INTERVJU: HARIS SILAJDZIC, PREMIJER VLADE RIF BiH
MULTIKULTURNOST BOSNE JE PREZIVJELA
AIM SARAJEVO, 26.03.95. * Koji su konkretni uvjeti vase Vlade za eventualno priduzenje primirja koje jos uvijek, barem oficijalno, traje u BiH?
- Prihvatanje plana Kontaktne skupine za BiH.
* Kada istekne potpisano primirje, i ukoliko se ono ne produzi - a svi su izgledi da nece - da li ce uslijediti tzv. proljetna ofanziva bosanske vojske?
- Prvo, ne moze biti nikakve ofanzive na podrucju teritorije Republike Bosne i Hercegovine i njene legalne Armije. Sve nase akcije su, dakle, nuzno defanzivne i imaju karakter samoodbrane. Mi se moramo nastaviti braniti jer je ocigledno da medjunarodna zajednica nije uspjela ubijediti Srbe da prihvate plan. Ja se tome mnogo i ne cudim jer medjunarodna zajednica prakticno ima identicnu strategiju s Palama, a to je zamrzavanje tzv. konflikta. Dakle, status quo koji je isto tako strategija Beograda. kako mozemo ocekivati da dodje do mira ukoliko se strategija medjunarodne zajednice uglavnom poklapa sa strategijom Beograda. Ako medjunarodna zajednica nije spremna da intervenira, niti je nama spremna dozvoliti da se branimo, kako mozemo onda ocekivati neki rezultat? Dakle, ako iza zapadne diplomatije ne stoji nista osim nagrade za agresiju, sasvim je normalno da ce ona biti nastavljena.
* Da li se u ovom trenutku mogu definirati ratni ciljevi bosanskohercegovacke Vlade, odnosno njenog Predsjednistva?
- Ako se agresija nastavi onda je prije svega cilj odupiranje toj agresiji.
* Pa ipak ukoliko bosanska vojska hoce osloboditi teritorij koji smatra da je pod okupacijom, njena strategija ne moze biti stalno pasivna.
- Kada bih stvarno znao svu strategiju Armije BiH, sigurno je da javno ne bih raspravljao o njoj.
* U posljednje vrijeme, u samom Sarajevu, aktualne su rasprave o eventualnoj ideologizaciji Armije BiH. Sta je po srijedi?
- Kada je ideologizacija u pitanju, za mene je vazno da je nasa vojska opredjeljena da brani Bosnu i Hercegovinu jer joj je to zadatak. Pod ideologizacijom se cesto misli na neke vjerske naznake. Toga ima i to je sasvim normalno u svim armijama svijeta, premda moram kazati da tu ima manipulacije cinjenicama. Obicno se radi o ljudima koji zele da se dokazu da su sad, kao, najveci vjernici jer takvi nikada nisu bili. Mislim da je to u ovakvim uslovima sasvim normalno. S druge strane, ja mogu zapaziti da je bosanskohercegovacka, od svih vojski u BiH, najmanje ideologizirana. Ona nija nigdje odgovorila krvlju i vatrom na zlo krvi i vatre, koje je okruzuje. Mi mozemo biti ponosni na cinjenicu da je tolerancija u izvornom obliku kako- tako prezivjela, da je multikulturalnost prezivjela na terenu. Jeste bilo nekih incidenata, ali u osnovi crkve su ostale na teritoriju koji kontroliraju Bosnjaci dok tamo gdje gdje nebosnjaci kontroliraju nema vise dzamija. Mislim da smo u tom smislu polozili civilizacijski ispit. Konacno i nasi simboli su neutralni, odnosno multinacionalni. Sve ono sto se nama prigovara je ustvari pokusaj prikrivanja vlastitog necinjenja, inertnosti i prljave savjesti.
* Koliko je danas jaka Armija BiH?
- Sigurno mnogo manje nego sto bi smo mi to htjeli, i manje nego sto bi trebalo jer nas napada bivsa jugoslovenska armija koja je 50 godina prikupljala oruzje. Ipak, Armija BiH je dovoljno jaka da se odbranimo.
* Prije nekoliko dana navrsila se godina dana od potpisivanja Washingtonskog sporazuma, no problemi nisu krenuli s mrtve tacke. Kako bi ste ih vi definirali?
- Potrebna je mnogo veca politicka volja i da se predje s rijeci na djela. Svi znamo da smo za Federaciju i sada ostaje da vidimo hocemo li proci osnovni test - da se ljusi vrate kucama.
* Sa svih se strana moze cuti da postoje razlike u tumacenju federalnog Ustava.
- Postoje, i zato nam treba arbitar koga i imamo. Prema tome vise ne trebaju nikakvi sastanci, sve je jasno. Ako postoje razlike u interpletaciji - imamo arbitra.
* Tumacenja Ustava i sporazuma dvije strane u Federaciji BiH uglavnom su jasna, no kojoj su opciji blize SAD kao "pokrovitelji" Federacije?
- Amerikanci su direktno ucestvovali na tekstu Ustava i cijelog projekta i sasvim je sigurno da su oni blize izvornoj interpletaciji koju zastupam i ja. Sto tamo pise - to je tako. Nema nepoznanica i sve je jasno samo ako to hocemo.
* Kako tumacite cinjenicu da su da su najvece napetosti u Federaciji upravo tamo gdje su odnosi i u vrijeme najzescih sukoba Armije BiH i snaga HVO bili relativno dobri, kao naprimjer podrucje Usore i Brckog?
- Sasvim je jasno da je to pokusaj da se izvanustavno uspostave neke tzv. nacionalne teritorije. Isto je ranije pokusano oruzjem, pa nije uspjelo. Ne znam zasto to sada opet pokusavaju. To nece tako uspjeti i pitanje je moze li neko nekog nadmudriti u ovakvoj situaciji? A u osnovi stvar je jednostavna - uspostavi Federacije treba prici onako kako smo se dogovorili.
* DA li je implementacija federacije dosla do one tacke od koje postaje neupitna, odnosno nepovratan proces?
- To vam niko ne zna tacno reci. Ja se, naravno, kao covjek koji je u formiranju Federacije ucestvovao od ideje, preko pregovaranja, iskreno nadam da smo mi presli tu tacku. Medjutim, kako je ljudska glupost neizmjerna, i kako smo dokazali da imamo ljude koji su spremni na sve, a najvise iskljucivo radi vlastitih ambicija, onda je vrlo tesko kategoricki tvrditi da se to nece desiti. Ja mislim da bi takav rat ovoga puta narod odbio, odnosno da bi pritisak na one koji zagovaraju sukobe bio veliki. Jer, u svemu tome najvise stradavaju civili.
* Buduci da ste vi predsjednik Vlade kompetentni ste reci moze li se u ovom trenutku govoriti o bosanskohercegovackoj ekonomiji. Kakve su perspektive?
- Premda jos uvijek medjunarodne humanitarne organizacije velikim dijelom ucestvuju u prehrani naseg stanovnistva, nasa domaca proizvodnja raste, posebno u ovoj godini. Nadamo se da ce ovogodisnja sjetva dati dobre plodove. U mnogim pogonima je pokrenuta proizvodnja, sve u svemu ide na bolje. No, perspektive zavise od toga da li ce medjunarodna zajednica ubjediti Srbe da prihvate plan.
ZEHRUDIN ISAKOVIC