SILA, POLICIJA I TAJNI SASTANCI
Hapsenje i smena direktora Kompanije "Politika"
Zivorad Minovic, direktor Kompanije "Politika" je u proslu subotu, kad je Milosevic vec bio u Dejtonu, na sednici Upravnog odbora suspendovao svog rivala, direktora NIP "Politika", Dragana Hadzi Antica. Antic je pozvao u pomoc Sluzbu drzavne bezbednosti, pa je u noci izmedju subote i nedelje, Minovic pritvoren zato sto je, navodno, zadrzao stampanje nedeljnog broja, a zadrzavanje stampanja lista ocenili su azurni SDB drugovi, kao privredni kriminal. U stvari, bice da je Minovic drzan u pritvoru taman toliko da se sazove ponovo Upravni odbor na kome je ovog puta smenjen Minovic.
AIM, Beograd, 7.11.1995
Kao u svim srpskim spektaklima, Sluzba drzavne bezbednosti je i ovog puta zatvorila krug. Lica u dugim mantilima (valjda jos nose takve) usetala su se u noci izmedju subote i nedelje u zgradu najstarije novinske kuce na Balkanu - "Politike"
- dok je predsednik Milosevic u Dejtonu bdeo nad sudbinom svih Srba sveta. Izmedju cetvrtog sprata (kancelarija Zivorada Minovica, direktora Kompanije) i petog (ofis Hadzi Dragana Antica, direktora NIP Politika) te noci se odlucivalo ko vise voli gospodina u Ohaju, a bogami - i koga on preferira. Dvojici bespostednih rivala za mesto u srcu i za trpezom bracnog para Milosevic-Markovic pomagali su SDB drugovi, a u cik zore su iz ringa "mrtvog izneli" Zivorada Minovica i odneli ga u nepoznatom pravcu, kako je duhovito primetio B-92.
Tragovi u snegu su vodili ka Odeljenju za privredni kriminal. Dan kasnije je direktor Kompanije pusten, ali vise nije bio direktor. Na njegovom mestu vec je sedeo srpski ministar bez portfelja, Tomica Raicevic, kako neko rece - vredan covek i posten komunista. I tad je tek narod shvatio da je srcu, posebno JUL-ovskom, blizi Hadzi Dragan Antic. Zar nije bas on vece pred odlazak Milosevica gostovao u kuci na Dedinju? Osim toga, njega su kamere "uslikale", dok je na aerodromu put Dejtona ispracao svog predsednika. Zeleno svetlo prohodnosti vec mu je sijalo iznad glave.
Skandalmajstori Slobine kuhinje
A kakve su samo ujdurme smisljala poslednjih meseci ta dvojica Slobinih ratnih drugova?!
Zivorad Minovic "naruci", a Kosta Dimitrijevic isporuci knjigu "Prljavi Hadzi". A Antic odgovori Komitetom za odbranu Kompanije od Zivorada Minovica. Onda Minovic ne da papir za stampanje "Politike". Posle se preko svoje TV Politike (i "Ekspres Politika" je pod njegovim uticajem) obrati zlokobnim saopstenjem narodu da - neprijateljske snage zele da uniste i usitne Kompaniju i time naude srpskom narodu i njegovinm vekovnim interesima. "Kompanija nema nameru da se pretvori u propagandni servis i privatnu prciju ma koje stranke, niti da koci procese privatizacije i da brani svojinske koncepte Koreje i Kube", rekao je Minovic. Usledila je anketa medju radnicima stamparije koji su svi, ama bas svi, protiv takvih snaga.
Hadzi Antic onda ne bude lenj, vec u dnevnoj "Politici" poruci : "Dr Minovic je naneo nemerljivu moralnu, materijalnu i politicku stetu listu, Kompaniji, drzavi Srbiji, srpskom narodu i svim dobronmamernim gradjanima Jugoslavije." A slicne poruke prosledi kroz sva periodicna izdanja kuce (u njegovoj su nadleznosti).
Onda Minovic izmisli DEM, detektivski list (sa nepotpisanim tekstovima) koji na nisanu ima - zna se. Tako DEM pocne da objavljuje stare malverzacije u FK "Partizan", dok mu je gazda bio sadasnji srpski premijer Mirko Marjanovic. Onda u odbranu Marjanovica ustane Hadzi Antic, to jest "Politika".
Hadzi Antic podbuni radnike-prodavce "Politike" da ce Minovic kioske "Politike" da izda u zakup, i to bas rodjacima i prijateljima Danice Draskovic. Onda radnici krenu da ...
Bice da je predsednik Milosevic u tom igrokazu zbilja uzivao. I cinilo se da mu ovo trvenje cak odgovara. Iscrpljujuce smisljanje pretnji, ucena, anonimnih saopstenja i strajkova nije dozvoljavalo skandalmajstorima da se razmahnu i postanu odvise jaki.
Onda je Zivorad Minovic u proslu subotu, kad je Milosevic vec bio u Dejtonu, krenuo u akciju i na sednici Upravnog odbora suspendovao Dragana Hadzi Antica. Ovaj je zavapio "u pomoc", pa je u noci velikog finala, Minovic pritvoren zato sto je, navodno, zadrzao stampanje nedeljnog broja, a zadrzavanje stampanja lista ocenili su azurni SDB drugovi, kao privredni kriminal. U stvari, bice da je Minovic drzan u pritvoru taman toliko da se sazove ponovo Upravni odbor na kome je ovog puta smenjen Minovic.
"Politika" se ipak pojavila sa "posmrtnicom": "Politika je njegovom zaslugom svojevremeno bila simbol mrznje, lazi podmetanja..pre cetiri godine ona je paljena po ulicama Beograda... Njegova odgovornost za tragediju, koja je usledila uzrokovanu mrznjom, zlom i niskim strastima na kojima je kroz list insistirao kao glavni urednik, jos ceka da bude utvrdjena...Dr Zivorad Minovic je zao duh "Politikine" palate... Vreme je da dr Zivorad Minovic ode sa scene. Za dobro "Politike", za dobro srpskog novinarstva, za dobro Srbije." U potpisu je stajalo: Kolegijum urednika Politike.
Kako je pocelo
Da se Zika i Hadzi ne vole godinama, to se zna godinama. Da se "tvrdi" i "meki" u SPS ne vole, to jest da se SPS i JUL ne vole, postalo je jasno, medjutim, kad je smenjen urednik TV Politike Aleksandar Tijanic. Dragan Hadzi Antic, blizak Mirjani Markovic, saznao je tada da je naprasno promenjen Statut i da vise nije direktor RTV Politike, vec samo novinsko-izdavackog preduzeca. Tada je izgledalo da je Mirjana Markovic dobila packe od supruga, da se vracaju otpisani "cekaovci". Posle su sukobi SPS-JUL postali sve otvoreniji i "krvaviji". Prvo u unutrasnjosti, posle i u Beogradu, a odlazak direktora drzavne televizije, Milorada Vucelica, stavio je do znanja ko odnosi pobedu.
Samo, Zivorad Minovic, predstavnik onih socijalista koji ne vole JUL, nije se mogao lako ukloniti. Morao je bukvalno biti lisen slobode. Siva eminencija kuce "Politika" drzao se cvrsto fotelje i pre Milosevica, u vremenu vladavine Ivana Stambolica. Lako preplivavsi iz jednog tabora u drugi, izneo je na svojim plecima Osmu sednicu, a kasnije je "Politiku" stavio u sluzbu Miloseviceve nacionalisticke i ratne politike. Samo jednom, kada je srpska Vlada resila da preuzme "Politiku", ustao je protiv toga i nacinio sudbonosnu gresku. Pred TV kamerama izgovorio je reci: "Ja sam ga doveo na vlast (Milosevica, prim.autora), ja ga sa nje mogu i skinuti." Kasnije se pokajnicki vratio u dedinjsko krilo, a bice da mu to nije zaboravljeno. Zasluge Hadzi Antica u ovom trenutku su svezije - on je odradio zaokret ka "mirotvorstvu" i raskid sa Srbima van Srbije.
U ovom trenutku Minovicevi ljudi u Kompaniji tvrde da Milosevic u Dejtonu zaustavlja rat, a JUL ga u Srbiji pokrece. Njegov advokat, Sava Andjelkovic, pokrece sudske procese protiv srpskog premijera Mirka Marjanovica, srpskog ministra za informisanje Ratomira Vica i predsednika SPS, Milomira Minica. Za dvojicu poslednjih advokat tvrdi da su izvrsili pritisak na clanove Odbora da glasaju za smenu, u odsustvu Minovica.
Lideri tri opozicione stranke (SRS, DS i DSS), Vojislav Seselj, Zoran Djindjic i Vojislav Kostunica smatraju da su SPS i JUL zbog licnih interesa, u medjusobnoj borbi, unistili "Politiku".
Bice da u ovom trenutku opomena Zarka Koraca, potpredsednika Gradjanskog saveza Srbije, ne dopire do usiju navijacki raspolozene javnosti. "Ono sto u celom slucaju najvise zabrinjava je nacin na koji su smene izvedene", rekao je on. "Uz upotrebu sile, policije i tajnih sastanaka".
Ono sto je novo i sto zbilja plasi nije borba za vlast SPS i JUL, kojom se prilicno pojednostavljeno sve objasnjava. Stvari mogu biti nnogo opasnije, nego sto se na prvi pogled cine. Ako jedna strana u sporu, unutar establismenta, moze da upotrebi "svoj DB", ne znaci da druga strana nema "svoj". A to se moze onda odnositi i na policiju uopste, i vojsku. Mozda sledeci put argumenti nekom mogu postati tenkovi.
(AIM) Gordana Igric