MLAKO I UDRZZANO

Beograd May 2, 1995

Beogradski odjeci hrvatske vojne akcije

Politiccke partije i drzzavni organi u Srbiji su sa velikim zakassnjenjem i relativno mlako reagovali na akciju hrvatskih snaga u Zapadnoj Slavoniji. Ta akcija zapoccela je u ponedeljak ujutro, a okonccana u utorak popodne, preuzimanjem kontrole nad gotovo celim podruccjem od strane hrvatskih snaga.

Beogradska televizija je u centralnom dnevniku u ponedeljak uvecce tek u 21 minutu javila o intervenciji hrvatskih snaga. U toku dana u emisijama drzzavnog radija bilo je izvesstaja o borbama, ali su oni bili veoma oskudni. Drzzavna agencija Tanjug blagovremeno je u ponedeljak ujutro javila o zbivanjima u Zapadnoj Slavoniji, ali je izvesstaje u popodnevnim ccasovima i u utorak slala za sakassnjenjem od po nekoliko sati. U nezavisnim agencijama i medijima u Srbiji ti dogadjaji su bili centralna tema.

Predstavnici vechine politicckih partija, izuzev, naravno, vladajuche Socijalisticcke partije Srbije (SPS), su do ponedeljka uvecce dali izjave beogradskim nezavisnim medijima. Intervencija hrvatskih snaga je osudjena, ali se stekao utisak da su partijski funkcioneri i sa levog i sa desnog krila bili pomalo zatecceni usred praznovanja 1. maja.

Sutradan, u utorak, politiccke partije su se ponovo oglasile, a emitovano je i jedno, u najmanju ruku mlako, saopsstenje SPS. U tom saopsstenju se od Saveta bezbednosti UN trazzi da intervenisse i da zaustavi hrvatske napade na Zapadnu Slavoniju.

Nissta osstrije nije bilo ni saopsstenje izdato u utorak kasno popodne, nakon sednice Vrhovnog saveta odbrane SR Jugoslavije. U njemu je recceno da je Hrvatska izvrssila "agresiju na republiku Srpsku Krajinu" i da je recc o "kriminalnom aktu protiv civilnog stanovnisstva".

Ponovljene su teze o tome kako SR Jugoslavija "ccvrsto stoji na stanovisstu da ne postoji vojno ressenje" za krizu na podruccju bivsse Jugoslavije. Ne pominju se nikakve protivmere, nema izraza podrsske rukovodstvu krajisskih Srba, nema ni reccci o pravu srpskog naroda da izabere u kojoj che drzzavi da zzivi. Uopssteno je osudjeno bombardovanje gradova i stradanje civilnog stanovnisstva, ssto se, delom, mozze protumacciti i kao prekor Kninu zbog raketnog napada na Zagreb.

Nekoliko sati pre Vrhovnog saveta odbrane oglasio se Sveti Sinod Srpske pravoslavne crkve, koji je zasedao povodom zbivanja u Zapadnoj Slavoniji. U saopsstenju sa te sednice se kazze da napad hrvatskih snaga "direktno ugrozzava mirovno ressenje" i da predstavlja "podstrek joss strassnijem razbuktavanju ratnog pozzara". Sinod je uputio "hitan apel domachim drzzavnim i medjunarodnim faktorima" da preduzmu sve mere da se hrvatske snage vrate na poccetne linije" i od njih zatrazzio da "uzmu u zasstitu srpsko civilno stanovnisstvo ugrozzeno ratnim dejstvima".

Na sednici odrzzanoj u utorak Sinod je doneo i odluku o odlaganju posete patrijarha srpskog gospodina Pavla Nemacckoj, predvidjene za sredu, manifestujuchi i na taj naccin svoju podrssku krajisskim Srbima.

Saopsstenje Sinoda je, u politicckom smislu, znatno blizze reakcijama koje su stigle sa desnog centra i krajnje desnice, nego onima iz drzzavnog vrha. Srpska radikalna stranka (SRS), cciji se lider oglasio medju prvima, u ponedeljak uvecce, pozvala je na jedinstvo i na pruzzanje pomochi "brachi preko Drine", optuzzujuchi vlasti u Srbiji da mirno posmatraju "hrvatsku agresiju".

CClan najuzzeg rukovodstva Sropskog pokreta obnove (SPO) MIlan Bozzich odrzzao je u utorak konferenciju za novinare na kojoj je "najosstrije osudio" napad hrvatskih snaga na Zapadnu Slavoniju. On je u ime te stranke zatrazzio da hrvatske snage "odmah zaustave niccim izazvanu agresiju u ccijoj su osnovi sitni takticcki ciljevi ratnog lobija u Hrvatskoj koji pokussava da preotme deo po deo RSK".

Bozzich je, takodje, rekao da zvaniccne institucije u SR Jugoslaviji "treba da zauzmu stav" u odnosu na zbivanja u Zapadnoj Slavoniji i da samo Savezna skupsstina "mozze da definisse smernice zvaniccne politike Beograda".

Lider Demokratske stranke (DS) Zoran Djindjich je ocenio da je recc o "smissljenom udarcu demokratskom procesu". "Hrvatska vodi politiku russenja poverenja i onemoguchavanja pregovora, jer je zainteresovana samo za posedovanje teritorija, po moguchstvu bez Srba na njima", rekao je on.

Gradjanski savez Srbije je prakticcno jedina politiccka stranka u Srbiji u ccijem se saopsstenju o zbivanjima u Zapadnoj slavoniji ne govori o "agresiji Hrvatske na RSK" nego o "obnovi vojnih akcija u Hrvatskoj". Ta stranka naglassava da se protivi "vojnim akcijama koje, navodno, treba da iznude mirno ressenje" i poziva obe strane da se "maksimalno uzdrzze".

Lider Narodne stranke Crne Gore Novak Kilibarda u utorak je ocenuio da Jugoslavije "ne mozze biti imuna na ono ssto se dogadja u Hrvatskoj" i najavio da che ta stranka zatrazziti od jugoslovenskog i crnogorskog parlamenta da "hitno raspravlja o novonastaloj situaciji...u srpskim zemljama preko Drine i Save".

U utorak se oglasilo i nekoliko manjih stranaka, medju kojima su Srpska liberalna stranka, Saborna narodna stranka, osudjujuchi "hrvatsku agresiju", ali i "chutanje Beograda".

Dragan Janjich