GRCI SU ODRZALI REC!

Skopje Oct 16, 1995

AIM, Skopje,16.10.1995

Cak jedan dan pre stupanja na snagu "Njujorskog Sporazuma", kojim su dogovoreni uslovi za normalizaciju odnosa izmedju dveju zemalja, potpisanog od ministra Karolosa Papuljasa i njegovog makedonskog kolege, Steve Crvenkovskog, Makedonija je postala punopravni clan Organizacije za Evropsku Bezbednost i Saradnju.

Ovu odluku je 12 oktobra doneo Stalni Komitet OEBS-a sa sedistem u Becu, u kome su pretstavljene sve zemlje clanice ove organizacije i u kome se odluke o prijemu novih clanica donose konsesusom, cime je ne delu potvrdjena odlucnost grcke strane da se postuje dogovor postignut 13 septembra u Nw Yorku, koji je trebao stupiti na snagu mesec dana nakon potpisivanja. Sama cinejnica da su Grci prihvatili prijem Makedonije cak pre stupanja na snagu njujorskog sporazuma, makar sto se radi samo o jednom danu, na neki nacin potvrdjuje optimizam makedonske strane, a i stranih posmatraca, da sporazum oznacava novu eru na Balkanu. Na dan prijema Makedonije, sef misije OEBS-a u Makedoniji, ambasador Tore Bogh, je ovaj dogadjaj cak ocenio kao indikaciju da se situacija na ovom delu Balkana pocelo normalizovati.

Ovom prilikom valja napomenuti da su prvi korak ka normalizaciji odnosa izmedju dve susedne zemlje koje su citava 20 meseca bile odvojene "hermetickom blokadom", napravili Makedonci koji su doneli odluku o promeni "sporne" zastave. Cinjenica da je ova "bolna" odluka doneta samo dva dana nakon atentata na predsednika Gligorova, koji je samo cudom preziveo eksploziju automobila-bombi i kada je situacija u Makedoniji bila skoro vanredna, govori u prilog tvrdnji da su obe strane najozbilnije svatile ovaj sporazum. Nema sumnje da u svemu ovome svoj udeo ima i "americka veza" koja ocigledno nastoji da se stvar sredi dok je "vruca".

A da ce se dogadjaji oko normalizacije tesko poremecenih odnosa izmedju Grcke i Makedonije odvijati pozitivnim tokom videlo se i krajem spetembra prilikom prijema Makedonije u Evropskom savetu kada su grcki parlamentarci u Parlamentarnoj skupstini ES ucestvovali u aklamaciji koja je oznacila prijem. Mada je specificna tezina ove podrske bila daleko manje zbog cinjenice da tamo nije vazio princip konsesusa, sam gest grcke strane je oznacio "otopljavanje" i optimizam u medjusebnim odnosima.

Ovaj opsti optimizam potvrdjuje i vest sa grcke strane da je rampa na medjusobnoj granici podignuta prvi dan nakon stupanja na snagu sporazuma iz New Yorka. Pa ipak se cini da ce do stvarnog pocetka "nove ere" na jugu Balkana proteci jos dosta vremena. Glavni razlog ove pretpostavke lezi u cinjenici da glavni problem, onaj oko imena Makedonije, koji je i oznacio pocetak svih nedaca u odnosima dva suseda na jugu Balkana, nije pokrenut sa mesta ni za milimetar. Pa tako, Makedonija je i u Evropksom Savetu, i u OEBS-u primljena pod referencom BJRM, koju makedonci sve teze podnose i dozivljavaju je kao duhovno i politicko nasilje.

Znajuci preosteljivost obeju strana po pitanju imena "Makedonija" i obostranu resenost "da se pregovara ali ia da se ne popusti", sto dovodin u pitanje sam pojam pregovaranja, moze se zakljuciti da najtezi, finalni, deo pregovora oko potpune normalizacije odnosa tek prestoji.

Pise: Ibrahim MEHMETI