REGULIRANJE ODNOSA IZMEDjU MAKEDONIJE I GRCKE
AIM, Skopje, 22.09.1995
Size Iako je neposredno pre potpisivanja dokumenta kojim su se stvorili osnove za reguliranje odnosa izmedju Grcke i Makedonije u javnosti bila vidljiva povisena temperatura, samo par nedelja kasnije, reklo bi se, bez imalo uzbudjenja razmatraju se predlozi nove makedonske zastave. *
Mediji u Makedoniji ovih dana takmice se u "trci" ko ce prvi objaviti kako ce izgledati nova makedonska zastava. Po slovu drugog paragrafa sedmog clana privremene suglasnosti izmedju Grcke i Makedonije, potpisane 13 septembra 1995 godine u New Yorku od ministra spoljih poslova dveju zemalja Makedonija je preuzela obavezu da u roku od 30 dana promeni svoju zastavu, sa koje "sija" sunce ' ili zvezda ' iz Vergine. Zadnje informacije govore o nastavljanju poslovicnih nesporazuma izmedju koalicionih partnera u vladajucem Savezu za Makedoniju ' Socijaldemokratski Savez i Liberalna partija imaju svoje predloge o mogucem izgledu nove zastave. Ideja o suncu se ne napusta, vec modifikuje ' socijaldemokrati predlazu sunce ciji se zraci sire po citavoj povrsini zastave, dok liberali smatraju da zraci trebaju biti iste debeline. I oba predloga igraju na kartu crvene osnove i zutog osmokrakog sunca. Iako procedura o promeni srzavne zastave formalno jos uvek nije pocela u Sobranju RM, sasvim je jasno da postupak utvrdjivanja novog izgleda zastave u punom jeku. Uostalom, sama procedura u parlamentu bice puka formalnost, jer Savez za Makedoniju ima dovoljno glasova, da ukoliko smatra potrebnim, promeni cak i ustav.
Pomalo iznenadni obrt u grcko'makedonskom sporu koji traje od samog osamostaljivanja Makedonije i pored delikatnosti i samo potpisivanje dokumenta koji u osnovi regulise odnose dvaju suseda, smatralo se krajnje delikatnom operacijom, cijih se efekat i te kako pribojavala pre svega makedonska aktuelna vlast. Pokazalo se medjutim da se niko nije previse uzbudio.
No, sto sadrzi prevremena suglasnost koju su potpisali ministri Karlos Papuljas i Stevo Crvenkovski, dokument kojim je, bar tako se cini, stavljena tocka na nesporazume dveju zemalja? Suglasnost ima 23 clana i podeljena je na pet poglavlja. Da bi se izbegla upotreba imena drzava suglasnost govori o prvoj (Grcka) i drugoj (Makedonija) strani. Obe strane najprije "izjavljuju i saglasne su o sledecem": "pozivajuci se na principe o nepovredljivosti granica i teritorijalnog integriteta drzava..., imajuci u vidu odredbe UN..., vodjeni duhom i principima demokratije i osnovnih sloboda i postivanje covekovih prava i dostojanstva..., s obzirom na zajednicki interes za odrzavanje medjunarodnog mira i bezbednosti, posebno u njihovom regionu, u zelji da se potvrde postojece medjusebne granice kao trajne medjunarodne granice, pozivajuci se na obavezu o nemesanju, pod bilo kojim izgovorom i u bilo kojoj formi, u unutrasnjim poslovima drugog, sa razmumevanjem da ekonomska saradnaj je vazan element razvoja uzajamnih odnosa na stabilnoj i cvrstoj osnovi, kao i zeljom da razvijaju i promoviraju buducu suradnju, zeljom da se postigne odredjena privremena suglasnost sto pretstavlja osnovu za dogovaranje trajne suglasnosti" dve strane su se suglasile o mnogo cemu.
Najprije o tome da stupanjem na snagu suglasnosti "Prva strana ce priznati Drugu stranu kao nezavisnu i suverenu drzavu pod privremenim obracanjem naznacenim pismom sa prve strane i datumom ove privremene suglasnosti, i nakon kraceg vremena Stranke ce uspostaviti diplomatske odnose na dogovorenom nivou i konacnim ciljem: uspostavljenjem odnosa na ambasadorskom nivou". Nakon nezavisnosti, uzdrzanosti od pretnji ili upotrebe sile usmerenih ka povredi trajnih granica itd. dvije strane su se suglasile i o nastavku pregovora pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda po Rezoluciji 845 (1993) Savetu bezbednosti". Drugim recima pregovori "privremenom ili trajnom imenu ili obracanju", ili o imenu Makedonije, prakticno produzavaju. Makedonska strana u clanu 6 sporazuma sveceno je izjavila da preambula i clan 3 njenog ustava " ne moze i ne treba da se tumaci da pretstavlja ili da ce nekad predstvaljati osnov za mesanje druge strane u unutrasnje stvari druge drzave ciljem da se zastiti status i prava bilo kojih lica u drugim drzavama". Ovim clanom je prakticki Makedonija izbegla menjanje clanova svog ustava u kojima se govori o ostvarivanju vekovne zelje makedonskog naroda za stvaranje svoje drzave i o brizi makedonske drzave o pripadnicima makedonskog naroda u drugim drzavama, ali sadrzaj nekih drugih clanova je u najmanjoj ruku nepovoljan po makedonsku stranu.
Clan 7 govori o "preuzimanju efektnih mera o zabranjivanju neprijatelskih aktivnosti ili propagande sa strane agencije pod drzavnom kontrolom", cime i makedonska strana posredno pristaje na tvrdnju da je to u proslosti radila. Odustajanje od vazece zastave ("Druga strana ce prestati na bilo koji nacin da koristi simbol u svim njegovim formama, kojeg je isticala na njenoj zastavi") je svakako najgora pilula za makedonsku stranu u privremenoj suglasnosti.
De fakto, sporazum je legalizirao ono sto se u citavom trajanju grcko-makedonskog spora zagovaralo sa grcke strane. Makedonska strana je pristala da pregovara dok je grcki embargo bio jos na snazi, pristala je da promeni drzavnu zastavu, dala je restriktivno tumacenje clanova svog ustava, ostavila otvoreno pitanje imena svoje drzave, sto moze biti osnov na kome ce grcka strana graditi svoje buduce pritiske. Iako se u sporazumu pominje mogucnost pomoci SAD i UN u resavanju detalja, kakvi su recimo granicni rezim ili izdavanje grckih viza makedosnkim gradjanima, takav papir nije deo sporazuma, vec je ostavljen za buduca vremena, cime se ostavlja prostor da se grcki pogranicni organi ponacaju kako zele. Cak formalno gledano i pitanje skodanja embraga nije do kraja jasno, skidanje se ne pominje decidno, dok u zavrsnim klauzulama se kaze da privremena suglasnost stupa na snagu trideset dana nakon potpisivanja. Tako se moze govoriti i o skidanju embarga nakon promene makedonske zastave!
Naravno, postizanje suglasnosti, makar i privremene, izmedju dve drzave u sporu, jeste dobrodoslo za obe strane. Ako zbog niceg drugog, zbog otstranjivanja iracionalne atmosfere izmedju suseda koji su osudjeni da zive jedan do drugog. Dokument se moze posmatrati i kao iskoracanje najtezeg koraka, cime ubuduce ce obe drzave imati lagodniju poziciju za rasciscavanje preostalih pitanja. Ono sto medjutim baca ljagu na makedosnku stranu je razlika izmedju onog sto se u minulih 19 meseci govorilo i zaklinjalo i onog sto se na kraju postiglo. Makedonska aktualna vlast zahvaljujuci "kratkoj pameti" svoje javnnosti zasad nije zbog toga pretrpela nikakvu stetu. Pise: ISO RUSI