PREGOVORI NA DVA KOLOSEKA
SDA Sandzaka napusta izolaciju
AIM, Beograd, 13.jun.1995.
Pocetkom proslog meseca u Beogradu su odrzani prvi zvanicni razgovori delegacije SDA Sandzaka, koju je predvodio generalni sekretar Rasim Ljajic i Vlade Srbije na celu sa potpredsednikom, Svetozarom Krsticem. Sandzacka strana je prethodno, posredstvom "Nove demokratije" Vladi uputila jasne signale i izrazila svoju spremnost za dijalog o bezbednosnim, politickim i ekonomskim prilikama u Sandzaku. Dakle, bila je inicijator razgovora.
"Nas cilj je normalizacija stanja u Sandzaku, resavanje konkretnih zivotnih problema i stvaranje uslova za otpocinjanje politickog dijaloga," izjavio je Rasim Ljajic. Po zavrsetku razgovora, Ljajic i Krstic su izrazili zadovoljstvo prvim susretom i najavili nastavak razgovora po vec utvrdjenom planu. Na prvom zvanicnom susretu predstavnika Vlade i SDA bilo je reci, pre svega, o bezbednosnoj situaciji u Sandzaku, privrednim prilikama, a clanovi sandzacke delegacije, koju su sem predstavnika stranke cinile i nestranacke licnosti, intelektualci i privatni preduzetnici, izrazili su nezadovoljstvo nedovoljnom zastupljenoscu muslimanskih kadrova u lokalnim organima uprave i brutalnim akcijama organa bezbednosti, narocito izrazenim tokom akcije oduzimanja nelegalnog naoruzanja.
U sandzackom SDA - i dalje trvenja
Mada se pregovori SDA i republicke Vlade nalaze na samom pocetku, te fakticki jos nema vidljivih rezultata, samo uspostavljanje dijaloga predstavlja vazan politicki korak za obe strane. Republicka Vlada ovim pokazuje domacoj i svetskoj javnosti resenost da konacno poradi na resavanju problema nesrpskih naroda, sto je, po svemu sudeci, jedan od uslova za povratak Srbije i Jugoslavije u medjunarodnu zajednicu. A SDA pod Ljajicevim rukovodstvom konacno dokazuje da je krenula putem umerene i racionalne politike kojom, u slucaju povoljnog nastavka dijaloga, moze ucvrstiti svoju vodecu poziciju na sandzackoj politickoj sceni.
Eventualni konkretni rezultati pregovora obezbedice Rasimu Ljajicu podrsku onog dela muslimanskog stanovnistva kome je dosta, ne samo stalnih policijskih pretresa, vec i nekorektnih uslova poslovanja, sto je u sredini u kojoj vise od 70 odsto stanovnistva zavisi od male privrede i sverca, pitanje od presudne vaznosti. Nije zanemarljivo ni to, sto bi generalni sekretar SDA u slucaju povoljnog ishoda pregovora, u politickom obracunu sa zastupnicima tvrde linije (u okviru stranke predvodi ih nominalni predsednik Sulejman Ugljanin) zabelezio vazne politicke poene, koji bi ga ucvrstili na poziciji fakticki prvog coveka najvece sandzacke stranke.
Iako Ljajic u politickom obracunu sa Ugljaninom racuna na prilicno siroku podrsku sandzackih intelektualaca, privatnika, partija gradjanske orijentacije, diplomatskih predstavnika u Beogradu, ni Sulejman Ugljanin, koji se vec duze od dve godine nalazi van zemlje (zbog raspisane poternice i optuznice za ugrozavanje teritorijalnog integriteta) nije ostao bez svojih pristalica. To pokazuje i nedavno masovno potpisivanje peticije za njegov poratak, koju su organizovali clanovi koordinacionog tela, Ugljaninovog krila, SDA.
U sandzackom politickom obracunu vaznu ulogu ima i Vlada BiH i centrala SDA u Sarajevu, koje se do danas nisu jasno izjasnjavale o trvenjima u rukovodstvu bratske sandzacke stranke. Saopstenjima tipa toplo-hladno, bosanska Vlada je, smatraju dobri poznavaoci sandzackih prilika, povremeno koristila sandzacki problem za sopstvenu politiku razracunavanja i unosila jos vise zabune medju obicnim Sandzaklijama.
Najava ucesca na izborima
Da namerava da vodi sasvim drugaciju politiku od Suilejmana Ugljanina, Rasim Ljajic dokazuje i svojim prilicno dobrim vezama sa srpskom opozicijom gradjanske orijentacije i partijama nacionalnih manjina. Na upravo odrzanom sastanku sa Demokratskom zajednicom vojvodjanskih Madjara, postignut je dogovor o formiranju zajednickog poslanickog kluba u buducem republickom, ili saveznom parlamentu, sto predstavlja najavu ucesca SDA na izborima koje je u dva navrata bojkotovala. Razgovori u Beceju predstavljaju nastavak politicke saradnje SDA i DZVM koja datira od 1990. godine, ali koja "nije odrzavana u meri u kojoj smo zeleli zbog neizlaska nase stranke na izbore
- godine", kako objasnjava Ljajic. Razgovori SDA i DZVM tekli su u pravcu pronalazenja zajednicke platforme delovanja stranaka nacionalnih manjina u Srbiji. Ali, sto je po Andrasu Agostonu jos vaznije, i iznalazenja parlamentarnih i vanparlamentarnih metoda zastite nacionalnih subjektiviteta.
Zelju za saradnjom sa opozicionim partijama u Srbiji, Ljajic objasnjava namerom SDA da "s jedne strane doprinese demokratizaciji prostora na kome zivimo i, s druge strane, interesom da nasi zahtevi dobiju na politickoj tezini." U tom cilju SDA je vec uspostavila dobre odnose sa Gradjanskim savezom Srbije, vojvodjanskim reformistima,a najavljena je i saradnja sa Srpskim pokretom obnove i Ljajicev susret sa Vukom Draskovicem.
Kontaktima sa srpskim vlastima, ciji se nastavak ocekuje uskoro, i to uz ucesce premijera Mirka Marjanovica, i opozicionim partijama, SDA pokazuje da je dosao kraj njenoj izolacionistickoj politici. Za uzvrat, SDA zahteva ozbiljno razmatranje sandzackog problema i promenu dosadasnjeg medijskog predstavljanja ove stranke kao antidrzavne i neprijateljske.
Safeta Bisevac