REZIJA LEVE DESNICE

Beograd Apr 7, 1995

"Rotarijanci" crvenog pokreta

AIM, Beograd, 7. 4. 1995.

U kulturnoj istoriji ove zemlje bicu reditelj, a ne ministar. Tako je pre godinu dana izjavio Ljubisa Ristic, kontroverzni reditelj, komunista u nevreme, Jugosloven bez zemlje, "cist i posten levicar", sezdesetosmas u sukobu sa svima, od Triglava do Djevdjelije. Onda je nedavno u Centru "Sava", uz ruzicaste i crvene oblacice, proglasen liderom JUL-a, jer je dr Mirjana Markovic, supruga predsednika Milosevica, autor poetskih dnevnickih beleski u "Dugi" i kreator pokreta Jugoslovenske levice, odlucila da mu ustupi lidersko mesto.

"Odlucili smo se za Ljubisu Ristica, jer je on uglednija licnost od mene," rekla je skromno Mirjana Markovic. "Obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, nisam imao pravo da odbijem", objasnio je nekonvencionalni reziser.

Javnost je bila sokirana.

Zabava za narod

Ristic je sam po sebi medijski dogadjaj. Nema redakcije koja drzi do sebe da sa njim nije isposlovala intervju.

"Koliko ja znam, dr Mira Markovic je profesor Univerziteta. Jedina njena vlast je da izlaze stavove i ona to i cini. Ne vidim da nesto drugo cini", ubedjivao je Ljubisa Ristic. "Imace sve veci ugled u javnosti sto je ljudi budu vise poznavali. Kao sto i kod mene ima veci ugled od kad je poznajem. Brak Slobodana Milosevica i Mirjane Markovic je veoma redak po uzajamnom uvazavanju, postovanju i podrsci. Retko danas srecete tako nesto u brakovima. Ono sto odmah vidite i osetite to je uzajamna toplina i potpuno razumevanje, tako da ja mislim da je to nesto veoma lepo i za njih dvoje, a i korisno za sve ostale - raznezio se Ristic u jednom od svojih intervjua.

Utakmica u odgonetanju neobicne politicke rezije, mogla je da pocne. Novi Tito i Dolanc, tako su neki prozvali novi liderski par Ristic - Markovic. Hoce li oni "rezirati" skupe predstave, znatizeljni su sada drugi. Uspeo je pokusaj zloupotrebe kulturnog patriotizma tog dinosaurusa - jugonostalgicara, zakljucuju treci.

U NIN-u se pitaju da li je, kao predsednik JUL-a, reditelj Ljubisa Ristic pravi covek na pravom mestu, ili je tek jos jedan cvet u kosi profesora dr Mire Markovic.

  • Mira je Suslov u suknji, nikad u prvom planu - objasnjava nam general Stevan Mirkovic, bivsi komunisticki saborac predsednikove supruge. - Ne treba je potceniti, ona zna sa ljudima, sve resava osmehom, uvek deluje iz pozadine, a sve je pod njenom kontrolom. Ona je u stvari igla, svi ostali su konci.

  • Ristic je pravi covek na pravom mestu - ironicno i kratko za AIM komentarise advokat Rajko Danilovic, uzvracajuci udarac koji je levicar Ljubisa ranih sedamdesetih zadao njemu i liberalima.- Njegova zvezda, kao sto vidite, i dalje sija.

  • Nista ne mogu da kazem, dok se sa njim ne sretnem . To je njegova prva lopta. Treba sacekati i druge. Moze on i da podnese ostavku - kaze nam pomalo zbunjeno direktor subotickog Otvorenog univerziteta, Bosko Kovacevic, Risticev poznanik.

A "Politikin" kolumnista, Bogdan Tirnanic je napisao: "Sto se samog Ljuse tice stvar je O.K. On nikad nije krio svoja vruca levicarska ubedjenja. Nosio je taj model i po kisi i po snegu, pa cak i leti, na plazi... Cak ni bliski Risticevi prijatelji, u kakve i sebe sa zadovoljstvom ubrajam, nisu proslog petka, kada je vest procurila, bili u stanju da pogode ko ce biti kalif umesto kalifa, jer nas je naprosto "blokirala" svest o organizaciji na cijem ce se celu Ljubisa naci kroz dva dana. Dakle, tako: zeznuli su nas. To im se i te kako isplatilo... Kako su se samo dosetili da, zbog imidza uzmu coveka od umetnickog integriteta, cije su politicke ambicije ravne nuli. E, to cemo jos da vidimo! Ni top-lista nasih politickih iznenadjenja nije za vecnost!"

Jos je trajala, JUL-u tako potrebna, medijska buka, a Ljubisa Ristic se vratio u London gde je nastavio da se bavi svojim reziserskim poslom.

Samo ponegde, i to nezvanicno, moglo se saznati da je dr Mirjana Markovic izabrana za predsednika Direkcije JUL-a. I u tom svojstvu je ova zena iz senke primila clanove kineske delegacije koje je obavestila o "nastojanjima levice da doprinese miru i saradnji medju narodima". U zaustavljanju rata treba da imaju presudnu ulogu progresivne i humanisticke snage i pojedinci, dodala je.

Leva ruka u dubokom dzepu

U JUL-u nista nije onako kako izgleda.

Na primer, bucno se insistira na tridesetak levicarskih partija koje daju snagu JUL-u, ali se ispostavlja da je rec o potpuno anonimnim, politicki mrtvim organizacijama, gotovo bez clanstva. Tako da je to ipak "pokret" samo jedne stranke (vise grupe za pritisak) - Saveza komunista - Pokreta za Jugoslaviju.

Dok autenticni kulturnjak, Ljubisa Ristic, pravi buku u javnosti, JUL-u pristupa Zorica Brunclik, turbo - folk zvezda.

Dr Mirjana Markovic kaze da srcem stoji iza svega sto "doprinosi oslobadjanju coveka od siromastva, iskoriscavanja, ponizenja i neznanja, iza mira i saradnje medju narodima", a clan Direkcije (tajnim glasanjem) postaje glumac Desimir Stanojevic, koji je jos 1990, kako pise "Nasa Borba", pristupio Srpskom cetnickom pokretu u Nisu. Dobrovoljce ove stranke potpomagao je i finansijski, a iz stranke je iskljucen zbog "suvise ekstremnih stavova".

Dok povremeno u javnosti julovci "opoziciono" kritikuju nacionalnu i "tvrdu" politiku Socijalisticke partije Srbije, u Direkciju se bira, na primer, Slobodan Cerovic, jak SPS covek, ili Dragan Ilic, pouzdan clan vladajuce stranke. Novi clan Direkcije JUL-a postao je, takodje, Novosadjanin Zivko Soklovacki, koji je istovremeno aktuelni predsednik Komisije Pokrajinskog odbora SPS za informisanje. Na predstavljanju novog rukovodstva prisutni su funkcioner SPS, Radmilo Bogdanovic, i portparol te stranke, Ivica Dacic. A Dusan Mitevic, clan SPS-a, otvoreno kaze da naginje JUL-u.

JUL-u je trebalo godinu dana da se kadrovski formira, i uopste nema organizacionu mrezu u opstinama, ali zato ima (zajedno sa SPS-om) zgradu CK koja je procenjena na 300 miliona maraka. Finansijske poslove im obavlja mocni holding sa sedam preduzeca "Komet", a gotovo da nema ambasade u Beogradu koju ne obezbedjuje bas "Komettim", jedna od clanica holdinga.

Za njih ( tada jos SKPJ) je glasalo na poslednjim izborima tek 30.000 ljudi, ali oni odlucuju o urednickim pozicijama u novinarstvu, a vise nije tajna da su kadrovski "pocistili" vojsku. Uveliko se prica o vazduhoplovcu Velickovicu, novom coveku koji bi smenio Perisica, nacelnika generalstaba Vojske Jugoslavije. On je, naime "jugonostalgicar" na nacin Mirjane Markovic, nostalgican je prema JNA i partizanima. Pozarevljanin je i mirotvoracki general.

Deklarativno se JUL oslanja na radnike i seljake i trazi podrsku u nizim socijalnim slojevima. Ipak ga nema kada oni strajkuju. Ideolog stranke, Mirjana Markovic, iz udobne vile, u jeku ratnih razaranja, hiperinflatornog ludila i gladi, pisala je poetske dnevnike o oblacima nad Stigom, ili o cvrcku koji boravi u rodnoj joj kuci.

Svaki treci clan Direkcije je direktor, ili vlasnik uspesne firme. A Zoran Cicak, aktivista i savetnik drzavne "Beobanke" to objasnjava potrebama trenutka u kome se "glavna bitka bije za medije i kapital". Novac za potrebe pokreta pribavljaju direktori BTC-a (Nenad Djordjevic, bivsi policajac), NIS-a (Dusan Unkovic), "Metropola" (Slobodan Cherovic), "Kluza" (Dragan Ilic), "Godomina" (Dragi Mitkovic), Onkoloskog instituta (Nikola Mitrovic)... A tu je i nezaobilazni (nikad stvarno zrtvovani) Zoran Todorovic Kundak, prvoborac Osme sednice, danas vlasnik i direktor preduzeca "Tim".

Fakticki, JUL je danas simbioza finansijskih i politickih mocnika, duhovito nazvana - direktorskom strankom sa Dedinja. Privrednike, koji ne zale novac za crvenu buducnost i lirski socijalizam bracnog para Milosevic, u Srbiji zovu jos i "rotarijancima". Oni treba da se postaraju da se u buducnosti (na sledecim izborima?) SPS ne nadje na klizavom terenu, bez ubedljive pobede.

  • Pokusace da pokupe onu trecinu glasackog tela, koja je sada neopredeljena. Medju onima koji su bili privrzeni socijalizmu, razocarani su u SPS, a kod nacionalista ne zele. To su oni koje danas mozete cuti da kazu kako im je dosta politike. JUL je tu da dobije odgovarajuci broj poslanika, ili da direktno nalozi simpatizerima da glasaju za SPS - uverava general Mirkovic.

Po nekim procenama, JUL se zaista sprema da osvoji na izborima 150.000 glasova, uskoci u parlament, te (preuzimajuci ulogu Nove demokratije) kompletira glasacku masinu Slobodana Milosevica.

Ostaje samo da se saceka da radnici i seljaci pohrle u njihov direktorsko-politicki zagrljaj (postena inteligencija je to vec ucinila). Kako danas stvari stoje, to se moze desiti samo u snu (ili pozorisnoj predstavi) Ljubise Ristica.

Gordana Igric