?

Hriscanske demokrate vec dugo ne stoje najbolje na raznim stranackim top listama. Njihovu raniju popularnost planirano im je oduzimao pre svega Janez Jansa koji se je iz bivseg marksiste vrlo brzo pretvorio u "dobrog katolika". Svoje istomisljenike, a delom i financiere nasao je u ekstremnim krugovima unutar slovenacke katolicke crkve. Druga stranka koja je oduzela hriscanskim demokratima dobar deo pristalica je Podobnikova narodna stranka (Slovenska ljudska stranka) koja vec neko vreme pretendira da sto pre udje u vladu, cak i sadasnju. Dok bi Drnovsek tesko prihvatio u svoje redove Jansu, to ne bi bio poseban problem sa Marjanom Podobnikom, sa kojim ima Drnovsek sigurno manje otvorenih konflikata nego sa Peterleom.

Peterleov polozaj je tako svakako tezak, ali on i njegova stranka racunaju na vecu popularnost povodom prolecne posete pape Sloveniji. Time stvarno moze dobiti samo koji procenat vise, jer treba racunati da Crkva deli svoju naklonost svim desnim strankama i ne samo hriscanskim demokratama. Tako je svim poznavaocima slovenackih politickih prilika potpuno nejasno sta je Peterle htio. Postoji samo jedno objasnjenje, a to je, da time samo ljulja stabilnost vladajuce koalicije a time posredno i slovenacke politike. Peterle time ne pomaze svojoj stranci vec vise Jansi i Podobniku koji samo cekaju da se sadasnja koalicija srusi i da preuzmu vlast oni. U tom slucaju bi Peterle mogao da racuna na koaliciju sa svojim sestrinskim (desnim) strankama, ali je veliko pitanje da li bi sa njima imao u vladi tako znacajne resore kao sto ih ima u Drnovsekovoj, ciji glavni cilj je odrzati politicku ravnotezu od levice do desnice.

Upravo zbog toga ga je Peterleov predlog i naljutio. Ni on kao mandatar kao ni Kocijanciceva Udruzena lista ne pomisljaju na bilokakve prevremene izbore. To su jasno i glasno rekli i Peterleu. Na nedavnoj konferenciji za stampu premier Janez Drnovsek je upozorio hriscanske demokrate da je krajnje vreme da preispitaju svoju stranacku politiku. Dok sa njihovim ministrima u vladi nema nikakvih problema i dobro saradjuje, u poslanickim klupama slovenackog parlamenta nikad se ne zna na cijoj strani ce biti poslanici SKD - na strani vlastite koalicije ili na strani opozicije. Drnovsek je naglasio da u principu ne zeli pre izbora menjati koaliciju ali u slucaju nastavka takve dvostruke politike SKD mozda bi mogli hriscanski demokrati stvarno razmisliti da napuste vladu.

Igor Kranjc, AIM