BOSNA OPET BOLUJE

Sarajevo Feb 17, 1995

GRIP HARA SARAJEVOM

AIM SARAJEVO, 17.02.95. Ovom je gradu jos samo epidemija gripa falila! I mada ce vec danima, primjerice, gradska pekara jedva raditi jer joj na posao ne dolazi vise od 50 posto radnika, gradom se prolamati price o stotinama oboljelih po gradskim bolnicama, a panika od "neke cudne gripe tipa A koja obara sve s nogu, a dosla nam iz Kine" zaposjesti sarajevske domove - tek jucer su nadlezni eksperti grupe za higijenu i i epidemiologiju grada zvanicno proglasili epidemiju gripa. Kao razlog za tvrdoglavo negiranje epidemije, tako ocite u gradu, pomenuti ljekari iz ekspertne grupe navode nemogucnost da se u ratnim uvjetima primjeni tehnologija za izolaciju virusa, jer je zapravo vise uopce i nemaju. No, kako se brojka oboljelih u Sarajevu alarmantno povecavala, a podaci Svjetske zdravstvene organizacije izvjescivali da je slicna situacija i u drugim zemljama Evrope, i ovdje je na koncu ozvanicena epidemija.

Za razliku od drugih evropskih zemalja koje ce se s epidemijom gripe boriti vec oprobanim i efikasnim medicinskim preparatima, Sarajevo ce svoj grip morati preboliti bez lijekova. Naime, iako su epidemiolozi grip najavljivali jos u decembru i trazili obezbjedjivanje vakcine, u Sarajevu danas stotine oboljelih od gripa uzaludno traze potreban lijek. Drzavne ljekarne su prazne, ponesto se nadje u apotekama humanitarnih organizacija poput "Merhameta" ili "La Benevolencije" (andoli, arbidi i C vitamini), ali nevidjene guzve u ovim ambulantama ne garantiraju da se do ovih lijekova sa sigurnoscu moze doci. Ovdasnja sredstva infromiranja svakodnevno Sarajlije podsjecaju na samopomaganje "kucnom medicinom" pri cemu se za skidanje visoke temperature koja prati ovu gripu preporucuje cak sapunica od kabas sapuna koji se dijeli u humanitarnoj pomoci. Naravno, kao preventiva pominje se pojacana ishrana i unosenje sto vise vitamina u organizam sto za prosjecnog Sarajliju predstavlja bukvalno nezamislivu situaciju. Procjecna placa onih koji rade je izmedju jedne i dvije njemacke marke, a cijene limuna ili narandzi su 4 DEM, bijelog luka 7 DEM, meda 13 DEM, dok se prodaja lijekova u ovdasnjem fri-sopu krece od 16 DEM za par "penbritina" do 22 marke za "ospen"!

Iz epidemioloske sluzbe preporucene su, odnosno nalozene potrebne mjere poput zabrane posjete bolesnicima na lijecenju u klinikama i bolnici, izoliranje oboljelih ili izbjegavanje javnih skupova, a u slucaju visoke temperature vise od pet dana preporuca se bolnica zbog mogucih kompikacija, prvenstveno upale pluca. No, ozvanicena epidemija gripa ponovno je u centar paznje ovdasnje javnosti stavila pitanje kronicne nestasice lijekova u Sarajevu. Donatori su sve manje zainteresirani za ovaj grad jer usutkane granate bez krvi po asfaltu ne plijene paznju svjetskih TV stanica koje nerjetko diktiraju interese medjunarodne javnosti. U Sarajevo, doduse, jos navracaju poslenici svjetskih humanitarnih organizacija, raspituju se za ovdasnje potrebe, ali lijekovi i dalje ne stizu. Nelogicnost po kojoj u zatvorenom gradu kao sto je Sarajevo, gdje trzisni odnosi vec trecu godinu ne funkcioniraju, do lijeka mogu doci samo oni koji posjeduju dovoljno deviza, Pasan Sehovic, nacelnik odjeljenja za snabdjevanje lijekovima iz humanitarne pomoci pri Ministarstvu zdravlja R/F BiH objasnjava rijecima:

"Veledrogerije kupuju za devuze lijekove u to direktno kod proizvodjaca ili preko posrednika. Onda ne treba da iznenadjuje ponuda u fri-sopovima. Lijekovi su skupi u cijelom svijetu, pa i ovdje. No, mene najvise boli kada vidim cijenu lijeka u proizvodnji i ovu u prodaji. Vjerujem da su u prodaji skuplji i za 300 posto od one koja je placena proizvodjacu. Mislim da je potrebna veca kontrola inspekcije, pa i MUP-a da se vidi kako se doslo do ovih cijena. To je komercijalna prodaja i svi oni koji se upuste u takvu nabavku moraju sami snositi rizik, odnosno troskove, a ne sve naplacivati kroz cijenu".

I tako, dok vecina oboljelih Sarajlija ovaj izuzetno bolan grip pokusava preboljeti bez maraka odnosno lijekova, sretniji medju njima (negdje oko 15.000) spasili se pravovremenskim vakciniranjem, a ostali u strahu od epidemije ne otvaraju vrata svojih stanova, nova vijest iznova prestravljuje izmucene gradjane Sarajeva: u ovom je gradu, naime, registriran i cetvrti slucaj smrti od hemoragicne groznice, poznatije kao "misija" koju prenose stakori. Kako je odvoz smeca u Sarajevu vec trecu ratnu godinu izuzetno tesko organizirati, te se hrpe i hrpe otpada samo gomilaju po gradskim ulicama i uglovima, strah Sarajlija od nove posasti koja se s toplijim vremenom moze pojaviti, nazalost, nije bezrazlozan. Tim prije sto za proljetnu deratizaciju, po rijecima Fahrudina Kulenovica direktora Zavoda za zdravstvenu zastitu, treba pronaci cak 200.000 njemackih maraka, odnosno 44 tone sredstava za deratizaciju! Sarajevo, naravno, takvo sto ne posjeduje. A tesko onome ko iscekuje donatore...

MIRSADA BOSNO