VLAST I RTV BiH
NAJLJEPSE IM JE KAD SU - ZAJEDNO
AIM SARAJEVO, 29.03.95. I najnovija samovolja vodstva RTV BiH pokazuje kako je iznimno glupo ovu kucu nazivati "drzavnim medijem", ma koliko se pod tim podrazumjevalo kontrolirano i od drzave dirigirano novinarstvo. Zapravo, privatiziranje televizije od strane vrhuske Stranke demokratske akcije dostize vrhunac preslikavanja politickih htjenja ove stranke, koja se, najkrace receno, sastoje u potpunom izjednacavanju partije i drzave. Naravno, sve u uvjetima krajnjeg personificiranja, te je izuzetno tesko oteti se dojmu kad pomenuto liderstvo govori o Bosni i Hercegovini da nema pred ocima svoj "neodoljiv" odraz u zrcalu. Posljednje igrarije vlasti u zgradi RTV doma glase: kaznena pretumbavanja manje lojalnijih novinara iz informativnog u "mirni i bezopasni kutak" kulturno- zabavnog programa, te neobjavljivanje stavova opozicijskih stranaka o uredjivackoj politici ove kuce, sto opet i nije tako neocekivano, jer ako je stranka - drzava onda su opozicionari - apatridi!
Dakle, nedavno je Kolegij direktora RTV BiH donio doluku da se Senad Hadzifejzovic i Jadranko Katana premjeste iz informativnog u kulturno-zabavni program televizije. Razlog je objavljivanje priloga J. Katane o ulozi Pravoslavne crkve u srpskim zlocinima u BiH (objavljen u dvenviku koji je uredjivao Hadzifejzovic), pri cemu se na arhivskom snimku koji je koristen vidi i jedan pravoslavni svecenik koji nije napustio Sarajevo. Protestiralo je Srpsko gradjansko vijece, ali je nakon objasnjenja o tehnickom promasaju pri koristenju arhivskih snimaka povuklo prigovor. Kolegij direktora, medjutim, donosi odluku o premjestanju novinara, protiv koje se odmah usprotivljuje Kolegij urednika iste kuce, no v.d. glavnog i odgovornig urednika TV Zvonko Vidovic (inace poznatiji kao "Hrvat po profesiji" koji u televizijskim dnevnicima nastupa s tezom "gledajte me, ja sam Hrvat pa nije tocno da SDA kontrolira RTV", nakon cega sjeda u urednicku fotelju) inzistira na sprovodjenju direktorske odluke. Hadzifejzovic i Katana odbijaju promjeniti radnu sredinu, celicna direktorica Amila Omersoftic sluzbeno je odsutna te ne moze presuditi u novonastalom sporu, a Nezavisna unija profesionalnih novinara BiH javno podrzava inkriminirane novinare stavom da "praksa profesionalno neopravdanih kadrovskih smjena dovodi do privatizacije uredjivacke politike u RTV BiH i stvara uvjete za kadrovski monopol i neizvjesnost profesionalne sudbine zaposlenih novinara". Ne ulezeci u rasprave koliko su pomenuti novinari (ne)lojalni uredjivackoj politici svoje kuce - odnosno koliko su istinite tvrdnje kako su njihove granice izdrzljivosti na esdeaovskoj televiziji kasno dovodene u pitanje, ili kako se vec duze vrijeme govori o Omersoftickinim nastojanjima da se "rijesi" Hadzifejzovica - bosanskohercegovacki novinari podrzali su svoje kolege, ustrajavajuci na obrani digniteta svoje profesije.
Istovremeno, i Koordinacija pet opozicijskih stranaka (SDP, UBSD, HSS, MBO i Republikanska) ponovno je pokusala uzdrmati televizijsku igracku vladajuce stranke. Na zajednickoj konferenciji za novinare iznjeti su, jos jednom, stavovi o neophodnom razdvajanju poslovdone i uredjivacke politike na RTV BiH: "Direkotr RTV treba iskljucivo da osigurava meterijalno- tehnicke pretpostavke za rad, a uredjivacku politiku da kreiraju uredjivacki timovi i Programski savjet", tvrdio je Vedran Hadzovic iz Republikanske stranke. Nijaz Skenderagic iz Socijaldemokratske partije nabrojao je niz RTV novinara, poput Vlade Bilica, Mladena Paunovica, Enesa Musabasica, Raske Denjalic, Elmira Brackovica, Bore Kontica, Zorana Pirolica, Miljenka Vockica, Harisa Kulenovica ili Duske Rakonjac, koji su na misteriozan nacin eliminirani ili degradirani u toj kuci. Zdenko Martinovic iz Unije bosanskohercegovackih socijaldemokrata tvrdio je da se radi o tendencijama jednopartijskog utjecaja u informativno-politickim programima RTV, a koje se ispoljavaju i u ignoriranjima aktivnosti opozicije: "RTV je organ demokratskoj javnog mijenja i mora biti otvorena prema svim misljenjima gradjanskog drustva i svih politickih stranaka." Zeljko Ivankovic iz Hrvatske seljacke stranke istakao je pak da se RTV BiH mora sto hitnije popuniti kadrovima iz reda sva tri naroda ali "ne po principu lojalnosti SDA i HDZ, vec po principu lojalnosti drzavi BiH u smislu profesionalnog rada. U tom slucaju u programima RTV bice vise BiH, vise priloga iz Tuzle, Zenice, Mostara, koji na pravi nacin a ne iz ugla drzavne, uglavnom jednostranacke politike, govore o ovim krajevima".
Dok je opozicija protestirala zbog jednopartijske i uskorezimske politike RTV BiH, u zgradi te kuce uzurbano se pripremalo vecernje izdanje dnevnika. I, naravno, nista od navedenih stavova opozicije u njemu nije objavljeno! Zauzvrat, udarna vjest bila je formiranje vlastite kantonalne televizije u Tuzli koja ce, shodno kantonalnoj vlasti vladajuce stranke, prosiriti utjecaj tog medija i na ovaj "neposlusni" grad. Tako koncipiran dnevnik najprezicniji je odgovor sto celnici RTV BiH i stranke na vlasti zapravo misle o opoziciji, njenim zahtjevima, demokratskom javnom mijenju ili novinarskoj profesiji.
Ne tako davno direktorica RTV BiH Amila Omersoftic razgovarala je s predstavnicima Koordinacije opozicijskih stranaka i obecavala daleko profesionalniji rad na RTV, izjednacen tretman parlamentarnih stranaka pri informiranju javnosti te skidanje stranackog spota SDA s programa, gotovo moljakajuci opozicionare da "razumiju u kakvim teskim uvjetima radio-televizija radi". Potom se ljutito oglasila Stranka (Partija) i svaka pomisao o bilo kakvim izmjenama na RTV pala je u vodu. Rusenje komunizma, potvrdjuje to i prica o RTV BiH, nikako ne znaci i kraj "totalitarnog morala". Naprotiv, ova se vlast koristi svim tecevinama ranijeg poretka, s tim da u ratnom gusenju pravnih normi svoju bahatost dozivljavaju kao "najsvjetliji patriotizam". Uostalom, zasto bi mijenjali nesto sad kad im je najljepse?
DRAZENA PERANIC