KONKURS ZA RUKOVODIOCE RTV BiH
TELEVIZIJI NEMA KO DA PISE
AIM SARAJEVO, 20.02.95. Zasjedanje Skupstine Republike BiH zakazano za 27. februar privlaci paznju javnosti vec samo zbog najavljenog izbora generalnog direktora i glavnih urednika Radio-televizije BiH. Naime, upravo se ovih dana u ovdasnjim medijima vrti oglas o javnom konkursu za tri rukovodeca mjesta najjaceg drzavnog medija. Funkciju vrsioca duznosti generalnog direktora RTV BiH u posljednju je godinu dana obavljala vec cuvena direktorica Amila Omersoftic, clanica najuzeg rukovodstva Stranke demokratske akcije, koja je kulminaciju zanimanja javnosti za sebe dozivjela u javnom sukobu s premijerom Vlade R/FBiH, Harisom Silajdzicem.
Gospodjici Omersoftic, po struci diplomiranom elektroinzinjeru, svi su na pocetku davali male sanse da ce TV "dovesti u red" zbog njenog elementarnog nepoznavanja medija u kojima do tada nije radila. I mada su nakon godinu dana od njenog postavljenja na celnu funkciju RTV BiH mnogi nezadovoljnici programom ove kuce (cak djelomicno i oni koji su direktoricu postavili) Amila Omersoftic je uspjela da napravi drzavnu televiziju po mjeri SDA. Promjene se, naravno, najvise primjecuju u informativnom dijelu programa, odnosno u centralnoj informativnoj emisiji "dnevnik". Ova TV emisija danas predstavlja pregled protokolarnih aktivnosti predsjednika Predsjednistva Alije Izetbegovica i ostalih predstavnika vlasti u BiH. Trenutno, saopstenja iz Izetbegovicevog kabineta "pretice" tek izvjestaj o alarmantnoj situaciji u Bihacu. Dnevnik, kao i ostale informativne emisije, postao je dosadan i izuzetno predvidljiv usljed nedostatka informacija, odnosno opterecenosti propagandnim sadrzajem.
Oni koji misle drugacije od vlasti, odnosno bosanskohercegovacka opozicija, tek je u posljednje vrijeme - nakon javnih kritika upucenih TV BiH - dobila mjesto na zacelju informativnih emisija. Inace, radu opozicijskih stranaka ne pridaje se u pravilu nikakva paznja, a informacije koje se o njima sada plasiraju najcesce su u formi saopstenja drzavne novinske agencije "Be-ha press", vjesto ispunjena patriotskim parolama bez objavljene sustine. Ostali segmenti TV programa ispunjeni su reprizama i u mjesecima ramazana - velikim brojem emisija vjerskog karaktera.
No, prosle je sedmice po prvi put do sada odrzan sastanak Koordinacije opozicijskih stranaka (Unija bosanskohercegovackih socijaldemokrata, Socijaldemokratska partija, Hrvatska seljacka stranka, Muslimanska bosnjacka organizacija i Republikanska stranka) sa rukovodstvom drzavne RTV BiH. Opozicijske stranke zahtjevale su uvodjenje emisija koje ce omoguciti suceljavanje razlicitih politickih misljenja aktuelne situacije u BiH. Naime, emisije o stranackom zivotu, uobicajene cak i za televizije daleko totalitarnijih rezima od bosanskohercegovackog, nepoznanica su u uredivackoj politici RTV BiH koju direktno oblikuje direktorica Amila Omersoftic. Na pomenutom sastanku opozicija je zatrazila uvodjenje i emitiranje spotova svih parlamentarnih stranaka ili skidanje s programa spota SDA (poznatijeg kao stranacka himna) na kojem se pojavljuju predsjednik i potpredsjednik SDA - Izetbegovic i Ganic. Naime, ovaj se spot vec godinu dana svakodnevno emituje pred pocetak centralnog Dnevnika u 19.30, te u odjavi programa. No, vec sutradan, na svojoj pres konferenciji, SDA je najavila da ce se "suprostaviti skidanju s programa" ovog spota jer je po njima rijec o "svecanoj pjesmi koju su narod i Armija BiH prihvatili"!? Ovo svenarodno "prihvacanje" stranackog spota mozda najbolje ilustruje podatak da je Radio BiH istu pjesmu vec davno skinuo sa najavno-odjavne spice na uporno insistiranje iziritiranih slusalaca.
Stranka demokratske akcije, koja pretenduje da bude ekskluzivni front bosnjackog naroda, vjesto je iskoristila haoticnu situaciju na RTV BiH uslijed ratnih dogadjanja, te ogroman vakum ispunila promovisanjem svojih stavova. Jer, usprkos promjenama koje je direktorica Omersoftic u posljednju godinu dana ucinila u uredjivackoj politici ove kuce, probleme RTVBiH i dalje ne treba personificirati. Oni zapocinju daleko prije Omersofticke, osipanjem kadra s pocetka rata, stalnim siromasenjem u tehnickom smislu, informativnom blokadom nastalom zbog okupacije predajnika, nezadovoljstvom zaposlenih, ali i pokusajem tronacionalne (citaj: trostranacke) diobe cjelokupnih be-ha resursa. Medjutim, osnovni problem RTV BiH je izostanak konzistentne uredivacke politike koja nece biti iskljucivo odraz u ogledalu one druge - jednostranacke politike.
Kako je putanja RTV BiH izuzetno jasno iscrtana esdeaovskom politickom opcijom, cini se da ni najnoviji konkurs za rukovodoca mjesta, a ni Skupstina koja ce o tome raspravljati, nece donjeti nista novo. Konkurs stoga sto bi bilo iznenadjujuce da se jos neko pored "odabranih" na njega i javi, a Skupstina zbog bjelodanog principa nadglasavanja onih koji ne misle kao SDA. Uostalom, to koliko su profesionalni novinari izvan domasaja stranke zainteresirani za drzavnu televiziju nesvjesno je otkrila sama direktorica Omersoftic jadajuci se opoziciji kako se na ko zna koliko vec dugo stalno otvoreni konkurs za novinare do sada prijavilo samo - dvoje! Poredjenja radi, nekada se konkurs cak za volontere a ne stalno zaposlene novinare u ovoj kuci opisivao kao visednevna invazija na zgradu RTV...
BORIS JURISIC