POSAVINA OSPORAVA LEGALITET DAYTONSKIH SPORAZUMA

Sarajevo Nov 28, 1995

KAZNENA PRIJAVA PROTIV JADRANKA PRLICA

AIM SARAJEVO, 28.11.95. Americka odlucnost da bosanskohercegovacki rat okonca razrezanim nezadovoljstvom za sva tri nacionalna koncepta - pa sta ko dobije, tome se ima i nadati - najvecu osudu ovih dana ima u hrvatskom korpusu, bez obzira sto se u medjunarodnim krugovima Tudjman dozivljava kao onaj koji je u Hoolbrukovoj raspodjeli nezadovoljstva i "ponajbolje prosao". Bosanskohercegovacki Hrvati, naime, svoje nezadovoljstvo Daytonskim sporazumom ovih dana iskazuju i u maticnoj BiH, ali i brojnim prosvjedima u Hrvatskoj. Razlog: Bosanska Posavina koja prema usvojenim mapama ne pripada Federaciji BiH vec srpskom entitetu, za razliku od Washingtonskoh sporazuma kada je situacija bila obrnuta.

Vec je poznato da zbog ovakvog rjesenja Posavine, Daytonski sporazum nisu potpisali clanovi bh. delegacije iz redova Hrvata na pregovorima u Ohaju, Kresimir Zubak i Ivo Komsic, a da je predsjednik Federacije Zubak zajedno s ministrom pravde Vlade R/F Matom Tadicem iz istih razloga najavio i svoju ostavku. Medjutim, treci Hrvat u bh. delegaciji Jadranko Prlic, zamjenik premijera i prvi covjek "Herceg-Bosne", stavio je svoj potpis na Daytonski papir. Posavski Hrvati, medjutim, traze od Zubaka i Tadica povlacenje ponudjene ostavke, a Prlicev potpis ne samo da osporavaju, vec najavljuju i kaznenu prijavu protiv njega!

Naime, u Orasju je upravo odrzano vanredno zasjedanje Sabora Velezupe Posavske, na kojemu je okupljenim Posavcima, ali i pojedinim duznisnicima "Herceg-Bosne", Zubak objasnjavao zasto nije potpisao sporazum koji naziva "legaliziranjem sile i etnickog ciscenja, odnosno stavljanje u istu ravan s agresorom":

-Zlonamjerna je tvrdnja da je odbijanje sporazuma sa ovakvim teritorijalnim razgranicenjem prihvatanje ratne opcije. To je, u stvari, izgovor za ciscenje vlastitih savjesti onih koji su takav sporazum potpisali, ustvrdio je Zubak dodajuci da je Bosanska Posavina zapravo Vukovar bh. Hrvata, te da bi mu stavljanje potpisa na ovakav sporazum bila griznja savjest do kraja zivota.

Naravavno, sam Zubak ima dovoljno motiviranosti za ovaku srcanu obranu Posavine, i njeno poredjenje s hrvatskom rak-ranom Vukovarom, s obzirom da sam potjece iz ovih krajeva. Pristanak na "prodaju Posavine", kako se Daytonski sporazum neformalno klasificira, zapecatila bi mu sudbinu u sredini koja ga je regrutirala na mjesto predsjednika Federacije.

Sta tvrde Posavci?

"Posavina je povjesni hrvatski prostor Hrvata i Bosnjaka s hrvatskom vecinom - stoji u Deklaraciji izglasanoj na Saboru Velezupe Posavske - koji je odredjen povjesnim i etnickim bicem, te beckim sporazumom i Ustavom FBiH, a u cijem sastavu su opcine: Derventa, Bos. Brod, Odzak, Modrica, Bos. Samac i Orasje, te Ravne-Brcko i hrvatski dijelovi opcina Gradacac i Doboj, bez ikakvog srpskog koridora, sto je potvrdjeno donosenjem Ustava Velezupe Posavske."

Do izbijanja rata na ovim je prostorima zivilo 146.494 ili 59,5 posto Hrvata, 32.886 ili 15,48 posto Muslimana, 42.520 ili 20,5 posto Srba, te 9.280 ili 4,37 posto gradjana drugih nacionalnosti. Vecinu Hrvata i Muslimana s ovih prostora protjerali su Karadzicevi pobunjenici, te Posavina postaje gotovo etnicki cista. Po misljenju potpisnika pomenute Deklaracije, buduci da je Posavina stoljecima cinila kompaktnu cjelinu s hrvatskom vecinom, nedopustivo je njeno cijepanje, te legaliziranje genocida i etnickog ciscenja.

U svojim politicko-pravnim osudama Daytona, Posavci se pozivaju na plan Konatktne skupine koji je prihvacen na Ustavotvornoj skupstini u Sarajevu i na zastupnickom domu "Herceg-Bosne" u Mostaru, a koji je za njih mjerodavan akt ispod kojeg nije smjeo ici pregovaracki tim Federacije BiH u Daytonu:

  • Osporavamo legalitet potpisa svih sudionika u ime Hrvata BiH, jer im nitko nije dao mandat za potpisivanje ovakvih sporazuma, a koji odstupaju od svih dosadasnjih odluka i utvrdjenih stavova Hrvata i Bosnjaka preko svojih tijela vlasti u BiH, a prije svega od plana Kontaktne skupine. Prema Ustavu Federacije BiH, medjunarodne sporazume u ime FBiH moze potpisati samo njen predsjednik, stoji u Deklaraciji.

Ovime su, zapravo, okupljeni Posavljani iskazali apsolutnu potporu Kresimiru Zubaku, a od Jadranka Prlica de facto zatrazili ponistavanje potpisa na sporazumu. No, kako su za sve vrijeme brojnih prosvjeda gradjana Bosanske Posavine, od strane liderstva "Herceg-Bosne" a pogotovu od potpisnika sporazuma Jadranka Prlica, stizale kontinuirane potpore Daytonskom dogovoru, pa cak i njegova svojevrsna glorifikacija, Sabor posavske Velezupe obavezao se podnjeti kaznenu prijavu protiv samog Prlica:

  • Protiv Jadranka Prlica podnosimo kaznenu prijavu i pokrecemo kazneni postupak zbog izdaje hrvatskih interesa, prekoracenja ovlastenja i krsenja Ustava FBiH, u smislu odredbi cl 118 - kazneno djelo ugrozavanja teritorijalne cjeline, te cl. 226 preuzetog kaznenog zakona kaznenog djela zloupotrebe polozaja i ovlastenja. Od zastupnika Velezupe Posavske u Ustavotvorenoj skupstini FBiH i Zastupnickom domu "Herceg-Bosne" trazimo da zahtjevaju pokretanje postupka opoziva gospodina Prlica, dopredsjednika Vlade FBiH.

O svim ovih zahtjevima i odlukama, tvrde Posavaci, bit ce obavjesteni Franjo Tudjman i Alija Izetbegovic od kojih ce se zahtjevati da ne potpisu mirovni sporazum u Parizu, zatim americki kongres, te svi relevantni domaci i svjetski cinioci izravno ukljuceni u razrjesenje krize na prostoru BiH. No, sudeci po rjesenosti SAD da bh. krizu okoncaju onako kako je to u Daytonu potpisala vodeca trojka iz BiH, Hrvatske i tzv. SR Jugoslavije, tesko da ce vapaji Posavaca, ma koliko opravdani bili, igdje naici na ocekivano razumjevanje. Srebrenica, Zepa, Posavina, Brcko, Mrdkonjic Grad, Sipovo, koridori pa i Sarajevo - tek su neznatni ulozi za velike igre malih balkanskih lidera. Cak i zakonodavno opravdana spocitavanja Prlicu o zloupotrebi duznosti i trgovine teritorijem, u balkanskom miljeu nemaju nikakvu snagu. Naime, ovdje se "u ime naroda" vec godinama trguje, a racuni se ispostavljaju upravo tom zloupotrebljenom narodu.

Obrazlazuci Daytonski sporazum kao svojevrsni "uspjeh hrvatske politike" hrvatski ministar obrane Gojko Susak, kojeg se opravdano smatra alfom i omegom "Herceg-Bosne", rekao je da su Hrvati u BiH ispunili svoj cilj - oni su, naime, konstitutivni narod u Bosni i Hercegovini!? Na nesrecu stotina poginulih vojnika HVO-a i tugu hiljada raseljenih iz Posavine ili sredisnje Bosne, bosanski su Hrvati, isto kao i Srbi ili Muslimani, u ovoj zemlji bili konstitutivni desetljecima prije pojave njihovih nacionalnih vodja. Stoga, daytonska trgovina glavama Bosanaca i Hercegovaca nije otkrila nista novo. Izuzev ako ovo konacno nije dugoocekivani pocetak kraja.

RUSMIR SPAHIC