NOVI PAZAR

Beograd Jul 10, 1995

,AIM, Beograd, 10. jul 1995.

Od nacionalistickog - komunisticko uporiste

Novi Pazar, najveci sandzacki grad u kome Muslimani cine 80 odsto stanovnistva, polako ali sigurno menja svoj medijski imidz. Promena je narocito vidljiva na drzavnoj televiziji koja je nekada obilovala specijalnim emisijama o sandzackoj "zelenoj transverzali", ugrozenim Srbima koji ne smeju da izlaze iz svojih kuca posle osam sati uvece, hiljadama i hiljadama Ugljaninovih "bezumnih dzihad bojovnika". Umesto toga, na beogradskoj televiziji su sve cesce reportaze o Novom Pazaru kao trgovackom gradu u kome vlada zdrava ekonomska logika, medjunacionalna tolerancija, muslimansko-srpsko bratstvo i jedinstvo.

Za novu medijsku sliku Novog Pazara posebno su zasluzni prvaci Jugoslovenske udruzene levice koji su, osetivsi da je ovaj grad plodno tlo za njihovo delovanje, svoj prvi opstinski odbor u Srbiji osnovali bas u Novom Pazaru krajem aprila. Dojucerasnji "centar muslimanskog fundamentalizma" ima sve sanse da udje u istoriju novih komunistickih partija na prostorima sadasnje Jugoslavije.

Nakon smirivanja euforicnih nacionalistickih osecanja, koja su u ovom gradu kulminirala osnivanjem Udruzenja Srba "Ras" pre sest i Stranke demokratske akcije pre pet godina, Novi Pazar je, kao i cela sandzacka regija, postao izuzetno interesantan komunistickim partijama i ideolozima. Vecinsko muslimansko stanovnistvo, zasiceno megalomanskim obecanjima lidera SDA i zaplaseno stalnim represivnim akcijama drzavnih organa, u poslednje vreme pokazuje prilicno visok stepen apoliticnosti. To upravo pokusava da iskoristi JUL, sa pricom

  • vidite sta su vam doneli nacionalisti, a setite se kako je bilo u nase vreme. Za ekspanziju levice nije bez znacaja i nesumnjiva popularnost Josipa Broza Tita medju sandzackim Muslimanima.

Ovogdisnji 25. maj je u Novom Pazaru proslavljen kao nigde drugde u bivsoj Jugoslaviji - u srednjoj skoli koja se jos uvek zove "25. maj" organizovana je skolska proslava Dana mladosti; partija originalnog naziva Jugoslovenski radnicki pokret Josip Broz Tito je organizovala svecanu priredbu; a bilo je i narodnih vasara. U ovom gradu se portreti Josipa Broza mogu videti na svakom koraku, a cak i u vreme najzesce nacionalisticke euforije bilo je lakse naci sliku pokojnog predsednika nego Sulejmana Ugljanina, predsednika SDA. Neki to tumace tvrdoglavom muslimanskom reakcijom na srpske napade na Broza, a drugi nostalgijom za komunistima "koji su nam jedini dali sva prava".

JUL-ovcima vodeci grad sandzacke regije odgovara i stoga sto u njemu, uprkos brojnih provokacija i zahladnelih medjunacionalnih odnosa, ipak nije bilo ni podeljenih korzoa ni ozbiljnijih etnickih ekscesa. Time se, uz malu pomoc istorije i podsecanja na tradicionalno dobre srpsko-muslimanske odnose u Novom Pazaru, moze prakticno potkrepiti novokomponovana levicarska ideologija bratstva i jedinstva i lepote zajednickog zivota o kojima su u ovom gradu nedavno govorili celnici JUL-a Mirjana Markovic i Ljubisa Ristic.

Na svojim gostovanjima u Novom Pazaru oni su doziveli prave ovacije. Za razliku od nekih drugih srpskih politicara vidjenih u Novom Pazaru, celnici "leve" koalicije nijednom recju nisu pomenuli ni islamske fundamentaliste ni dzihad bojovnike, ali ni rasku oblast, sto je za dobar deo sandzackih Muslimana, naviklih na visegodisnju medijsku satanizaciju, bilo prijatno iznenadjenje. Kako u politici leve koalicije znacajno mesto pripada borbi protiv nacionalistickih partija svih boja, to se kritika JUL-a u novopoazarskom okruzenju usmerila podjednako na SDA, Udruzenje Srba "Ras", SPO i SRS. One su, po JUL-u, svojim politickim delovanjem uticale na zahladjenje medjunacionalnih odnosa u sandzackoj sredini i dovele do ivice rata. Predsednik novopazarskog JUL-a Zuhra Mumdzic posebno je ostro kritikovala SDA i "Ras" kao antidrzavne partije koje "ruse drzavu i razbijaju jedinstvo naroda".

Ove izjave gospodje Mumdzic izazvale su ostru reakciju prozvanih u vidu verbalne osude povampirenog komunizma, antisrpske i antimuslimanske politike JUL-a, te zlurade prognoze da komunizam u Sandzaku nece proci, ako ni zbog cega drugog, a ono - po recima Radenka Jokovica, jednog od osnivaca "Ras"-a - "zato sto su se tu nasli propali politicari stare komunisticke oligarhije kojima narod vise ne veruje".

Na udaru kritike JUL-a nasla se i opstinska organizacija vladajuce Socijalisticke partije Srbije. Naime, za razliku od drugih delova Srbije, u Novom Pazaru se SPS i JUL ne slazu najbolje, sto Zuhra Mumdzic tumaci personalnim razlozima. Cini se da su uzroci ovog neslaganja ipak dublji. Vladajuca stranka u Novom Pazaru naime jos nije izvrsila "ideolosku transformaciju" ka mirotvornoj i kosmopolitskoj politici, po ugledu na vrh stranke. Tako je politika novopazarskog SPS-a jos uvek bliza Seseljevim radikalima nego drugim strankama.

Komentarisuci odnos dve "bratske" partije, Zuhra Mumdzic kaze da novopazarski JUL u potpunosti podrzava program SPS-a i njihovu politiku na republickom nivou, ali je na lokalnom situacija potpuno drugacija. U pocetku su se u SPS Novog Pazara uclanjivali i pojedini srpski nacionalisti koji su opstinskom odboru nametali nacionalisticki okvir i politiku koja je Muslimane odbijala od SPS-a i drzave, a novopazarske socijalsite vise priblizila programu srpskih radikala nego SPS-a, kaze gospodja Mumdzic, koja je bila clan SPS-a ali je zbog neslaganja sa nacionalistickim rukovodstvom ubrzo napustila socijaliste.

Obracun novopazarskih odbora JUL-a i SPS-a za sada se odvija preko ledja lokalnog radija za koji se tvrdi da predstavlja produzenu ruku opstinskih vlasti i Radikalne stranke i ciji se novinari i urednici vec mesecima saopstenjima i javnim kritikama spore sa JUL-om. Na kritike udruzene levice lokalni SPS za sada nije odgovorio, ali je indikativno da celnici ove stranke nisu prisustvovali ni osnivackoj skupstini, ni promociji JUL-a i knjiga Mirjane Markovic.

Ipak, iako JUL ima nesumnjive sanse da ovde napravi dobar posao, pogotovo ako najveca partija SDA nastavi sa bojkotom predstojecih izbora, tesko je verovati da bi mogao da osvoji vlast. Ako ni zbog cega drugog, a ono zato sto se na njenom celu ne nalazi licnost Brozovog kalibra, vec supruga aktuelnog predsednika Srbije, cija je nepopularnost u Sadzaku bez sumnje ogromna. Stice se utisak da vecina novopazarskih Muslimana ne veruje ni novoj mirovnoj politici Slobodana Milosevica, a ni njegovoj supruzi ciju stranku neki smatraju za najnoviju podvalu kojom se zeli politicki pocepati muslimanski narod.

Safeta Bisevac