STARI GAZDA CCUTI

Beograd Mar 23, 1995

Novi Memorandum o Kosovu - lakmus papir politichkih podela u Srbiji

AIM, Beograd, 23.3. 1995.

Novi srpski Memorandum je u pripremi. Za razliku od mnogo poznatijeg, iz SANU, koji je pruzzio ideolossku osnovu Milosseviccevom ratnom i nacionalnom pohodu, novi ne izaziva burne potrese u javnosti, a rezzim u Srbiji se na njega i ne osvrcce. Rech je svojevrsnom "nacrtu o Kosovu" chiji cce autori biti akademik Miodrag Jovichicc, istorichar Radoss Ljussicc i profesor Pravnog fakulteta, Kosta Chavosski. Njima je srpski opozicioni nacionalistichki blok poverio zadatak da ponudi "ressenje" srpsko-kosovskog pitanja. Ako bude usvojen od stane vidjenijih Srba iz Srbije, Crne Gore , Hrvatske i Bosne, 8. aprila predvidjeno je odrzzavanje prigodnog mitinga u manastiru Grachanica.

Stari aktivisti Srpskog pokreta otpora sa Kosova, Ssolevicc, Trajkovicc ili Bulatovicc, znaju da se ovog puta stari gazda na njihov vapaj necce odazvati, kao pre deset godina. Stoga su se odluchili da ih socijalisti "visse ne ssetaju od Milomira Minicca do Zorana Andjelkovicca", te da se oslone na, sada prijateljske stranke, Demokratsku stranku, Demokratsku stranku Srbije i, naravno, radikale. Sudecci po reagovanju razlichitih politichkih aktera, Memorandum u pripremi posluzzicce kao lakmus-papir za "blokovske" podele u srpskom tkivu.

Chelnici DS, DSS i SRS uchestvovali su na zajednichkom skupu sa predstavnicima Srpskog pokreta otpora sa Kosova u Beogradu, 17. marta, pa su i stavovi povodom Memoranduma gotovo identichni. Portparol DSS, Miodrag Jovanovicc, kazze za AIM: "Mi Srbiju u buduccnosti vidimo kao drzzavu deset regija, gde bi postojala ekonomska ravnopravnost, a ljudska prava bila garantovana, po svestkim uzusima. Milossevicc je pre pet godina obeccao mnogo toga. Osim policije koju je tamo doveo, nissta nije uchinio. Unisstena je privreda, ssto daleko manje pogadja Albance koji su se usredsredili na program Republike Kosovo. Ako stotinak ljudi koje ccemo pozvati na razmatranje Memoranduma, bude zadovoljno odrzzaccemo simbolichan miting u Grachanici. Nipossto se ne misli praviti veliki skup, jer ne zzelimo da Albanci to protumache kao demonstracije Srba. Nacrt je, izmedju ostalog, ponuda za razmissljanje i Albancima na Kosovu. Chinjenica je da Milossevicc ni njima nissta ne nudi."

Portparol Demokratske stranke, Slobodan Vuksanovicc, iznosecci stranchko stanovisste, kazze da je nuzzno udruzziti sve snage u ressavanju problema na Kosovu.

  • Prihvatamo poziv nassih sunarodnika sa Kosova, koji u potrazi za ressenjem svog zzivotnog problema apeluju na sve politichke snage, bez razlike da li su u poziciji, ili opoziciji
  • kazze Slobodan Vuksanovicc. - Memorandum, inache, treba da bude proizvod razlichitih ideja sa zajednichkim osnovnim stavovima: da svaka drzzava sstiti svoj integritet, pa i Srbija, da se mora obezbediti potpuna ravnopravnost svih gradjana i da svi koji ne posstuju drzzavu i njene zakone moraju snositi posledice. Vladajucca stranka izbegava da komentarisse dogadjanje na Kosovu, vecc duzze vreme zatvara ochi pred tim, iako se na tom problemu i uzdigla. To tumachimo njenom nesposobnossccu i besmislenim odlaganjem. Verujemo da taj problem treba odmah ressavati, pre nego ssto se eventualno nessto desi. Ako bude obelezzavanja tog Savetovanja na Kosovu, to cce biti u duhu sabornosti, a ne mitingovanja.

Drugachije najavljeni Memorandum dozzivljavaju predstavnici Srpskog pokreta obnove. Za Ivana Kovachevicca, situacija na Kosovu jeste onakva kakvom je predstavljaju aktivisti Srpskog pokreta otpora. Ali...

  • Njihovo povezivanje sa strankama koje u Srbiji zastupaju ratnu opciju, predstavlja dolivanje benzina na vatru koja dugo tinja na Kosovu - tumachi Kovachevicc. - Za njih Kosovo predstavlja rezervno bojno polje na kome cce se uzvikivati ratno-husskachke parole. Ssto se same situacije tiche, Kosovo je podeljeno drusstvo, a medjusobno kontaktira samo kroz mito i korupciju. Sa stanovissta nasse stranke, nuzzno je uspostaviti dijalog i kroz razgovor sprechiti da Kosovo postane novo zzarisste Balkana. Rezzim to pitanje ignorisse, na isti nachin na koji ignorisse i ostale probleme koji nisu jednopartijski, ili ne predstavljaju zzal za prohujalim vremenima Saveza komunista.

Dr Zzarko Koracc, iz Gradjanskog saveza Srbije, pravljenje Memoranduma vidi samo kao nastavak katastrofalne politike, koja je svoj poraz dozzivela i u Bosni i u Hrvatskoj. Po njemu, sada se zzeli mobilisati nova energija na Kosovu.

  • Ressenje odnosa Srbije i Kosova je u modernizaciji i posstovanju ljudskih prava i gradjanskih sloboda. Nikakvi arhajski skupovi nacionalnih lidera, samozvanih branitelja srpstva, necce doneti nikakvo dobro. Ochajnu svakidassnjicu nachinicce joss tezzom - uveren je Koracc. - Socijalisti, to jest drzzava, sada ignorissu njihova nastojanja, procenjujucci da vlast drzze veoma chvrsto i na Kosovu i u Srbiji. Ssto se tiche opozicionih nacionalistichkih lidera u Beogradu, neki od njih su ubedjeni nacionalisti, a neki misle da je ugrozzeno srpstvo tema na kojoj se mogu dobiti glasovi na izborima.

Analizirajucci politichku snagu aktivista Srpskog pokreta otpora, Koracc tvrdi da se bass sada vidi njihova marginalnost, kada iza sebe nemaju drzzavnu politiku. "Bio je taj pokret marginalan politichki i kada se pojavio pre deset godina, ali mu je politichku snagu dala srpska vlast. Da tada nisu podrzzali iste protagoniste, mnoge bi stvari danas izgledale drugachije. Ochigledno je da nemaju snagu, i da uopsste necce nauditi sadassnjim vlastima u Srbiji, iako je bass to osnova cele aktivnosti. Poznato nam je da su sve stranke u Srbiji pozvali da se sa njima sretnu. Nama je drago ssto su procenili da su nasse politichke pozicije veoma razlichite od njihovih, pa nam nisu poziv ni uputili", zavrssava svoju analizu dr Zzarko Koracc.

Iako bi, bar kako tvrdi u "Borbi" Momchilo Trajkovicc, u Srpskom pokretu otpora bili najsreccniji kada bi vlasti ressile kosovski problem, upravo se one nisu odazvale na poziv. Upucceno je i pismo premijeru Mirku Marjanoviccu, i zatrazzen prijem, ali odgovor joss nije stigao. Od aktivista SPS-a, Ivice Dachicca, Gorana Perchevicca i Borisava Jovicca, AIM nije uspeo da dobije stranachko vidjenje najavljenog Memoranduma.

Gordana Igricc