ISCEKIVANJE
AIM, Skopje, 07.11.1995
Nakon 3 oktobra u Makedoniji nista nije isto kao pre toga. To je na neku ruku zajednicki imenitlej nakon atentata na predsednika drzave Kire Gligorova i atmosfere koja vlada nakon toga. I dok javnost ocekuje da se uskoro u javnosti pojavi Gligorov, jer su to najavili lekari koji su ga lecili, predsednik parlamenta koji ga menja, ali i minstar odbrane, i dalje se najvise spekulira oko toga dali ce on biti sposoban nastaviti obavljati svoju funkciju i naravno ko stoji iza atentata. Izjava ministra Frckovskog da iza atentata stoji ekonomsko-finansiska multinacionalna grupacija sa sedstem u susednoj zemlji i njegova opaska da je atentat vise destabilizirao Bugarsku nego Makedoniju, bila je dovoljna grckim medijima da proglase Sofiju za sediste grupacija i da cak pomenu konkretno ime firme, iza koje navodno stoje nekadasnja mafija, KGB i Rusija. Grcka privatna TV Mega je u izvestaju sa pres konferencije ministra Frckovskog naglasila je da je istraga u vezi atentata dobila nove politicke dimenzije, jer ministar u "optuzbama jasno izneo da multinacionalna kompanija ima sediste u Sofiji". Atinska "Elefterotipija" u odgovorima Frckovskog videla je "fotografiju" Bugarske.
Cak i u samoj Bugarskoj javile su se slicne tvrdnje: najtirazniji dnevnik "24 sati" citirajuci Frckovskog, dodala je da je ekonomsko-finansiska grupacija bila povezana sa KGB- om i ruskom mafijom. I druge novine kao "Duma" i "Trud" pozivajuci se na pisanje nedeljnika "Puls" koji je pomenuo grupaciju "Multigrup" sa sedistem u Sofiji jetko su protestirali protiv toga sto nije pomenuta nijedna srpska firma, jer navodno trazi samo bugarska veza sa atentatom. Solunska novina "Tesaloniki" objavio je, a bugarske novine prenele, nove detalje pomenute kompanije "Multigrup" - da je rec o firmi koja je osnivana u Bugarskoj i ima veze sa mafijom koja je stekla bogatstvo na racun nezakonske trgovije sa Makedonijom i Srbijom, krseci embargo Jugoslavije. Dalje novine tvrde da je "Multigrup" neposredno povezana sa ranijim KGB-om i ruskim interesima u Bugarskoj i zakljucuje da je sve to povezano sa sofiskim planovima o velikoj Bugarskoj. Nedeljnik "Puls" u zadnjem broju navodi nove detalje o "Multigrupu" - da je formirana pre pet godina, da je prava multinacionalna kompanija u kojoj dominiraju Bugari, Rusi i Srbi, ali da su prisutni i Britanci i drugi. Na celu kompanije stoji gospodin Ilija Pavlov, a u razgranutoj kompaniskoj mrezi ima cak 61 potpredsednika koji rukovode pojedinim sektorima. Jedan od kljucnih ljudi u koorporaciji je Dimitar Ivanov, zaduzen za odnose s javnosti koji je nekadasnji visoki funkcioner bugarske policije, odnosno sef odseka za politicki kriminal. Dpisnik "Nove Makedonije" iz Sofije izvestio je makedonsku javnost da je Ivanov izgubio posao i mesto potpredsednika u kompaniji dan pre atentata na predsednika Gligorova zbog toga sto njegova proslost ne nosi nista dobro firmi, ali da je njegova povezanost s atentatom veliko pitanje. "Multigrup" navodno kontrolira gotovo citavu metalurgiju u Bugarskoj, ukupni uvoz nafte, koksa, i aluminiuma iz Rumunske, kako i ukupni izvoz u Rusiji. U tom kontekstu pominjane su i poslovne veze sa velikim ruskim firmama kakva jeste "Gasprom", ali i politicke bliskosti bugarskog premijera Lukanova i ruskog premijera Cernomirdina. Po jednoj analizi bugarskih banaka 42 procenata financijskog potencijala Bugarske je u rukama "Multigrup". Ukoliko je to tacno nije tesko predvideti kakav je njen politicki uticaj. Tvrdi se da je kompanija povezana sa sada vladajucom Socijalistickom partijom, ustvari transformiranoj Bugarskoj partiji rada (komunista). Tako se objasnjava i proslog premijera Videnova da na mesto prvog coveka bugarske drzavne stedionice koja raspolaze sa 2,2 miljarde dolara usteda predlozi coveka bliskog "Multigrup", predlog koji nije prosao u parlamentu.
Po informacijama koje se ovih dana plasiraju "MultigruP ima razgranate poslovne interese i u Grckoj, gde postoje njene holding kompanije. Naravno veze sa Makedonijom su najinteresantnije. Navodi se da celokupni ulaz nafte iz Bugarske u Makedoniji, bez obzira na poreklo, da prolazi preko ove kompanije. Najinteresantnije je to sto "Multigrup", koja se reklamira kao "ziva veza izmedju Republike Bugarske i Republike Makedonije", povezuje sa Balkanskom bankom, koja je od strane ministra Frckovskog svojevremeno dovedena u kontekst onih kompanija iza kojih stoji kapital bivsih obavestajnih sluzbi suseda i koje penetriraju i Makedoniju. Tada su u tom kontekstu pominjane i sluzbe KOS-a i Udbe, partije poput Saveza komunista - Pokret za Jugoslaviju, neke druge firme iza kojih stoji srpski kapital. Cilj je naravno da se i u Makedoniji promoviraju i etabliraju pogledi bliski takvoj ideologiji, cak da se potice bliskost i na nacionalnoj osnovi. Naravno takve tvrdnje tecko je potkrepiti konkretnim argumentima, pa glasine idu dalje tvrdnjom da je to kompanija bivsih obavestajaca iz vremena starog rezima, tacnije da je to pokusaj da se jakim kapitalom utice na promene u drustvu u zeljenom politickom pravcu. Nedeljnik "Puls" navodi da je o takvim uticaju i implikacijama pisao pre skoro dve godine navodeci pritom tvrdnje da uticaj ove i nekih drugih kompanija povezanim sa bivsom komunistickom partijom i tajnom policijom su bile presudne u smenjivanju ministra, ali i predsednika tadasnjih vlada. U ovaj okvir se tesko uklapa i tvrdnja da je ova grupacija finansirala, sa 30 miliona dolara, pojavu i promociju kontraverznog Zirinovskog.
Neposredni povod za povezivanje "Multigrupa" sa atentatom na predsednika Gligorova je i navodna povisena zainteresiranost nekih drzavnih sluzbi za poslovne kontakte ovdasnjih firmi s njom, kao i zainteresiranost policije da otkrije vezu i nekih politickih partija.
U intervjuu za "Puls" direktor predstavnistva "Multigrupa" u Makedoniji je naravno negirao bilokakvu povezanost njegove kompanije sa atentatom: "Tvrdnje grckog novinara o nasoj umesanosti u atentatu je cista novinarska izmislica, a zbog ovako iznesenih neistina trazicemo zastitu pred sudom". Izneseni su i neki detalji o firmi: da ima ofise svuda po svetu "od Vasingtona do Manile, od Asunsiona do Johanesburga, u Moskvi, Atini, Solunu...", da je osnivana 1990 kao holding kompanija koja ujedinjuje vise od 450 firmi, od kojih 42 vec su njeni osnivaci, da imaju negde oko 4 do pet hiljada zaposlenih, da je njihova prosecna doba oko 35 godina, pomenute su i makedonske firme s kojima, na ovaj ili onaj nacin suradjuje "Multigrup"...
Nakon "spektakularne" konferencije za stampu ministra unutrasnjih poslova Makedonije, Ljubomira Frckovskog, kao da je postalo jasno da se do konkretnih podataka oko toga ko je inicirao, organizirao ili izveo atentat na predsednika Gligorova najverovatnije tesko brzo doci, ako se uopste i dodje. Pomalo nervozni makedonski mediumi, oni koji su bliski vlastima, pokusali su nedostatak takvih rezultata istrage "kompenzirati" kritikama na racun Frckovskog i insistiranjem da premijer, koji o njegovoj ostavci jos razmislja, konacno donese odluku o tome dali ministar ostaje ili odlazi. Partije na vlasti negiraju da se razgovaralo o mogucem njegovom odlasku. To je ucinila i "maticna" partija premijera SDSM, za koju to pitanje jeste u domenu premijera. Jasno je jedno da je vruci kesten sada u rukama premijera Branka Crvenkovskog. Bilo koja njegova odluka nosi niz opasnosti po njega o njegovu vlast. Ukoliko usvoji ostavku ostavlja mogucnost da se u ministarstvu, koje je u tranzicionoj fazi, dodje do potresa, i da s druge strane odlaskom Frckovskog, koji slovi kao jedan od njegovih najblizih saradnika, narusi balans sila u vladi. Ostane li Frckovski to ce pak biti tezak balast po celu vladu i pad njene kreditabilnosti. I sve to opet, po ko zna koji put se povezuje sa brzim i kakvim (ne)povratkom Kire Gligorova na politickoj sceni i njegovoj osobnoj odluci o (ne)odgovornosti Frckovskog u odnosu na atentat na njega. Drugim recima, jos jedan dokaz da Makedonija pociva na jednom stubu.
Pise: ISO RUSI