PROLJECNI RAT?

Sarajevo Mar 1, 1995

AIM SARAJEVO, 1.03.95.

  • Moramo imati jaku pregovaracku ekipu i jake vojne timove koji ce organizovati vojsku. Mi to sada upravo i cinimo. Imamo jake pregovaracke ekipe koje nece napraviti nikakav propust. S druge strane, vojni timovi odradjuju posao i reorganizuju vojsku! - izjava je predsjednika Predsjednistva RBiH Alije Izetbegovica, data drazavnoj televiziji, koja potvrdjuje vec toliko puta ponovljenu tezu kako samo sarlatani mogu s tacnoscu predvidjati sta ce se desiti nakon istjeka kakvog-takvg primirja. No, armijski general Rasim Delic daleko je manje oprezan u svojim izjavama, te ce njegov odnos spram vremena koje nas ocekuje biti daleko vise na strani ratne opcije nego li to politicki vrh BiH zeli objelodaniti:

  • Armija BiH ce iz perioda cetveromjesecnog primirja izaci jos spremnija, jaca i mobilnija. Moramo kazati narodu BiH da Armija BiH u vremenu takozvanog primirja ne miruje. Mi vodimo intenzivnu obuku, prestrojavamo se, odnosno cinimo ono sto samo zeljeli, a u toku ovog trogodisnjeg rata do sada nismo imali priliku da uradimo. Mi sada uredjujemo nasu vojsku. Vjerujem da je sada svako gradjaninu BiH jasno da mi imamo pravu vojsku, uredjenu po svim principima savremenih armija, prije svega u smislu unutrasnjeg uredjenja, nacina ponasanja, izgleda, hijerarhije komandovanja... Sigurno je da cemo mi iz ovog predaha izaci mobilniji, jaci i osposobljeniji za dalji nastavak oruzane borbe, ukoliko do nje dodje.

U iscekivanju maja i konca primirja, bosanskohercegovacka javnost "oboljela je" od ratne psihoze, slicno kao i aprila 92. godine. No, za razliku od 92. godine kada su granate, tenkovi i topovi jos bili nepoznanica, ovo se ratno iscekivanje odigrava nakon 200.000 poginulih i oko 170.000 invalida. Sami podaci jasno govore o strahu, primjerice Sarajlija, koji samo u svo gradu biljeze bilans od 10.000 poginulih i 35.000 ranjenih. Utemeljenju straha od novog rata doprinosi i usvojena Uredba sa zakonskom snagom o dopuni zakona o odbrani, kojom se restriktivno suzavaju mogucnosti napustanja grada i republike, navjerovatnije u svrhu nove mobilizacije.

Deliceve rijeci kako Armija BiH "ne miruje za vrijeme primirja" UNPROFOR je protumacio ovako: u nekoliko navrata upucen je protest Armiji BiH zbog nepostivanja primirja na sarajevskom ratistu, odnosno kopanja rovova i transea na linijama razgranicenja. Da se nesto odigrava govore i dalje "tajanstvene" transportne letjelice iz okoline tuzlanskog aerodroma, ciji teret jos uvijek nije poznat, niti se zna cije su i s kojim ciljem su letjele, ali i veci broj helikopterskih preleta u okolini Zenice.

Sudeci po primirju koje se sve manje postuje, te neiznalazenju rjesenja za be-ha krizu, cini se da je proljecni rat jedina buducnost koja ocekuje Bosnu. No, s druge strane, najnovije izjave bosanskohercegovackog vrha o eventualnoj promjeni mandata UNPROFOR-a u BiH ukazuju da je na djelu, mogucno, slican scenarij kao i u Hrvatskoj. Prijetnja ratom - za sto cvrsce garancije drzavnosti i mira. Pitanje je samo da li takav recept sigurno uspjeva?

MIRSADA BOSNO