PRISLUSKIVANJE U HRVATA
AIM, SPLIT, 14.4.1995. Iako je vec proslo desetak dana od kako je u tjedniku "Globus" objavljen intervju s polupriznatim predsjednikom hrvatskog Sabora dr. Nedjeljkom Mihanovicem, jos uvijek odjekuju reakcije na njegove izjave. Iz tog intervjua Hrvati su mogli saznati sve o Hrvatskoj sto su mozda naslucivali ili nisu znali, a nisu se usudjivali pitati. Medju ostalim, Mihanovic je u intervjuu kazao kako Hrvatska 900 godina nije imala svog drzavnog suverena "i sada umjesto da smo svi sretni i ponosni sto ponovo i konacno imamo svoga hrvatskog suverena, neki se pokusavaju suprotstaviti, pokusavaju osporiti njegove drzavne ovlasti". Dakle sad svi Hrvati znaju ne samo na cemu su nego i gdje su. Mihanovic je bio vrlo precizan - u 1102. godini, kad je na Gvozdu pao posljednji hrvatski kralj Petar Svacic.
Jedini je problem sto se u tih 900 godina tehnologija uz pomoc koje vlast, odnosno suveren drzi u pokornosti svoje podanike malo promijenila. Naime, kralj Svacic se vjerojatno kao i svaki kralj bavio prisluskivanjem. Medjutim, u njegovo vrijeme nije bilo telefona, dok su oni danas postali nezamjenljivo sredstvo komuniciranja, pa samim tim i pomagalo preko kojeg se vode aktualni politicki obracuni. Tako je ovih dana kao grom odjeknula nova hrvatska afera koju je predsjednica Dalmatinske akcije dr. Mira Ljubic-Lorger nazvala hrvatskim Watergateom.
Predsjednica DA je slucaj prisluskivanja obznanila prilikom nedavne skupstine njene stranke, rekavsi da su dvojica potpredsjednika koji su trazili njenu ostavku manipulirani od strane vlasti jer su baratali podacima koje je ona govorila preko telefona. Kao kljucni argument upotrijebila je podatke o financiranju skupstine, pri cemu su njeni potpredsjednici tvrdili da je njeno odrzavanje financirao Istarski demokratski sabor sa 7000 DEM. Mira Lorger je vezano za to kazala da je ta brojka spomenuta samo jednom preko telefona u razgovoru sa jednom osobom iz IDS-a, ali da nije spomenuta valuta te da se u stvari radi o kunama. Kako su potpredsjednici sa tim podatkom izasli u javnost sutradan po telefonskom razgovoru predsjednica DA je manirom iskusnog politicara tada nepovoljnu situaciju spektakularno okrenula sebi u korist.
Medjutim, to nije prvi slucaj prisluskivanja u slobodnoj i konacno nezavisnoj Hrvatskoj. Prvi se oglasio sveucilisni profesor dr. Nikola Viskovic jos 1991. godine, kada je, tada jos kao saborski zastupnik kazao da se njegov telefon prisluskuje ponudivsi za to i dokaze. Nadmena vlast je to bahato odbacila blijedim saopcenjem tadasnjeg ministra unutrasnjih poslova kako u Hrvatskoj uopce nema prisluskivanja. Novine su u to vrijeme objavile intervju sa slovenskim ministrom unutrasnjih poslova koji je javno iznio da se u Sloveniji telefoni prisluskuju i da se to sigurno radi i u Hrvatskoj.
Sve je ipak pokrio veo zaborava dok se povodom makinacija oko pretvorbe trgovackog poduzeca "Razvitak" iz Metkovica nije u javnosti pojavio stenogram razgovora Luke Bebica, hadezeovskog predsjednika saborskog odbora za unutrasnju politiku i nacionalnu sigurnost. Razgovor je vodjen mobitelom sto jos vise govori o spremnosti prisluskivanja i moci onih koji se takvim metodama sluze kad od njih nije imun ni taj uticajni i Tudjmanu bliski politicar. Stoga je logicno sto se Perica Juric iz Mesicevih Nezavisnih demokrata zapitao koga moze stititi Bebic i njegov Odbor kad nije sposoban zastititi niti samog sebe.
Svi hrvatski politicari redom izrazavaju sumnju da su prisluskivani, a gotovo svi jasno insinuiraju da su "ozvucene" i prostorije u samom Saboru. Tako je i Vice Vukojevic, svojedobni sef jedne od mnogobrojnih hrvatskih obavjestajnih sluzbi, kojeg mnogi dozivljavaju kao hadezeovskog jastreba izjavio da je netko postavio prislusni aparat u prostorije u kojima je radila njegova Komisija za istrazivanje zrtava rata i poraca.
Na osnovi slucaja Bebic i Vukojevic netko bi pomislio da je prisluskivanjem u stvari ugrozena vladajuca struktura pogotovo sto je uvrijezeno pravilo da se prvi prisluskuju oni najblizi. Ipak, kako kaze Ivan Jakovcic, predsjednik IDS-a "po ponasanju zastupnika iskusnijih od mene, koji o svim znacajnijim temama razgovaraju na saborskim hodnicima, a ne u uredima, mogu pretpostaviti da je Sabor ozvucen". Radi se dakle o uspostavi potpune kontrole ljudi i institucija, o cemu liberalni zastupnik Franjo Zenko kaze da se "od Vlade ne moze dobiti ni pisljivi izvjestaj", a njegov stranacki kolega Jozo Rados, inace clan Bebicevog odbora dodaje da ni od odbora nema koristi jer i kad su jednom dobili izvjestaj o radu Sluzbe za zastitu ustavnog poretka on je bio potpuno nekoristan i bez informacija.
Cudjenju ipak ne bi smjelo biti mjesta, jer Hrvati su dobili ono sto su i trazili, a kako kaze Vladimir Bebic, nezavisni zastupnik "nista se nije promijenilo". Prisluskivanje svoga naroda prekinuto prije 900 godina umjesto Svacica nastavio je novi hrvatski suveren.
PERO JURISIN