POLJUBAC ZENE-PAUKA
Iz dnevnika dr Mirjane Markovic
Vise zaista nije vazno da li je skandalozna ispovest Mirjane Markovic u "Dugi" o njoj, njemu i "njoj" uopste prica o sopstvenom bracnom trouglu. Demanti je nemoguc, a narod se raduje - sto predsednik ima prijateljicu. U ovom podneblju to se smatra prestiznim.
AIM, 12. juli, 1995.
To se mozda dogodilo i Titu i Jovanki. Samo mi o tome nista nismo znali. Do mistifikacije dovedena "love story" izmedju Slobe i Mire, alijas Cobe i Bece, kako su ih u gimnazijskim danima zvali, a novine o tome sladostrasno pisale u vreme njihovog uspona, potpuno je uzdrmana. Predsednik ima pored supruge i prijateljicu, objavio je "Tajms" i "Financial Tajms", kao i BBC posto se u "Dugi" pojavila redovna ispovest dr Mirjane Markovic o njoj, njemu i "njoj". Tek sto su odahnuli gradjani Srbije - najzad nesto ljudsko viri iza odnegovanog robotizovang imidza predsednika - neki dobri poznavaoci prilika u Beogradu pokazali su vidnu suzdrzanost. Za njih je, naime, verovatnoca da Sloba napravi "izlet" ravna mogucnosti da slonovi polete nebom iznad Beograda. Malobrojni skeptici su poceli da licitiraju i ko bi mogao biti taj "on" (ako nije Sloba, onda Lilic?) ali za vecinu citalaca nista se tu vise ne da popraviti, a imati prijateljicu u ovom podneblju se smatra prestiznim.
Dok pozarevacke lipe cvetaju
Nije to, ipak, samo laka prica za letnju novinsku semu. Treba imati u vidu da skandalozna ispovest uopste nije nalik svadbenim i drugim tricarijama problematicnog Italijana Di Stefana, ili Cece i Arkana, sto je punilo dusu anestetizovanog stanovnistva Srbije proteklih meseci.
Ovo je pitanje rata, ili mira u Srbiji, nekontrolisano je uzviknuo lider jedne manje opozicione stranke. Ako bas i nije u pravu, mora se uvaziti bar nekoliko cinjenica koje bi mogle pricu o bracnom trouglu da uznesu na drzavno-politicki nivo. Prvo, tu zenu je njen sada vec "odstreljeni" kolega, komunista i general, Stevan Mirkovic, odavno nazvao Suslovom u suknji, koji vuce sve predsednikove konce. A kada su pisali o Pozarevcu, novinari su znali da primete ironicno da je to grad u kome se rodila Mirjana Markovic sa muzem. Drugo, proteklih meseci njeni ljudi, a tu se misli na JUL, zaposeli su znacajne finansijske i informativne punktove, a veruje se da je SKPJ "pocistio" i kadrove u vojsci. Najzad, ta zena je do sada nepogresivo i "vidovito" najavljivala padove raznih ljudi, koje je njen muz na ovaj ili onaj nacin potrosio. Sada u "Dugi" najavljuje da kad "njemu" bude prestala funkcija, izgubice sve sto je sa njom stekao. Pretnja je evidentna i iz nje novinarka "Financial Tajmsa" izvlaci zakljucak da je supruga utisnula "smrtonosni poljubac" Milosevicu na celo.
Sve do sada smo o ovom politickom dvojcu kusali iz novina kicerske slike njihove zajednicke mladosti, ili zdruzenog partijskog rada u zrelim godinama. Sasvim retko, kao u knjizi Slavoljuba Djukica, o lukavoj, tajnoj, kadrovskoj kombinatorici iza vrata, tada jos skromnog stana, na Vracaru, kojom su utirali put zajednickoj promociji.
Tako nam je novinarka Gordana Brajovic, supruga urednika "Vecernjih novosti" (najrezimskijoj od svih rezimskih novina u Srbiji) Radeta Brajovica, docaravala slike "dvoje mladih" koji se drze za ruke "dok pozarevacke lipe cvetaju". Kasnije nam je sama dr Mirjana Markovic u svojim dnevnickim beleskama sa gimnazijskim zanosom opisivala: " Stajali su na vetru, promrzli, tako dirljivo mladi i tako carobno otvoreni jedno za drugo. Ona obuzeta dogadjajima na gotovo metafizicki nacin koji je zauvek ostao deo njene prirode."
A evo kako sada pocinje svoju ispovest: "Njih dvoje ona i on, imali su do skoro slicne biografije. Slicnih su godina, zavrsili su slicne fakultete, na slican nacin su proveli detinjstvo i ranu mladost. Od kada su se, posle zavrsenih studija, vencali, imali su zajednicke prijatelje i zajednicke sklonosti... Skromni, ozbiljni, vredni i vedri ljudi. Verovatno bi i ostali takvi da on nije nekako odjednom postao veoma vazna licnost. Promena njegovog mesta u drustvenoj hijerarhiji narusila je skromnu i vedru harmoniju njegove male porodice."
Posle, kaze Mirjana Markovic, on se okruzio ljudima sa Televizije, lojalnim saradnicima, sveo zivot na rad, i "polako postao jedan prilicno drugi covek". Zatim, "ona je bila skromna osoba i nije drzala narocito do materijalnih dobara... ne znam kada je pocela da uvidja da nije imala cemu da se raduje."
Potom nam lider JUL-a otkriva da "on vise nije skroman. Veoma vodi racuna o markama automobila kojima ga voze i krojevima odela koje nosi. On vise nije ozbiljan kao nekad. Sve cesce je u "veselom" drustvu i bez nje... Uz novi posao, uz novi auto, uz nova odela.. isla je i nova zena. On je nekad bio nekonformista, sada nekonformizam dozivljava kao opasnost za svoj status i zato se ne razvodi.
Bacena rukavica, ili politicka smicalica
O "njoj", suparnici, saznajemo da ima tek sposobnost da bude druga, da ima kraci staz i suknju. Nema fakultet i muza, ali ima zelju da se uda za zaista vaznu licnost. Da zloupotrebljava na poslu cinjenicu da se za njenu vezu zna i plasi kolege "njime". A ipak joj, reci ce gorko Mirjana Markovic, nece nikad poci za rukom da postigne ono sto je najvise zelela, da se pojavi sa njim u visokom drustvu.
Svodeci racune, sta je ko od njih troje dobio i izgubio, najzanimljiviji je onaj deo o "njemu": "Izgubio je svoju nekadasnju licnost i narusio je sve u zivotu svoje porodice. Ucinio je nesrecnom svoju zenu i svoju decu, naravno, Izgubio je prijatelje. Kad bude prestala ova veoma vazna funkcija, nista od izgubljenog nece moci da se vrati. U to sam uverena. A kad bude prestala ova veoma vazna funkcija, izgubice i sve sto je sa njom stekao."
Dnevnicka ispovest, takodje, otkriva i osujecenu ambiciju koja niposto nije samo supruznicka: "Nekada su zajedno, ona i njen muz, rucali i vecerali sa svojim prijateljima. Bili su svi za stolom ravnopravni, podjednako interesantni i vazni jedni drugima. Svi su ucestvovali u razgovoru, svako je imao sta da kaze. Danas na veceri sa vaznim kolegama svog vaznog muza, ona cuti i jede... I jede... A i sta bi drugo? I sama je toliko doprinela poziciji u kojoj moze samo da cuti i jede."
Mirjani Markovic se pristupa sa oprezom, cak i kad pise ovako nerazumne poruke javnosti, iz ugla ojadjene zene. To se vidi po muku koji vlada u srpskim sredstvima informisanja. Do sada je samo "Nasa Borba" prenela deo dnevnickog zapisa iz "Duge", bez komentara. Dok "Vecernje novosti" na naslovnoj strani, prenose intervju Slobodana Milosevica americkom magazinu "Tajm", uz insistiranje na njegovoj kljucnoj ulozi u mirotvornom procesu.
Vladan Vailijevic, profesor na Pravnom fakultetu i rezimski oponent tvrdi da je i ova prica u funkciji stvaranje privida da politika supruznika (SPS i JUL) nije ista.
- Cilj je obmaniti javnost da tu postoje nesuglasice. Videce se to vec u septembru, kad pocne predizborna kampanja za Savezni parlament. Pokusace tada da naprave snaznu koaliciju koja treba da stvori iluziju visestranackog parlamenta. U stvari je to jedna partija, sa istim ciljem, odrzavanjem na vlasti . Ocigledno se ide za maksimalno homogenom koalicijom koja ce zameniti ranije neuspehe SPS-a sa radikalima, ili pokusaj sa Djindjicevim demokratama. Koalicija sa Novom demokratijom ne pruza vece mogucnosti politickog manipulisanja, zbog minornog znacaja Nove demokratije. Ovaj bracni par nece ugroziti svoje pozicije. To se najbolje vidi po odnosima u kuci "Politika". Direktor kompanije, Zivorad Minovic koji je Slobin kadar i direktor dnevnog lista i Dragan Hadzi Antic, koji je Mirin, ne trpe se, ali opstaju zbog konsenzusa koji postoji izmedju supruznika - kaze Vladan Vasilijevic.
Dnevnicki zapis i njegove poruke mogu se posmatrati i sa neobicnog apekta teorije sistema uverio nas je Vuk Stambolovic, clan Beogradskog kruga,
- U svome Dnevniku gospodja Markovic pise o dvoje, veoma bliskih ljudi, koji grade jedinstveni psiho-socijalni sitem, koji je, kako se to kaze u sistemskoj teoriji, upravo presao u drugaciji rezim funkcionisanja. Naime, sistem o kome mozemo citati u Dnevniku nije vise u krizi, nije vise u onoj medjufazi kada jos uvek postoji mogucnost izbora izmedju dva rezima funkcionisanja, onog koliko-toliko nalik proslom i onog buduceg. Takozvana tacka bifurkacije, tacka preokreta, ovde je vec premoscena, nastali su bitno novi uslovi. U prvom planu je sada pitanje , sta ce biti sa izrazitom politickom eksponiranoscu jednog njegovog clana - kaze Stambolovic. - Ova politicka eksponiranost nikako nije mogla nastati sama po sebi, "nekako odjednom", kako pise gospodja Markovic. Na nju jeste uticala okolina u koju je sistem bio uronjen, ali kljucni su bili agiranje i reagiranje njega samog. Sada je jasno samo da ce postojati teznja da se politicka eksponiranost dominantnog clana odrzi. Pitanje je, medjutim, na koji nacin i koji ce modaliteti preovladjivati. Isto tako, pitanje je da li ce se politickoj eksponirtanosti okrenuti i njegov do sada manje eksponirani clan. Ako to ucini, u kojoj ce se meri razviti oponentski odnosi izmedju dosadasnjih saucesnika i u kojoj ce meri istaknutiji clan biti ugrozen?
Po Stambolovicevom misljenju, politicka eksponiranost je uvek izlozena jakoj vetrometini, pa se postavlja i dodatno pitanje kako ce se eksponirani clan odrzati na njoj. Da li ce moci da izdrzi samocu, onu politicku, koju "druga ona" nikako ne moze nadomestiti. Pogotovo sto se iz Dnevnika vidi da je on slabiji deo opisanog sistema. "Bumo vidli", kaze na kraju Stambolovic. "Ako se radi tek o politickoj igri, onda je to samo jos jedan izraz bahatosti. Jer, u dnevnickim beleskama koje su postale seizmograf politicke stvarnosti, to je nedopustivo, cak i u uzasu u kome zivimo."
Dakle, kao sto to obicno, posle objavljivanja dnevnickih beleski biva, videce se kome je upucena ova ispovest. I ko je zaista dobio "smrtonosni poljubac". Jer, dr Mirjana Markovic upozorava na kraju da su samo ljudi koji su "motivisani visokim i casnim idealima, casni i u licnom zivotu. I obratno. Samo onaj ko je castan u svom licnom zivotu, moze biti castan i u svojoj drustvenoj ulozi." A drustvene uloge su, kao sto se zna, u Srbiji od zivotnog znacaja.
Gordana Igric