ZASEDANJE PARLAMENTA BOSANSKIH SRBA U SSAMCU

Beograd Feb 14, 1995

Karadzzich "pripitomljava" protivnike

Sizze: Sednica parlamenta bosanskih Srba u SSamcu potvrdila opredeljenje o odbijanju plana Kontakt-grupe. Karadzzich otvorio dijalog sa politicckim protivnicima i tako ih "pripitomio". Svi su za nezavisnu srpsku drzzavu u Bosni. Osstri napadi na Milossevicha.

================================================================== ,AIM, Beograd, 14.2.95.

Zasedanje parlamenta bosanskih Srba, odrzzano u ponedeljak u SSamcu, nije donelo nikakav dramaticcan zaokret. Formalno gledano, to je prva sednica parlamenta na kojoj se ccuo glas opozicije, odnosno onih koji misle drugaccije od rukovodstva na Palama, ali je susstinski sve ostalo isto. Sedmocclani novoformirani Nezavisni klub poslanika na ccelu sa bivssim reformistom Miloradom Dodikom iz Laktassa pokussao je da nametne ponovnu raspravu o mirovnom planu koji je predlozzila Kontakt-grupa za Bosnu, ali u tome nije uspeo. Vechinom glasova poslanici su odbili predlog "nezavisnih" koji je sadrzzavao i sugestiju da se plan prihvati kao osnova za dalje pregovore. Posebni zakljuccci ili dokumenti o mirovnom planu ovoga puta nisu donosseni, possto rukovodstvo na Palama occigledno smatra da je recc o stvari koja je "vech ressena" na referendumu, na kome su odbijene predlozzene mape.

Dodik i njegova grupa prethodno su se, poccetkom ove godine, u Beogradu sastali sa predsednikom Srbije Slobodanom Milossevichem kao i sa cclanovima Kontakt-grupe. Na sednici u SSamcu oni su zbog svog "politicckog izleta" u Beograd bili izlozzeni zzestokim kritikama, pa ccak i optuzzivani za izdaju. Da bi spreccio eventualno ponavljanje sliccne misije, parlament je doneo poseban zakljuccak prema kome sa Kontakt-grupom ubuduche mogu da kontaktiraju samo oni koji to pravo imaju na osnovu Ustava, ssto che rechi Karadzzich i njegovi saradnici, ili oni koje za to posebnom odlukom ovlasti Skupsstina.

Poeni za Karadzzicha

Obiccno dobro obavessteni, funkcioneri Srpske demokratske stranke (SDS) u Banjaluci smatraju da su Radovan Karadzzich i predsednik parlamenta Momccilo Krajissnik sa zasedanja u Ssamcu, u celini, izassli "nessto jacci" nego ssto su bili ranije. Posmatracci ukazuju na vesst manevar kojim su Karadzzich i Krajissnik otvorili dijalog kako sa grupom nezavisnih poslanika, tako i sa snazznim strujama unutar SDS koje nisu zadovoljne funkcionisanjem centralne vlasti. Uspeli su da "isposluju" zajedniccki stav prema kome bosanski Srbi moraju imati svoju nezavisnu drzzavu (dakle ne mogu biti u uniji BiH) i prema kome che se ta drzzava braniti svim sredstvima.

Ccak je i inacce zzestok "unutrassnji" protivnik rukovodstva na Palama Andjelko Grahovac, cclan najuzzeg rukovodstva SDS, na sednici u SSamcu govorio pomirljivim tonom, isticcuchi potrebu da se zajednicckim snagama ressavaju pitanja oko kojih se svi slazzu.

U takvoj atmosferi "opsste konstruktivnosti", Karadzzichu nije bilo tessko da omoguchi legalizaciju sedmocclane grupe nezavisnih poslanika i tako ozvanicci postojanje visse partija i struja u parlamentu. On, u susstini, nikada na unutrassnjem planu nije ni zazirao od te grupe koja nema veliki uticaj, nego od ljudi poput Grahovca. "Nezavisni" su, prema opsstem missljenju koje vlada na Palama, jaki onoliko koliko je Milossevich u moguchnosti da ih podrzzi.

Sa sednice skupsstine, na kojoj je potvrdjena opssta sloga "po svim kljuccnim pitanjima", rukovodstvo bosanskih Srba otputovalo je u Banjaluku, gde che provesti nekoliko dana i odrzzati seriju sastanaka sa lokalnim politicckim, privrednim i vojnim funkcionerima. Visse je nego occigledno da Karadzzich i njegovi saradnici dolaze u taj grad kako bi smirili naraslo nezadovoljstvo i pokussali da nadju kompromisno ressenje za regionalne apetite.

ZZestoki napadi na Milossevicha

Sednica u Ssamcu ostache upamchena i po do sada najzzesschim napadima na predsednika Srbije Slobodana Milossevicha. Na njegovu adresu upucheno je osstro pismo u kome se kazze da je Beograd na Drini podigao "gvozdenu zavesu" koja je ugussila privredu u Republici Srpskoj (RS) i "ugrozila pripreme za otpor neprijatelju". Blokada na Drini je, kako se navodi u tom pismu, u medjunarodnoj javnosti stvorila "pogressan utisak" da che "RS popustiti i prihvatiti mape o teritorijalnoj podeli Bosne".

"Mora da bude jasno da svi pritisci, pa ni blokada na Drini, nikada neche dovesti do prihvatanja mapa i nasseg odustajanja od suverene drzzave,iako che povechati nasse patnje i ugroziti nassu odbranu", porucceno je Milossevichu.

Vladika zahumsko-hercegovaccki Atanasije, koji je bio gost na sednici parlamenta, Milossevicha je napao otvoreno, ne birajuchi recci. On je rekao da je i ranije predlagao da predsednik Srbije podnese ostavku i ponovio poziv da se ukloni blokada na Drini. Vechi broj poslanika je tokom rasprave zzestoko kritikovao grupu nezavisnih poslanika da "rade po diktatu", ukazujuchi na Beograd i na predsednika Milossevicha kao na inspiratore njihovih politicckih akcija.

Sednica u SSamcu je, svakako, bitno produbila ranije otvoreni jaz izmedju predsednika Srbije i rukovodstva na Palama. Possto Karadzzicheve pozicije nisu ozbiljnije uzdrmane, nego su ccak ojaccane, valja occekivati da che moguchnost Beograda da uticce na politiku koju vode bosanskih Srbi u narednim danima i mesecima biti joss manja nego do sada. Karadzzich je u SSamcu, ccak, izjavio da Milossevich "ne sme mimo volje celokupnog srpskog naroda" da prizna Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Ovo je visse nego jasno upozorenje Beogradu, a Milossevich mora da ga uzme sasvim ozbiljno buduchi da je suoccen sa sve vechim unutrassnjim otporom i osstrim kritikama politicckog zaokreta u odnosu na Pale. Da stvar bude zamrssenija, promenom krusa je, po svemu sudechi, najnezadovoljnija Vojska Jugoslavije.

Dragan Janjich