NEKA BUDE I-NO

Pristina Feb 15, 1995

size: Grupa mladih sa pristinske Akademije umetnosti pripremili su, kako su ga nazvali I-NO projekat kojim pokusavaju da svoje stvaralastvo postave tamo gde im je i mesto. Iako im ni vreme ni okolnosti ni politicka situacija nije naklonjena, ipak njihova zelja, znanje i talenat im dozvoljava da krenu u nesto ne novo, ali za njih jos uvek neisprobano. Njihov Program se zasniva na prirodnom ambijentu njihove generacije , na onom urbanom. Zasnovan je na alternativnim kulturnim izrazima i kako je u njihovom Programu zacrtano, cilj je prezentiranje i suprotstavljanje dusevnim potiskivanjima i subverzijama koje dolaze iz hegemonije politickog. Ove mladice i devojke, koji svojim projektom planiraju i izdavanje novog casopisa "kombinovanog kulturnog koncepta" materijalno je podrzala i Fondacija SOROS.

Otvaranje izlozbe mladog slikara Besima Lutolija, u kaficu "Magic" u Pristini zapocelo je u mraku. Odjednom se zacuo glas koji ehom i sofisticiranom dubinom , stvara sugestiju da dolazi iz dubine i unutrasnjosti slika cije se konture samo razaznaju kao senke na zidovima. Glas promovise I-NO, Urbani projekat, koji su sacinili uglavnom studenti Akademije umetnosti u Pristini. "U pocetku bi I-NO", glasi njihov moto, koji bi se slobodno mogao dalje razvijati u "Neka Bude Umetnost". Biblijskom logikom umetnost i treba biti. Ali oni nisu krivi sto nisu svemocni Bogovi. No, ipak su izrekli nesto sto nije beznacajno - treba krenuti iz pocetka. Kao decak, na kraju Parkerovog filma "The Wall" (Pink Floyd), koji polako skuplja jednu po jednu ciglu da bi opet sagradio poruseni ZID. Ovi klinci, izrasli na ruiniziranim kulturnim vrednostima treba da krenu dalje. Na njima je da izbegnu nasilje koje se trenutno vrsi nad tim vrednostima - kulturne, patriotske, folklorne i provincijske kombinacije. Ovim Projektom su okupljeni upravo da bi oslobodili kulturu od njene uloge i funkcije, sluzavke - "Ancilla Politica", i to multimedijalnim pristupom, jer cela je kultura ovde kontaminirana. Ovi klinci i nisu toliko zainteresirani za nesto iskljucivo novo, oni su vise koncetrisani na neidentifikaciju sa instrumentaliziranom kulturom. Kakav je ovo u stvari Projekat? Cemu tezi i kako koncipira umetnost?
Njihov Projekat i nije neki konceptualan, autentican i originalan zahvat. Takvih pretenzija nemaju. Sve se zasniva na prirodnom ambijentu njihove generacije - u onom urbanom. U onom sto je imanentno generaciji asfalta, neona i rokenrolla.

I-NO je urbani projekt, I-NO je subkulturni projekt, I-NO je multimedijalni projekt, I-NO je na kraju krajeva kulturni projekt. To sto ne insistira ne necem novom i originalnom, ne minimizira njihova nastojanja da okupe kulturne urbane sadrzaje koji su marginalizovani i koje stvaraju usamljeni pojedinaci. Ovaj Projekat je koncentrisan na kulturnim alternativnim izrazima. Njihov je cilj, kako stoji i u Manifestu tog projekta, prezentiranje i suprostavljanje "dusevnim potiskivanjima i subverzijama" koje dolaze iz hegemonije politickog. Ovo je njihov bunt na "sterilnu i hegemonisticku" kulturu, tako da ce se njihovo stvaranje upraznjavati na "eksperimentima u alternativnom prostoru" koji bi obuhvatao scenske i muzicke ekzekucije, umetnicke izlozbe, pozorisne predstave, prikazivanje filmova i dokumentarnih i kratkometraznih, odrzavanje seminara iz filozofije, umetnosti, knjizevnosti, misticizma... Planirano je izdavanje i lista "kombinovanog kulturnog koncepta". Sve je dobro zamisljeno. Ovaj njihov pokusaj nije hirurski zahvat u kuturi na Kosovu. On je vise "semiurski" zahvat, koji daje novo znacenje i kontekst stvaranjima mladih. Oni pokusavaju da njihovo stvaralastvo vrate tamo gde i pripada - u "zonu urbisa". To je njihova "URBA-ZONA", koja ce biti zasticena od radioaktivnih novokomponovanih kulturnih otpadaka. Sve je ovo jos na pocetku, a jasno je da ovi mladici i devojke nisu svemocni BOGOVI da bi sedmog dana stvorili svet... U ovom slucaju umetnost...

Astrit SALIHU AIM Pristina