OBNAVLJANJE BORBI U BOSNI
Gpospodari rata ponovo na delu
sizze: U ponedeljak su na podruccju Tuzle, odnosno na Majevici i na Vlassichu, poccele borbe ssirih razmera. UN optuzzuje vladine snage da su preduzele ofanzivu a Sarajevo to odbija. Snage bosanskih Muslimana imale su velike gubutke. Rasplamsavanje borbi oko Bihacha moglo bi da rezultira ukljuccivanjem Hrvatske i Srbije u vojne operacije.
=================================================================== AIM, Beograd, 21.03.95. Sporadiccni prekidi vatre u Bosni i Hercegovini koji traju joss od potpisivanje ccetvoromeseccne obustave neprijateljstava u ponedeljak su prerasli u sukobe ssirih razmera. Time je, po svemu sudechi, poccela "prolechna ofanziva" o kojoj zarachene strane govore joss od januara, optuzzujuchi se medjusobno za pripremu napada.
Sudechi prema izvorima UN i izvesstajima stranih agencija, borbe u ponedeljak su poccele voljom snaga vlade u Sarajevu koje su krenule u ozbiljnije napade na planini Majevici, u severoistoccnoj Bosni i na Vlassichu, u centralnoj Bosni.
Izvori UN govore o velikim gubicima na strani vladinih snaga, a agencija Rojter je u utorak prenela izjavu jednog oficira Unprofor-a u Tuzli prema kome je u bolnicce na podruccju tog grada dopremljeno najmanje 150 ranjenika. Radio Sarajevo javlja o srpskim artiljerijskim napadima na Tuzlu u kojima je poginuo 21 civil a vechi broj ljudi ranjen. Izvori UN, medjutim, nisu potvrdili te izvesstaje. Oni navode da su artiljerijske granate pogodile jednu kasarnu u Tuzli i ubile i ranile vechi broj vojnika. Cifre koje pominju razliccite agencije krechu se od 10 do 30 poginulih vojnika i 50-ak ranjenih.
Izvesno je da su u ponedeljak na planinskim visovima na Majevici, a naroccito oko releja Stolice i stratesski vazznog Banj Brda, vodjene zzestoke borbe uz masovnu upotrebu artiljerije. Vladine snage, po svemu sudechi, nisu uspele da bitnije pomere linije fronta, a predstavnik Unprofor-a je, kako prenose agencije, ocenio da se mozze govoriti o napredovanju od svega nekoliko desetina metara.
Srpska strana tvrdi da je odbila napade "uz ogromne gubitke" protivnika. Ona je priznala gubitak ccetvorice i ranjavanje 12 vojnika. Na planini Vlassich zapadno od Travnika takodje se vode zzestoke borbe. Prema izvesstajima iz srpskih vojnih izvora, na obe strane ima gubitaka. CCini se, medjutim, da su vladine snage na toj planini napredovale nessto visse nego na Majevici, ali to napredovanje ipak nema vechi stratesski znaccaj.
Uvertira za "konaccan obraccun"
Sukobe na planini Majevici i oko Tuzle u ssirem smislu treba tretirati kao deo borbi za takozvani "Koridor" koji preko Posavine povezuje zapadne i istoccne delove teritorija pod kontrolom bosanskih Srba i omoguchava vezu Krajine sa Srbijom i Jugoslavijom.
U sklopu eventualnih ssirih vojnih operacija, preuzimanje kontrole nad Majevicom i nad stratesski vazznom komunikacijom Tuzla - Brccko preko Lopara i CCelicha, mozze da ima odluccujuchi znaccaj za ovladavanje "Koridorom".
Verovatno je da stratezi u Sarajevu procenjuju da u ovom trenutku direktan napad na dobro branjeni "Koridor" ne bi mogao da donese zzeljene rezultate i da bi odneo previsse zzrtava. Oni se, zato, radje opredeljuju za postepeno preuzimanje kontrole nad podruccjem Majevice, kako bi se stvorili realni uslovi za zauzimanje "Koridora", a time i za konaccnu vojnu pobedu.
Srpska strana, takodje, raccuna sa izuzetno velikim stratesskim znaccajem Majevice i da bez njegovog zauzimanja nema ni zauzimanja "Koridora". Srbi, takodje, zzele da poprave svoje pozicije na dugacckom frontu na Majevici i naroccito su zainteresovani za potiskivanje protivnika dalje od stratesski vazznih visova Stolice i Banj Brdo.
Predstoje novi sukobi
CCinjenica da su u borbama od ponedeljka snage vlade u Sarajevu pretrpele gubitke a da nisu uspele da zauzmu prakticcno nijednu stratesski vazzniju poziciju ne mora da ima nikakav presudan znaccaj. To ne znacci ni da su one porazzene ni da je srpska strana pobedila. Vladine snage u Tuzli su u proteklih nekoliko meseci dobile znaccajne koliccine oruzzja i vojne opreme, a zbog velikog priliva izbeglica u Tuzlu, raspolazzu sa znaccajnim brojem vojnika.
Srpske snage su takodje dobro naoruzzane, ali brojccano slabije i iznurene neprekidnim nadziranjem duge linije fronta koji vechim delom prolazi kroz slabo naseljene planinske krajeve. One su, kao ssto je pokazao najnoviji razvoj dogadjaja, uprkos tome i dalje dobro organizovane i sposobne da zaustave napad i, ccak, uzvrate udarac.
Vlada u Sarajevu nije priznala da je preduzela ofanzivne vojne akcije na Majevici i na Vlassichu i ponovo je optuzzila medjunarodnu zajednicu da tolerisse srpske napade na civilne ciljeve u Tuzli. Potpredsednik bosanskog predsednisstva Ejup Ganich je u utorak Srbe nazvao "varvarima" i zapretio odmazdom, a u sliccnom tonu je govorio i premijer Haris Silajdzzich. Vlasti u Sarajevu za sada iskljuccuju moguchnost da se vazznost dogovora o ccetvoromeseccnom prekidu vatre produzzi posle 1. maja, a Ganich je rekao da che, ukoliko napadi na Tuzlu budu nastavljeni, smatrati da taj dogovor ne postoji.
Moguchnost za ssirenje sukoba
Sve dok se borbe vode na Majevici, Vlassichu i drugim planinama i podruccjuma ccije zauzimanje ili gubitak ne zadire bitnije u stratesske interese Hrvatske i Srbije, rat che biti ograniccen na podruccje Bosne i Hercegovine i vodiche ga uglavnom Muslimani i Srbi. Tek bi pretnja gubitkom "Koridora" mogla da izazove vecha talasanja medju krajisskim Srbima, ali i u Beogradu. Stvari che, medjutim, izgledati drugaccije ukoliko borbe ssirokih razmera ponovo buknu u "Bihachkom dzzepu" za koji je stratesski veoma zainteresovana Hrvatska. U toj oblasti dosslo bi do "spajanja" bosanskog sukoba i sukoba izmedju krajisskih Srba i hrvatskih vlasti u jedan rat koji bi bilo veoma tessko kontrolisati i koji bi, verovatno, rezultirao vechim uplitanjem Srbije i Jugoslavije.
Bosanski Srbi, koji su gotovo potpuno izolovani i ekonomski i vojno iznureni, zzele brz rasplet, ali i situaciju u kojoj bi Srbija i Jugoslavija morale da uccine nessto visse. Zato nije iskljucceno da oni veoma brzo iniciraju novo rasplamsavanje sukoba na podruccju Bihacha, koristechi pri tome i snage lojalne Fikretu Abdichu. Bosanski Srbi, osim toga, imaju stratesski interes da unisste Peti korpus na podruccju Bihacha i oslobode snage za borbe na istoku, prema Sarajevu, Travniku i Zenici. Krajisski Srbi prizzeljkuju isto, kako bi mogli da svoje brojccano slabe snage koncentrissu prema hrtvatskim trupama.
Hrvatska, naravno, zazire od takvog raspleta i vech je poslala nekoliko brigada koje kroz Livanjsko polje, u jugozapadnom delu Bosne i Hercegovine napreduju prema severu, odnosno prema Grahovu, odvlaccechi tako deo srpskih snaga angazzovanih oko Bihacha. Zagreb, naime, procenjuje da bi definitivnim porazom Petog korpusa snage krajisskih i bosanskih Srba bile spojene na jednoj velikoj teritoriji i da bi preduzimanje vojnih akcija protiv njih bilo u tom sluccaju veoma tessko izvodljivo.
Logiccno je, zato, da je medjunarodna zajednica, plassechi se ssireg sukoba, sve diplomatske napore sada usmerila na pokussaje da uspostavi kakve-takve odnose izmedju Knina i Zagreba. Svet, verovatno, raccuna da bi, ukoliko bi ressio taj problem, borbe ostale ograniccene na Bosnu i Hercegovinu i njene unesrechene zzitelje ccvrsto svrstane pod zastave svojih nacionalnih vodja.
Dragan Janjich