ISTRA PRKOSI ZAGREBU

Zagreb Jul 4, 1995

AIM, ZAGREB, 4.7.1995. Istra je jedina hrvatska regija u kojoj je i na prvim visestranackim izborima 1990. godine, kao i na onim drugima 1992./93., Tudjmanova Hrvatska demokratska zajednica potucena do nogu. Oba puta, bolje reci tri, jer su se izbori za saborski Zupanijski dom odrzavali u proljece 1993. neposredno nakon akcije Maslenica, HDZ je i pored ogromnog ulozenog truda i mnogo ulozenih novaca zabiljezio nesto vise od petnaestak postotaka glasova.

Na prvim izborima pobjednici su bili Racanovi reformirani komunisti, a na drugima novoosnovani Istarski demokratski sabor, koji je na posljednjem izjasnjavanju biraca dobio podrsku od oko 72 posto gradjana. IDS je tako izborio tri mjesta u Zastupnickom domu i jos jedno u koaliciji sa Dalmatinskom akcijom i Rijeckim demokratskim savezom, te tri u Zupanijskom domu Sabora.

U medjuvremenu IDS je, slicno kao i gotovo sve druge stranke u Hrvatskoj, obolio od frakcijskih borbi, dobrano potpomognutih od vladajuceg HDZ-a. Ostri sukobi u stranci doveli su do iskljucenja dvojice saborskih zastupnika - Ivana Heraka, koji je u medjuvremenu presao u Budisine liberale, te Elia Martincica koji se za sada zadrzao u Hrvatskim nezavisnim demokratima. Bio je to po mnogima ipak prirodan proces jer i IDS, slicno kao i HDZ ne razini cijele zemlje, zapravo je svojevrstan pokret, a uz to neprikosnoveno drzi vlast u cijeloj regiji, makar ona bila samo na papiru jer je na sva kljucna mjesta u privredi, policiji, zdravstvu i skolstvu, HDZ postavio svoje ljude.

Istrijani su pak, preko svog IDS-a zagovarali decentralizaciju Hrvatske i priznavanje povijesnih i prirodnih regija, a najvise neslaganja unutar stranke upravo je bilo oko stupnja autonomije, te oko ideje Istre kao transgranicne regije. Trvljenja tvrde i meke struje rezultirala su nedavnim prelaskom jos jednog ideesovog saborskog zastupnika, Denisa Jelenkovica, ni manje ni vise nego u HDZ, sto je izazvalo gotovo jednako iznenadjenje kao i prelazak Srbina Mirka Tankosica u Tudjmanovu stranku. Kada se svemu tome doda da postoji otvoreni sukob izmedju predsjednika stranke Ivana Jakovcica i njegovog saborskog kolege i jednog od osnivaca IDS-a Dina Debeljuha, te da se pocelo otvoreno govoriti da je istarski zupan Luciano Delbianco zapravo "krtica" HDZ-a, mnogi su pomislili da se ovoj stranci ne pise dobro. Neki su dosta samouvjereno tvrdili da ce IDS dozivjeti sudbinu Hrvatske narodne stranke, koja je gotovo nestala sa politicke scene.

Sve su to bili razlozi sto se sa izuzetnom paznjom ocekivalo sto ce se dogoditi krajem lipnja u Bujama na devetom izbornom Saboru IDS-a. A dogodilo se zapravo to da je IDS po svemu sudeci konsolidirao svoje redove i uz to uputio do sada mozda najveci izazov Zagrebu. Jakovcic, koji je ponovo izabran za predsjednika (protukandidat mu je bio Debeljuh), ustvrdio je da je stranka nakon napada izvana sprijecila da bude razbijena iznutra zbog castohlepljivosti i neprincipijelnosti pojedinaca. Celni covjek IDS-a uputio je ovu poruku: "Ocito je da su politicki kameleoni bili u nasim redovima, ako ih slucajno jos ima bolje neka sami odu nego da ih mi tjeramo". Komentirajuci gubitak trojice zastupnika Jakovcic je kazao da se radi o ljudima koji mijenjaju svoje ideje i stavove svaki put kad promjene stranacki dres, pa je ocito da IDS nije nista izgubio, "jer je zadrzao svoj program, svoju transparentnost i principijelnost koju od nas ocekuju oni koji su nam dali povjerenje". Kao najvece uspjehe stranke nabrojio je ulazak Istre u Skupstinu evropskih regija, cime je ostvarena krilatica "Istra regija u Evropi regija", usvajanje Statuta Istarske zupanije, bez obzira sto je Ustavni sud proglasio 18 clanaka nevazecim. Ali i ti ce dijelovi Statuta - porucio je Jakovcic - uskoro biti ponovo ugradjeni u ovaj akt. Kao treci veliki uspjeh navedeno je nedavno odrzavanje seminara Vijeca Evrope o regionalnoj samoupravi i transgranicnosti u Brtonigli, a hrvatski su ga mediji, osim izuzetaka, gotovo u potpunosti presutjeli.

Zupan Delbianco procjenio je da "nikada u proteklih pet godina nije bilo teze pripadati IDS-u, jednoj od rijetkih opozicionih stranaka u Hrvatskoj. Nikada kao danas vladajuca stranka uz pomoc opozicionih satelita nije vodila tako otvorenu neprijateljsku politiku prema IDS-u ne prezajuci ni od manipulacija i lazi kojima zeli unistiti jos jednog 'drzavnog neprijatelja', nakon sto ih je prepoznala u brojnim nezavisnim i slobodomislecim ljudima u Hrvatskoj". Kao jednu od lazi naveo je i glasinu o tome kako je on covjek HDZ-a i zatrazio da se Zupanijska skupstina izjasni o tome. Delbianco je naknadno dobio stopostotno povjerenje.

Nije to bila jedina rukavica bacena HDZ-u i Tudjmanu. Jakovcic je tako zatrazio da se rasformira propalo Vijece za Istru koje je Tudjman osnovao kao svoje savjetodavno tijelo, a cilj mu ja zapravo bio da bude paralelna, oktroirana vlast. Otisao je i korak dalje: Ako se stvara velika Hrvatska, po uzoru na veliku Srbiju, IDS ce odluciti za koju ce se politiku u tom slucaju opredjeliti. Pojasnio je da IDS ne pristaje na podjelu Bosne i Hercegovine, a ako Hrvatska udje u konfederaciju sa dijelom BiH i Istra ce traziti drugaciji polozaj nego ga sada ima. Sve to ponovio je i pred TV kamerama u gledanoj emisiji "Slikom na sliku", a na pitanje voditelja: sto smatra najvecim uspjehom hrvatske politike, rezolutno je odgovorio da ne moze govoriti o uspjesima u zemlji u kojoj vecina naroda gladuje.

Sabor u Bujama je pokazao da IDS zaista jeste jedna od rijetkih stvarno opozicionih stranaka i da ima hrabrosti da se najizravnije suprotstavi HDZ-u i Tudjmanu. No, mnogi se ipak pitaju je li to znak snage ili ce ovako radikalni stavovi Jakovcica jos vise uvesti nemir u stranku, bez obzira sto je on nadmocno pobjedio u izborima za predsjednika. Dino Debeljuh je ovih dana iznio procjenu da IDS mozda nije tako jak kao prije tri godine, ali da ovog casa sasvim sigurno moze racunati najmanje na 60 posto glasova biraca u Istri, sto bi i dalje omogucavalo pobjedu na izborima.

Ovakvi provokativni udarci na Zagreb nisu ostali bez odgovora. IDS je odmah od strane HDZ-a proglasen izdajnickom strankom i destabilizatorima Hrvatske. Zlatko Canjuga, tajnik HDZ-a, tako je ustvrdio da je Jakovcic protiv bosnjacko-hrvatske federacije i potom konfederacije s Hrvatskom, a time se zapravo suprotstavlja politici najmocnijih zemalja svijeta. Ivan Milas, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a, izjavio je da ga cudi da i u Saboru ima stranaka koje bi rado vidjele neku drugu drzavu na ovom prostoru, aludirajuci ocito na Italiju. Zanimljivo je da je sve to, a mnogo intervjua na ovu temu bilo bi tesko i nabrojati, izgovoreno na konferenciji za stampu HDZ-a na kojoj je prvi puta u "novoj kosulji" predstavljen Mirko Tankosic. On je imao potrebu da doda kako je jedan od razloga unutarstranackih sukoba u njegovom bivsem HNS-u bio i naum vodjstva da koalira sa IDS-om.

Tudjman za sada suti o ovom pitanju, ali koliko ga znamo odgovor nece biti ni malo njezan, jer ako on u cijeloj opoziciji vidi samo nesposobnjakovice i neprijatelje sto li ce tek reci na IDS- ove prgave provokacije?

GOJKO MARINKOVIC