DRZAVA PROTIV DRUSTVA
Interview: dr. Svetozar Livada
AIM, ZAGREB, 6.7.1995. Prof. dr. Svetozar Livada poznati je hrvatski ruralni sociolog i socijalni demograf; trenutno radi kao strucnjak UN-a za rjesenje ratnih konflikata. Zbog svojih otvorenih istupa i stavova, prof. Livada je svojedobno imao problema sa predstavnicima hrvatskih vlasti - pretresanje stana i premetacine, cesta saslusanja u policiji. Nakon sto je u sklopu medjunarodne organizacije UNHCR-a boravio u "Krajini"; gdje je uhapsen i pretucen od strane tamosnjih vlasti - odlucio je zivjeti u Istri.
AIM: Pocelo je devedesete, s teznjom za samostalnom drzavom. Tada je to jos izgledalo nedokucivo. Nakon pet godina stvari izgledaju bitno drugacije. Medjutim, cini se kao da je to tek pocetak stvaranja liberalne drzave zapadnog tipa. Sto Vi mislite?
Livada: Kriticna faza drzavne opcije je apsolvirana, hrvatska drzava je sada cinjenica. Medjutim, ona je suzena i skracena, a iznutra iznakazena, jer umjesto odgovorne politicke elite imamo monstruoznu, neodgovornu politicku masu koja uglavnom tendira prema eliti vlasti. Ne zanima nju Hrvatska kao socijalni, ekonomski ili populacioni kontekst, nego je zanima da udje u katastar vlasti, da se docepa vrednota i borit ce se da se te vrednote formalnopravno ozakone. Za sada nema elemenata pravne ili socijalne drzave. Jer drzava nema programa, koncepta, nema programa socijalne politike kao drugog pola rasta i razvoja. Umjesto toga postoji samo zbir nekakvih zelja. To dokazuje cinjenica da je drzava proizvela hrpu zakona koji nisu usaglaseni s Ustavom, a ni medjusobno. Istovremeno je napala sve ranjive grupe - invalide i borce Drugog svjetskog rata, sindikalne organizacije i vecinu drustvenih instituacija. To je drzava koja je napala svoje vlastito drustvo. Umjesto da se bori za drzavu socijalne pravde i forsira drzavu socijalnog interesa, da drzava bude servis drustvu, Hrvatska fiskalnom politikom jednostavno razara svoju podlogu. Sva je politika svedena na punjenje proraèuna.
AIM: To se opravdava cinjenicom da je Hrvatska jos uvijek u ratu.
Livada: Drzava vec dugo nije u ratu, ali podrzava rat svojim ponasanjem jer se elita vlasti jedino tako moze odrzati. Rat je samo maska za unutarnje probleme koji su mnogobrojni. Vladajuca elita se ponasa kao da s njom zapocinje vrijeme i prostor. Tom logikom umiru institucije i njihov kontinuitet. Guranjem revolucionarnog prava propadamo na otmjen nacin. Revolucionarnim pravom nitko i nikada nije stvorio drzavu. Dobili smo privatnu drzavu i privatno tumacenje drzavnih normi. Diskontinuitet pravnih normi onemogucava stvaranje pravne drzave. Stotine ljudi ubijeno je na prostorima na kojima nije bilo rata, a nitko nije pritvoren zbog toga. Imamo i politicka ubojstva, stotine kuca i objekata je razoreno strucnim miniranjem, ali jos uvijek nema procesa. Drzave asistiraju ovim kriminalnim radnjama kada ih samo registriraju, a ne procesuiraju i ne progone.
AIM: Postoji li razlika izmedju sadasnje i prijasnje elite vlasti?
Livada: Sustinski medju njima nema nikakve razlike osim sto je ova sadasnja zahuktana na svim podrucjima bivse Jugoslavije na planu destrukcije ratnog razaranja i to na podrucju nasrtanja na imovinu i zivot ljudi. Objektivno, vlastodrsci proslog sistema malo su znali i malo razumjeli. Ali i ovi novopeceni nista ne znaju i nista ne razumiju. Jer da nesto znaju morali bi stvarati koncept mira. Rat je na ovim prostorima pripreman dugo i pomno. Rat moze poceti svaka budala, dovoljan je incident na granici ili neka slicna glupost, a ovako zavadjene narode moze pomiriti samo jasan koncept i golem tim profesionalnih strucnjaka. A nitko na tome nista ne radi.
AIM: Tvrdite da eliti vlasti odgovara ratna situacija?
Livada: Naravno da im odgovara, u protivnom se ne bi mogli tako neodgovorno ponasati, arciti zivotna dobra cijelih naroda, minuli rad generacija, uzurpirati imovinu. Pogledajte te skorojevice, do jucer su bili gologuzi, a sada su multimilijarderi. Govori se za neke od nasih drzavnika da su najbogatiji Evropljani. Ali najtragicnije od svega je sto oni imaju pravo moci nad zivotom i smrti. U njihovim rukama je objavljivanje rata i sklapanje mira. A gledajte samo sto govore, kakvim vokabularom njacu. To njihovo besjednistvo je ponizavajuSe slusati. Nema nikakve nade da se nadje izlaz. Nema nikakvog autoriteta, posrnule su i crkve, strasno su optirale prema vlasti nadajuci se da ce se docepati nekadasnje imovine preko denacionalizacije. Brzo su se uvjerile da od toga nema nista jer su politicari mnogo toga obecavali, od cega vrlo malo kane napraviti.
AIM: U svojim nastupima cesto ste isticali da novokomponirane elite vlasti proizvode rat?
Livada: Sva su drustva hijerarhijski strukturirana, ali je nasa
sadasnja elita hijerarhijski strukturirana na ratu. Na osnovu
rata dobila je privilegije, ugled i kompenzacije. Sve to pada
u vodu kad rat prestane. Jer mnogi su stekli cinove, a da rata
nisu vidjeli. Mnogi su stekli imovinu a da su donedavna bili
gologuzi. Pokreti koji stoje unutar ovog konflikta su iznutra
razoreni jer akteri nisu zadovoljni u podjeli pljacke - ratne ili
pak ove potonje koju su vec ozakonili. Hijerarhijska strutura
sadasnje vladajuce elite prestankom rata mora se raspasti.
Naime, prestankom rata kojim se svo vrijeme sluze kao alibijem
za svoje necasne radnje - dolazi vrijeme za svodjenje racuna; za
utvrdjivanje kako je tko dosao do lenti, cinova i imovine. U tome
je sustina i zato se rat i dalje proizvodi.
AIM: Nedavno ste izjavili da ce ovo razdoblje novinarstva uci u povijest kao najprljavije?
Livada: Mediji su u nas postali neprofesionalni monstrumi koji razaraju i stvaraju kliseje kolektivne svijesti. Prije svega na prokazivanju drugih i prokazivanju kompletnih naroda, a u tome su jednaki u svim dijelovima bivse Jugoslavije. Nema niti jednog pojedinacnog zloèina koji je ravan prokletstvu zlocina prokazivanja nekog naroda. Jer ne postoje genocidni ili neposteni narodi. Ali kod nas se u medijima koriste cak i antibioloski pojmovi. Naprimjer genocidan, barbarogen. Ako dobro pogledate, u nasem vokabularu na sceni su dvije kvislinske kategorije koje nikada nisu ratovale izmedju sebe - ustase i cetnici. Sada je fakticki hrvatski narod ustaski, a srpski je cetnicki. Nonsens. I te pojmove izgovaraju neodgovorni politicari, prihvataju novinari i produbljuju "sagoljizmom" do beskraja. Onda izgovaraju titularni ucenjaci, poete i svi kvaziintelektualci. Kako mi imamo snazne pojedince intelektualce, mnogi se nisu angazirali, a jedan se dio ipak nije do kraja pasivizirao te su isplovili mediokriteti umjesto intelektualaca. A buduci da inteligencija ne postoji kao drustvena grupa, to samo znaci da nema ni mogucnosti da nadjemo pravi izlaz. Jer iz glupe situacije tesko je naci izlaz, ali jos je teze ako to glupani traze.
AIM: Kako vidite mogucnost rjesavanja ratnih sukoba na ovom podrucju?
Livada: Ovaj rat ce imati dugorocne politicke posljedice, ali utoliko manje ako se problemi budu politicki rjesavali. Rat treba zavrsiti mirnim strpljivim pregovorima, vratiti ljude u njihove domove jer rat nije interes, korist i potreba naroda nego prosti iznudjeni zlocin nakon poraza inteligencije i nastupa pretpolitickog stanja tribalnih huskanja i suceljavanja. Da bi to postiglo potrebno je obuzdati medije, birati pregovarace, kontaktirati snage kojima je mir istinski interes. Moramo se osloboditi zlocinaca i zlocina jer nije dovoljno samo fizicki pobijediti neprijatelja, moramo ga i moralno nadvisiti. Prastanje zlocina osveta je zrtvi. Sve dok ne protjeramo zlocin iz svoje sredine, dok ne stvorimo isti arsin za pocinjene zlocine bez obzira na etnicko porijeklo - bit cemo moralni gubitnici.
AIM: Stvari se, medjutim, ipak mijenjaju - na bolje. Tako barem govore "odgovorni" preko "svojih" medija.
Livada: Da, utoliko ukoliko covjek nije rak pa da ide unatrag. Drugo, ne ubijamo se tako strastveno i masovno kao na pocetku rata. Ali, svo vrijeme smo na korak od toga jer smo historijski gledano latentno konfliktno drustvo, a nemamo sociologiju razrjesenja konflikata i sto je bitnije - ne radimo na tome. Kad konflikt pocne sve vise ga produbljujemo, a buduci da su nam strani pozitivni zakoni desava se poznata stvar - potpisemo sve, ali se ne drzimo toga. Latencija konfliktnosti kod nas je uvijek na nivou katastrofe, najbizarnija stvar moze izazvati totalitarno razaranje.
AIM: Uz sve to, postoji li izlaz iz sadasnje situacije?
Livada: Osnovni uvjet je demokratizacija Hrvatske, sto nije lako jer mnogi ne razumiju da je demokracija nacin zivota. Za tako nesto je nuzno stvoriti tako snaznu javnost koja bi svaku pojavu uzurpiranja socijalnih ekonomskih ili ljudskih prava, te neslobode i lazi osudila istog momenta. Nadalje, ne smije se dati tolike ovlasti pojedincu, ne smije se dopustiti da se formira elita vlasti. Ili cemo imati odgovornu politicku elitu ili cemo i dalje tonuti u kaos i bezvlasce. Ili cemo se vratiti gradjanskim vrijednostima dostojanstva i prava covjeka, i potvrdjivati se radno i profesionalno, ili se na ovim prostorima nitko nece moci civilizirano saobraziti s interesima socijalne zajednice.
BRANKA VUJNOVIC