HADZIC PO DRUGI PUT MEDJU SRBIMA
Napusta li istocna Slavonija krilo "Republike Srpske Krajine"?
* Knin i Pale su daleko, a Beograd blizu - tako Srbi iz Istocne Slavonije objasnjavaju svoje protivljenje ujedinjenju "RS" i "RSK". * Arkan i, u crno odeveni "tigrovi", ponovo u Erdutu - ali topovi nisu upereni ka linijama razdvajanja sa hrvatskom vojskom.
AIM, Beograd, 5. 6. 1995.
Oblast Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema poznata kao "Sektor Istok" verovatno ce proglasiti nezavisnost ukoliko se ostvari najavljeno ujedinjenje bosanskih i krajiskih Srba. To je prosle nedelje najavio Goran Hadzic, vec pomalo zaboravljeni politicar, koji se u medijsku zavetrinu povukao posle izgubljenih izbora. Pre toga je od Milana Babica preuzeo mesto predsednika nepriznate krajiske drzave, posto je ovaj pao u nemilost Slobodana Milosevica.
Hadzic, koji je uvek bio izuzetno blizak srpskom predsedniku, sada se na velika vrata vraca na politicku scenu. Osnovao je Koordinacioni odbor za Slavoniju, Baranju i Zapadni Srem. U odboru se pored njega nalazi jos nekoliko funkcionera iz Sektora Istok, ukljucujuci sve predsednike opstina. Hadzic tvrdi da novoosnovano telo sluzi samo onome sto mu je sadrzano u imenu: koordinaciji.
Necemo komandante sa Pala
- Predsednici opstina u istocnoj Slavoniji jednostavno zele da efikasnije medjusobno saradjuju kroz ovakvu instituciju - kaze gospodin Hadzic. -Ta potreba je nastala prvenstveno zato sto nismo teritorijalno povezani sa ostatkom krajiske teritorije.
Razlog koji stavlja na drugo mesto sadrzi mnogo ozbiljnije politicke implikacije.
- Uz to , na primeru Zapadne Slavonije smo se uverili da se vlada u Kninu ne brine na odgovarajuci nacin za svoje teritorije.
Onima koji bi slicne izjave mogli da tumace i ovako i onako, Hadzic se potrudio da ponudi materijal koji ne ostavlja mesta nedoumicama. Njegov odbor je kninskom vrhu uputio pismo u kome se upozorava da "hitno separatno ujedinjenje Republike Srpske i Republike srpske Krajine predstavlja akt koji nije u funkciji ostvarivanja tog osnovnog nacionalnog cilja, vec fakticki dovodi do novih stetnih podjela u srpskom narodu, te je u funkciji obracuna rukovodstava sa Pala i Seseljovih radikala sa legalnom vlascu u Srbiji i SR Jugoslaviji."
Dalje se kaze da je odluka o ujedinjenju "u funkciji razbijanja Krajine, jer je prirodno da Slavonija, Baranja i Zapadni Srem (SBZS) nece dovesti u pitanje svoju povezanost sa Vojvodinom, Srbijom i Jugoslavijom." U istom pismu se konstatuje da su "samovolja i nasilnicko ponasanje, podsticanje politike linca na narucenim demonstracijama, drasticno krsenje ustavnosti i zakonitosti rada i slicno svakodnevno prisutni u zapadnom delu Krajine, ali se "nece tolerisati u SBZS." Najzad: "Nije nam ni na kraj pameti da svoje vojne, ljudske, prirodne i proizvodne kapacitete stavimo pod komandu Pala, jer bi to bio siguran put u veliku nesrecu i ove oblasti i ovog naroda."
Ovo distanciranje od Knina za sada nema institucionalnu formu. Hadzic cvrsto ostaje pri tome da njegov koordinacioni odbor ne samo sto nema neke cisto politicke funkcije, nego ih ne moze steci ni u buducnosti. Ali...
- Ako dodje do razlaza sa Srbijom, formiralo bi se neko drugo telo, sa drugacijim ingerencijama - kaze Hadzic.
To novo telo bi imalo prevashodni zadatak da u Slavoniji, Baranji i Zapadnom Sremu, u slucaju da do ujedinjenja dodje, organizuje referendum. Na njemu bi se stanovnistvo ove regije izjasnilo da li prihvata ulazak u najtesnje veze sa Palama.
Slucajni susret
Iako taj referendum za sada nije neposredno u izgledu, jer je proces ujedinjenja odlozen, za njega su vec napravljene pripreme. Lokalno stanovnistvo uveliko razmislja kako da se postavi u slucaju da Knin i Pale ipak proglase novu drzavu. Vecina ljudi izjavljuje da su odluku vec doneli.
- Nikada necemo raditi protiv interesa Srbije - kaze Vojo Zulic iz Trpinje. - Knin i Pale su daleko, a Beograd blizu.
Jedan mladic, gost u kuci gospodina Zulica, dodaje da "Goran (Hadzic) treba opet da bude nas predsednik, kao kada smo imali svoju SAO."
Ovakve stavove podrzavaju gotovo svi, od oficira do fabrickih sekretarica. Napominju da nisu, u principu, protiv svesrpskog ujedinjenja, ali da sada za to nije trenutak.
- Devedeset i devet odsto naroda ovde misli da se bez Srbije ne moze - tvrdi gospodin Hadzic. - To zna i onaj jedan odsto, ali je pod uticajem Pala i nekih opozicionih stranaka iz Beograda.
Na optuzbe iz Knina, da je zapravo on transmisija politike Beograda, i to onog zvanicnog, istocnoslavonski vodja istice da je srbijanska vlast izabrana od strane naroda ciju volju on mora da postuje:
-Nema pravo 300.000 Srba iz Krajine da namece svoju volju na 10.000.000 u Srbiji.
Postoji, dakle, velika verovatnoca da bi ishod referenduma bio takav da bi se putevi Knina i istocne Slavonije razisli. Hadzic istice da to ipak ne bi znacilo proglasavanje nove drzave na teritoriji Sektora Istok. Oblast Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema bi zapravo zadrzala ime "Republika Srpska Krajina".
-Sesta tacka prve deklaracije o ujedinjenje koju je Krajina donela jasno kaze da ce se ujedinjenju pristupiti samo ako ono nije protivno interesima SRJ - napominje Hadzic. - Krsenje tog principa bi predstavljalo secesiju Knina. Za njih onda ne bi vazio Vansov plan, a mi mislimo da je on dobar i zelimo da se njegova primena kod nas nastavi.
Podrska koju G.Hadzic uziva uslovljena je, pre svega (stanovnici te regije ne kriju) stavovima Beograda koji su ovde uvek imali znatno veceg odjeka nego dalje na Zapadu. U sirenju tog uticaja znacajnu ulogu, pored blizine Srbije imaju i tri lokalna radija, sa jasno profilisanim programom. Neki posmatraci ne iskljucuju da je na one, koji se jos nisu bili odlucili, mozda delovalo ponovno prisustvo Arkanovih "tigrova". Zeljko Raznatovic se posle duzeg vremena vratio u Erdut, gde je organizovao novu bazu. Ona je opremljena protivavionskim topovima koji nisu upereni ka linijama razdvajanja sa hrvatskom vojskom. Obezbedjuju je tesko naoruzani komandosi u crnim uniformama, koji povremeno, pod punom opremom, sa sve pancirima, marsiraju istocnom Slavonijom. Gospodin Hadzic, ciji je Raznatovic savetnik ranije bio, ipak odbacuje mogucnost da su ove jedinice upozorenje lokalnom zivlju. Tvrdi da ne moze da objasni koja je prava svrha njihovog prisustva.
-O tome ne znam nista - kaze. -Arkana sam slucajno sreo pre neki dan, ali nismo pricali o razlozima njegovog dolaska.
Dragan Cicic