OPOMENA CRNOG TRZISTA

Beograd Mar 29, 1995

"Vikend hiperinflacija" u Jugoslaviji

,AIM, Beograd, 29.03.95. Cena nemacke marke na crnoj berzi u Jugoslaviji proteklog vikenda prosla je neverovatan polukrug od 2,20 dinara u petak u podne, preko 4 dinara u nedelju, do 2,50 dinara u ponedeljak uvece.

Prvu najavu monetarne bure za vikend, bas uoci "dana drzavnosti" Srbije, mogli su zapaziti samo strucnjaci koji svojim ocima prate poslove na Trzistu novca u Beogradu. Prvo je u cetvrtak, na ovom trzistu na kojem poslovne banke medjusobno trguju menicama i novcem, zapazen ogroman skok prometa hartija od vrednosti-- sa manje od 1 milion dinara u sredu, na preko 15 miliona dinara dan kasnije. To je bila predigra za petak, kada je ostvaren je rekordni promet novca od 9,6 miliona dinara, sto je vise od doskorasnjeg prometa tokom citave sedmice. Banke su iznenada postale veoma "likvidne". Na njihovim racunima je prosek novca volsebno skocio sa oko 40 na preko 70 miliona dinara. Taj "visak" je onda krenuo na crno trziste, u lov na devize, jer se ocekivalo da ce privredne firme povuci iz inostranstva deo sklonjenih deviza, da bi se pripremile za povecanje plata nakon njihovog "odmrzavanja" 1. aprila.

Odmerivaci cene nemacke marke sa ulice, ne prate ove poslove na Beogradskoj berzi, ali i oni imaju pouzdane orijentire. Cinjenica da je u petak uvece Vlada Srbije objavila "Uredbu o uvodjenju posebne takse na duvanske preradjevine" i najavila da ce iz te takse pomagati isplatu penzija - a nije istovremeno objavila nove cene domacih cigareta, protumacena je na pijacama vrlo jednostavno. Znaci, Vlada nece pre vikenda objaviti koju "devalvaciju dinara" ugradjuje u cenu domacih cigareta. Crna berza je onda to uradila sama, cena marke je podivljala, "drzavni dileri" nisu uspeli da je preduhitre.

Onaj ko je u subotu oko podne tocio gorivo na ulici u Beogradu, da ide na fudbalski derbi u Novi Sad, placao je litar 4 dinara. Oni navijaci koji su u Novom Sadu tankovali rezervoare da se vrate u Beograd, placali su litar supera vec 6 i vise dinara. Na licu mesta rodila se teorija da je Fudbalski klub "Vojvodina", jos dok je 20.000 ljudi pratilo utakmicu, pazar sa kasa na stadionu usmerio na crno trziste deviza i tako dodatno digao cene marke, deviza, cigareta.

U nedelju je vec sa pijaca nestao znatan deo svercovane uvozne robe,a a u ponedeljak su se prodavnice otvorile, pa zatvorile, medju njima i mnoge drzavne . Uzasan rast crnog deviznog kursa obesmislio je sve cene, koje su neki uporni bakalini i prodavci uvozne obuce tri puta menjali tokom tog predpraznicnog dana. A na sam praznik, 28. marta, trebalo je da, u republickoj skupstini, premijer Mirko Marjanovic, velikim ekspozeom dovede do vrhunca kampanju proslavljanja uspeha Vlade Srbije na godisnjicu rada. Posto je opozicija razvukla utvrdjivanje dnevnog reda ceo dan, premijer Marjanovic je dobio priliku da koriguje svoj pobednicki govor, pa je u sredu (29. marta) najavio da ce posle 1. aprila Vlada pokusati da vodi liberalniju ekonomsku politiku. Nazalost, stepen poverenja u njegovu vladu bitno je smanjen posle "crnog vikenda".

Ko je izazvao ovu "deviznu oluju" izmedju 24. i 27. marta?

Najvisi funkcioneri ekonomske vlasti u Srbiji ne priznaju da je drzava organizovala "interventni otkup" preostalih deviza od gradjana, putem "upada" u sopstveni platni sistem i emitovanjem stotinak miliona "laznih dinara", preko menica izdatih na podlozi "buduceg" povecanog budzetskog depozita, koji je iznenada koncentrisan u cetiri vodece paradrzavne banke u Beogradu. Istina, premijer Marjanovic je, u utorak, nespretno umirujuci paniku u javnosti, izjavio da Vlada Srbije cini sve da kurs dinara ostane stabilan i "vrlo brzo ce dovesti u red trenutnu pometnju na trzistu". Ako niko u javnosti ne zna koji su to spekulanti izazvali paniku, a vlada zna kako ce je smiriti, svima se nametnuo zakljucak da ona zna i kako je doslo do haosa.

I doista, kurs se brzo smirio na nivou za "samo" 20 odsto visem od onoga od pre cetiri dana, a opcija jedne "odmerene devalvacije", koja se nudila za

  1. april, kada prestaje vaznost tromesecnog zamrzavanja novcane mase, plata i poreza - sada je potpuno kompromitovana i upropascena. . A guverner Dragoslav Avramovic i ministar finansije Srbije, Dusan Vlatkovic, upravo tihi zagovornici devalvacije koja bi doista liberalizovala ekonomsku politiku - bili su prinudjeni da, upravo oni sami, demantuju svaku mogucnost oficijelne devalvacije dinara. No, to ne znaci da je nece biti, jer iz Savezne vlade Jugoslavije, koja je formalno nadlezna za oficijelan devizni kurs, tokom cele ove afere -nije se oglasio niko.

Dimitrije Boarov, AIM