TV BASTILJA OSTAJE

Beograd Sep 5, 1995

Zasto je smenjen direktor drzavne televizije Srbije

Veruje se da se iza Vucelicevog razresenja ne stoji samo politika, vec se pravi razlog krije, pre svega, u sferi finansijskih malverzacija i pronevera. Pominju se milioni dolara, prikupljeni od Srba u dijaspori, navodno, na privatni racun Vuceliceve supruge u inostranstvu ( drukcije nije moglo zbog sankcija) da bi mogao da se plati satelitski program i "istina o Srbiji".

AIM, Beograd, 5. 9. 1995.

Kad Vucelic bude smenjen djubre ce se kotrljati mesecima niz Takovsku ulicu, prorocki je primetio jos pre godinu i po dana, jedan od bivsih direktora drzavne televizije Srbije. Nekako, bas u to vreme, u javnost se saznalo o sukobima izmedju tvrdog i mekog jezgra u vladajucoj partiji, formiran je JUL sa "prebezima" iz SPS-a, a u nekim prorezimskim listovima pojavili su se vrlo ostri tekstovi na racun "Milorada bekrije", koji je vec bio poznat kao pocasni ministar za informisanje srpskih prekodrinskih vlada.

Vucelic ne voli JUL

Koliko je u toj prici bilo istine potvrdjuje i cinjenica da se u vrtoglavom zaokretu vladajuce partije prema mirotvorstvu, Vucelic u prvi mah nije snasao, pa su vesti o tome u drzavnoj televiziji objavljivane u drugoj polovini dnevnika. Ceh su platili Vucelicevi TV klonovi koje je, ipak, postujuci princip "demokratskog centralizma", morao da skloni sa ekrana : Milijana Baletic, Dmitrovic, Grubac, Ljubicic...

U jednom trenutku je cak izgledalo da je iz te neprilagodjenosti Vucelic izasao ojacan i da su svi nesporazumi izmedju "jastrebova" i "golubova" u vladajucoj stranci izgladjeni, jer se generalni direktor RTS vise nego ranije nalazio u pratnji predsednika Srbije na vaznim putovanjima u Zenevu i Atinu, sto je ishodovalo i cuvenim ekskluzivnim intervujuom koji mu je dao predsednik Srbije. Istina, od tog doba na drzavnoj televiziji zastupljenije su i vesti o aktivnostima JUL-a i brojnim promocijama idejnog tvorca dr Mirjane Markovic, uz cije rame se, kao podrska, nalazio i njen suprug. Tada se govorkalo da je Vucelic mocniji i od samog Milosevica, jer ne samo sto je u vrhu vladajuce partije, dakle ima vlast, vec haraci i najmocnijim sredstvom vlasti - Televizijom.

Uz to, govorilo se, uspeo je da saradjuje i sa srpskom i sa crnogorskom mafijom. Pricica - da je prilikom jednog pozdravljanja sa predsednikom Srbije ovaj uocio preskupi zlatni "Rolex" na Vucelicevoj ruci i zapitao ga odakle mu to - pokrenula je novi talas govorkanja o padanju Vucelica u nemilost i njegovom skorom kraju, a prvi stvarni znak bilo je postavljanje Dragana Milanovica za glavnog urednika svih informativnih programa u monolitnom sistemu RTS-a. Ovaj je, naime, odlukom republicke Vlade od 31. avgusta, bio imenovan kao vrsilac duznosti, na Vucelicevo mesto.

Iako je Vucelic u programima televizije postovao dogovor o novom koalicionom partneru SPS-a (JUL) i davao znacajan prostor dr. Miri Markovic, anticipatoru Miloseviceve politike, privatno se (i na javnim skupovima) nije uzdrzavao da kritikuje tu politiku, sto ga je i kostalo glave. Navodno, njegova smena je diktirana upravo od prve dame Srbije. Ta tvrdnja se argumentuje i prestankom emitovanja prvog dnevnika iz novosadskog studija. Interno je objasnjeno da je rec o promeni seme, a zapravo, kako kazu novinari, uhodava se novi televizijski tim, ciji je celnik "glavni pokrajinski JUL-ovac, izvesni Koprivica".

Gde nestade satelitski program

Skrto saopstenje o "promeni seme" izaziva brojna nagadjanja, posebno o podelama i "Osmoj sednici" u SPS-u (na istoj strani bivsi ideolog SPS akademik Mihajlo Markovic, koji je ostro kritikovao Milosevicevu politiku prema prekodrinskim Srbima, a prethodno i aktivnosti njegove supruge - i Milorad Vucelic). Ako je to tacno, bilo bi za ocekivanje da ce uz Vucelica biti smenjen i Dragoljub Milanovic kao "bar-a-bar" odgovoran covek za uredjivacku politiku kuce.

Medjutim, to se nije desilo, pa se veruje da se iza Vucelicevog razresenja krije neki drugi razlog, pre svega u sferi finansijskih malverzacija i pronevera. Pominju se ogromna, konvertibilna sredstva, milioni dolara, prikupljeni od Srba u dijaspori, navodno, na privatni racun Vuceliceve supruge u inostranstvu ( drukcije nije moglo zbog sankcija) da bi mogao da se plati satelitski program i "istina o Srbiji". se plati satelitski program i "istina o Srbiji".

Program, medjutim, nije placen i vise ga nema, a razocarenje Srba u raseljenju bilo je potpuno, kada su u istom terminu ugledali program hrvatske televizije...Koliko u ovom rumoru, kreiranom u samoj televiziji ima istine, kad tad ce se saznati, ali je sasvim razumno upitati da li je (ukoliko dim ukazuje na vatru) Vucelic sve to mogao da radi bez znanja vlasti, ili ga je ista, po poznatom receptu, iskoristila i sada odbacila.

Postoji jos jedna verzija po kojoj je "raskid veze" inscenirao sam Vucelic, rekavsi Milosevicu da sa njim vise nece ni da govori.

Pokusaj da o tome saznamo od samog Vucelica ostao je neuspesan, uz kratku informaciju da je trenutno na godisnjem odmoru. Da li je u pitanju bas odmor ili nesto drugo, tesko je zakljuciti bez zvanicnog otvaranja dosijea. Razborito je, ipak, pretpostaviti da slicna sudbina ceka i novopostavljenog vrsioca duznosti generalnog RTS, Dragoljuba Milanovica .

Iako vazi za jurisnika prve "Osme sednice " (komentarom u "Ekspresu" je usao u politicku orbitu), iako je beskrajno poslusan - ipak je kriv, jer nije dovoljno uticao na Vucelica. Prema tvrdnji "izvora bliskih vlasti", on nece ostati bez ikakve funkcije, kao Vucelic, jer nije ucestvovao u finansijskim malverzacijama. Bice pomeren na neko ugledno, ali manje vazno mesto, kad dovrsi zapoceti posao. Kad sve one, poluskolovane i poslusne TV kadrove, koje je primio u vreme potrebe za ratnim huskanjem, a koji su u medjuvremenu zbog toga postali nepozeljni i nepodobni - "ocisti". U tom kontekstu se spominje smena 2o-tak urednika i barem pet puta toliko novinara . Na tako "oslobodjenu" i "cistu" situaciju u TV dosla bi nova garnitura, a uz nju i neki "stari" ljudi, Dusan Mitevic i Ratomir Vico.

Gordana Susa