O POLICIJI
tekst:
Podatak da se crnogorska policija, kao rijetko koja u Evropi, moe
"pohvaliti" ~injenicom da njen rad ne prati i ne kontroli{e
vi{estrana~ki parlament mo
da najbolje govori kakvu je mogu}nost
vladaju}a stranka u Crnoj Gori stvorila sebi za (zlo)upotrebu
policije, i koliko je aktuelnoj crnogorskoj vlasti stalo da
policija ostane samo u njenoj nadle`nosti.
Jo{ u vrijeme Josipa Broza, Ustavom je bilo definisano
postojanje nadlenih tijela za kontrolu rada Su
be dr`avne
bezbijednosti, odnosno policije. Takva tijela postojala su u
Saveznoj i republi~kim skup{tinama. Me|utim, "antibirokratska
vlast" se potrudila da promjenom Skup{tinskog poslovnika i
drugih zakonskih akata ukinu ovo tijelo u Crnoj Gori.
^esta zloupotreba policije, pogotovu Slube dr
avne
bezbijednosti, u partijske svrhe od strane vladaju}e stranke,
odnosno njenih ~elnika primorala je crnogorsku opoziciju da u
republi~kom parlamentu vi{e puta podnese zahtjev da se formira
parlamentarna Komisija za nadzor nad radom policije. Me|utim,
crnogorski je parlament, voljom poslanika vladaju}e stranke,
koji ~ine apsolutnu ve}inu u Skup{tini Crne Gore, uvijek odbijao
takve prijedloge opozicije. "Kontrolom Slube dr
avne
bezbijednosti od strane samo jedne stranke, makar ona bila i
vladaju}a - u uslovima vi{estrana~ja - ova sluba transformisana
je u paradr
avnu", istice Zoran Ljumovic iz Liberalnog saveza Crne Gore.
Opoziciji svojevremeno nije pomogla utemeljena
argumentacija. Prilikom glasanja u crnogorskom parlamentu
"sprega DPS - SDB" odnijela je ubedljivu pobjedu, pa je tako
odbijen njihov prijedlog. Zanimljivo da su protiv takvog
prijedloga glasali i radikali, tada "koalicioni partner" DPS-a.
Opozicija je, ponovo, prilikom usvajanja Zakona o unutra{njim poslovima novembra '94. godine, putem amandmana poku{ala da od vladaju}e stranke izdejstvuju formiranje parlamentarnog tijela za kontrolu rada policije. Tom prilikom oti{li su i korak dalje i predlo`ili i formiranje sli~nih tijela na op{tinskim nivoima (na osnovu Danskog modela). Me|utim, poslanici vladaju}e stranke, opet su ljubomorno ~uvali policiju i odbacili prijedlog.
Duga je lista policijskih prestupa koji svaki za sebe dokazuju tvrdnju opozcije da je taj resor stavljen u sluzbu jedne, naravno, vladajuce stranke. Recimo, odmah po{to su u "AB revoluciji" osvojili vlast, aktuelni crnogorski celnici sproveli su nezapam}enu ~istku u policiji, koja je bila ravna samo onoj iz vremena Informbiroa. O~i{}eni su kadrovi starog rukovodstva. Druga velika "radna diferencijacija" sprovedena je
- godine kada su iz Sluzbe izjureni brojni gradjanski opredijeljeni policajci koji nijesu podrzavali tadasnju ratnohuskacku politiku vlasti. Tokom pro{le godine doslo je do novog ciklusa ciscenja - ovoga puta su, takodje, liferovani oponenti zvanicne politike, sada medjutim mirotvorne, uglavnom ljudi bliski Srpskoj radikalnoj stranci.
Tako su u policiji ostali "pravi profesionalci", ili kako bi to nazvali opozicionari - kadrovi i simpatizeri vladaju}eg DPS-a, i pored toga {to je crnogorska policija zvani~no depolitizovana 1989. godine. Gotovo da u Crnoj Gori nema ni jedne opozicione stranke koja nije do{la na udar sprega "DPS-SDB". Najgore su svakako pro{li ~elnici i pripadnici Stranke demokratske akcije za Crnu Goru. Njih je crnogorska policija uhapsila februara pro{le godine "zbog osnovane sumnje da su po~inili krivi~no djelo ugro`avanje teritorijalne cjeline SRJ". Policijsku torturu koju su pro{li ~elnici SDA me|unarodne organizacije za za{titu ljudskih prava okarakterisale su kao mu~enje.
Zbog lo{eg, ili, pak, dobrog rada policije, u zavisnosti kako to ko posmatra, crnogorski liberali, u svojoj predizbornoj kampanji, nijesu mogli obi}i sjever Crne Gore zbog barikada koje su im bile postavljene. Nerijetko policija u saop{tenjima o hapsenju pojedinih prestupnika saop{tava i njihovu partijsku pripadnost, naravno, samo kada se radi o opozicionarima.
Otvoreno djelovanje Slube dr
avne bezbijednosti u korist
vladaju}e stranke, na svojoj ko`i, javno je osjetio i dr Novak
Kilibarda, lider Narodne stranke, najjace opozicione partije, kada je u
Skupstini jedan poslanik DPS-a iza{ao sa "kompromitantnim" upitnikom za
njegov prijem u Komunisti~ku partiju - starim vi{e od dvadeset
godina. Hotelski ra~uni predsjednika Narodne stranke, sa kojima
se tako|e mahalo za skup{tinskom govornicom, dostavljeni su
pojedinim poslanicima DPS-a, tvrde upu}eni, tako|e od strane
policije.
A kako izgleda kad partija na vlasti odlu~i da uz pomo} policije demonstrira silu dobro se uvjerio i Vojislav [e{elj, kada su ga pro{log ljeta crnogorski policajci zamotanog u }ebe strpali u avion i prognali u Srbiju. Razlog - "remecenje javnog reda i mira" i "povreda ugleda predjednika Republike i Vlade Crne Gore", zbog cega je Seselj i danas "persona non grata" u Crnoj Gori.
Kako se od strane vladaju}e stranke zloupotrebljava policija gra|ani Crne Gore mogli su se uvjeriti i na primjeru Antonija Abramovi}a, novoustoli~enog vladiku obnovljene Crnogorske pravoslavne crkve. Naime, pla{e}i se {irenja virusa autokefalnosti CPC, a procjenjujuci da osuda i klevete vrha Srpske pravolsavne crkve nijesu odvoljno ubjedljive, na Abramovica se okomila upravo policija. Tako je, naprecac, gotovo godinu dana nakon sto se pojavio u ovdasnjoj javnosti SDB "otkrila" da je "u posjedu saznanja o nastranim aktivnostima" g. Abramovica dok je prije vise decenija sluzbovao u Crnoj Gori. Vladaju}a stranka i njena ekspozitura SDB zaboravili su i ovog puta da je kori{}enje ~ak i vjerodostojnih tajnih dosijea protivustavno i nezakonito.
Podgori~ki nedjeljnik "Monitor" objavio je da ima indicija da se u Crnoj Gori prislu{kuju brojni opozicioni lideri i politi~ari, i da recimo sifra za lidera liberala Slavka Perovi}a glasi "KUM".
Vrhunac zloupotrebe policijskih ovlascenja predstavlja "slucaj Veskovic" zbog koga je, na kraju, ipak, sef podgoricke policije bio suspendovan. Naime, nakon proljetosnjeg podmetanja eksloziva ispred stana jedne muslimanske porodice u Podgrici, policija je odmah uhapsila izvjesnog Bozinu Veskovica i saopstila da je on pociniilac nedjela, da bi nakon nedjelju dana, bilo saopsteno izvinjenje Veskovicu, i saopsteno novo ime, stvarnog pocinioca, Velimira Radojevica. Tada se ispostavilo da je Veskovicu nevidjenom torturom iznudjeno priznanje za djelo koje nije pocinio, a da je kasnije isti postupak sproveden i protiv Radojevica kako bi priznao da ga je na nedjelo nagovorio Veskovic. Kada je slucaj javno provalje digla se velika galama i vrh podgoricke policije je morao da ode. Iz svega se rodio i jedan vic, valjda kao jedini nacin da se doskoci i porazi samovoljna vladajuca stranka. Takmicili se, kaze ta dosjetka, Amer, Rus i Crnogorac, ko ce, u pustinji, prvi da nadje i na ugovoreno mjesto dovede kamilu. Ameru to podje za rukom za dva sata. Rus se pojavi nakon tri casa, a Crnogorac tek sjutradan. I to sa sobom vodi slona, koji izubijan sav bijase pomodrio. Amer i Rus su odmah skocili: Crnogorac, to ti nije kamila vec slon, nasta slon iz pozadine, ucvijeljenim galsom uzvraca: Ne, ne, priznao sam da sam kamila!
Seki RADONCIC (AIM Podgorica)