TKO CE SJESTI NA UPRAZNJENO MJESTO JUGOSLAVENA U PREDSJEDNISTVU BiH
AIM TUZLA, 23.07.95. U noci kada je padala Srebrenica, u Zenici su vijecali zastupnici Stranke demokratske akcije naravno uz prisustvo predsjednika stranke Alije Izetbegovica. Tema, naprotiv, nije bila dramaticna situacija u Srebrenici vec - kako popuniti kadrovsku prazninu nastalu nakon teske prometne nesrece dopredsjednika Federacije i clana bosanskohercegovackog Predsjednistva Ejupa Ganica! Stranacka odluka kako ce obje funkcije ubuduce obavljati sadasnji esdeaov dopredsjednik Edhem Bicakcic docekana je kao senzacija. Zapravo, obiteljska i politicka bliskost kandidiranog Bicakcica sa stranackim liderom Izetbegovicem, predodredila ga je za federacijsku funkciju, no mjesto u Predsjednistvu, ocekivalo se, bit ce popunjavano predsjednickim kanditatima s izbora. No ...
Edhem Bicakcic jedan je s liste komunisticke optuznice u tzv. "Sarajevskom procesu" navodnim islamskim fundamentalistima, u kojem biva optuzen na cak sedam godina zatvora. Mada su se u godinama nakon rusenja komunistickog sistema na ex-jugoslavenskim prostorima najveci politicki poeni skupljali upravo dokazivanjem kako se u doba "jugoslavenskog totalitarizma" robijalo zbog svijetle ideje svoje nacije - pa makar se iza resetaka islo i zbog cisto krimogenih radnji - Edhem Bicakcic i danas u neformalnom razgovoru veli da mu jos nije jasno zasto je zatvaran i zbog cega je u zatvorskoj celiji proveo gotovo tri godine. Nakon izlaska na slobodu i utisnutog pecata "islamskog fundamentaliste", uz koji se u bivsem sistemu zacijelo nije lako moglo naci "mjesto pod suncem", Bicakcic odlazi u Libiju iz koje se vraca tek pred same prve visestranacke izbore u Bosni i Hercegovini. Zajednicki sudski proces, obiteljeske veze ali i ogromno povjerenje Alije Izetbegovica, vremenom ga promoviraju u predsjednikova covjeka od velikog povjerenja, potom i dopredsjednika SDA bez obzira sto sam nije ucestvovao u njenom osnivanju i pocetnom profiliranju.
No, odluka da Edhem Bicakcic zamjeni Ejupa Ganica na obje funkcije, i pored njegova neospornog rejtinga unutar vladajuce SDA, ima dalekoseznije posljedice od pukog kadrovskog popunjavanja federacisjskih i republuckih institucija. Dok se prijedlog zastupnika SDA o Bicakcicevoj ulozi vrsitelja duznosti dopredsjednika federacije i moze smatrati legitimnim pravom ove stranke da istakne novog kandidata na upraznjeno mjesto, dotle se odlukom o Bicakcicevom ulasku u Predsjednistvo BiH, pak, otvara citav red pravno-formalnih, ali i politickih nedoumica. Naime, dosadasnjim radom Predsjednistva u duboki je zaborav gurnuta cinjenica kako je Ejup Ganic, dakle covjek na ciju se funkciju Bicakcic postavlja, na mjesto clana Predsjednistva BiH dosao zahvaljujuci glasovima gradjana, a kao kandidat s izborne liste ostalih nacionalnih pripadnosti. Tocnije, pored Ganicevog je imena stajalo "nacionalnost: Jugoslaven", pa je i pored konkurencije drugih kandidata (Ivica Ceresnjes, Jevrej te Zlatko Lagumdzija i Josip Pejakovic, takoder Jugoslaveni) s najvise glasova dobio legitimitet da u Predsjednistvu zastupa interese pripadnika nekonstitutivnih naroda u BiH.
Svjesno zanemarivanje ovih cinjenica u pokusaju da se na mjesto rezervirano za pripadnike manjinskih naroda u kolektivnom sefu drzave postavi pripadnik vladajuce nacionalne stranke, nedvojbeno ukazuje da se Stranka demokratske akcije jos jednom odlucila na svojevoljno drasticno krsenje Ustava. Naime, u pokusaju da se od visestranackog i visenacionalnog Predsjednistva sacini poslusno jednostranacko tjelo, ovasnji su vlastodrsci ucinili gotovo sve - predsjednik Predsjednistva vec duze vrijeme u medijima i zvanicnim predstavljanjima figurira kao "predsjednik republike", upraznjeno mjesto Ejupa Ganica od pocetka rata naziva se "dopredsjednickim", a Skupstini Bosne i Hercegovine upucen je prijedlog o izmjeni Ustava koji se neformalno tumaci uvodjenjem predsjednickog sistema vlasti u drzavi. No, posljednja dogadjanja u BiH, zapravo sve glasnije osude da su istocnobosanske enklave zamjenjene za predgradja Sarajeva, te izjava minisra za pizbjeglice Muhameda Cere: "Moramo redefinirati nas cilj, jer je cjelovita BiH prevelika za nas i mozda nam treba jedna manja Bosna", precizno ukazuju kakvu i koliku jednostranacku drzavu zamisljaju zvanicnici vladajuce Stranke demokratske akcije.
Na koncu, zurni pokusaj zamjene jednog od clanova kolektivnog sefa drzave drugom osobom, pokazuje koliki je rejting i kakav utjecaj pojedinih clanova Predjednistva. Naime, zbog zamjene Ganica ovdasnja je vlast spremna prekrsiti Ustav, dok se za ostale clanove, poput Tatjane Ljujic-Mijatovic koja vec dulje vrijeme obitava u Becu u funkciji ambasadorice pri UN, nije ni pomisljalo na zamjenu. Nakon perioda demagoskog ubjedjivanja kako su svi clanovi Predsjednistva podjednako vazni i s istim ovlastenjima, cini se dolazi onaj s daleko otvorenijom SDA politikom. Izuzev Izetbegovica i donedavno Ganica, svi ostali clanovi kolektivnog sefa drzave zaparavo su - podjednako nevazni.
DRAZENA PERANIC