NOGOMETNI DUEL TUDjMANA I GLAVASA
AIM, OSIJEK, 8.2.1995. "Hrvatskim nogometnim savezom vlada mafijasko podzemlje i tu organizaciju valja ocistiti od natruha starog, gangsterskog sustava. Gangsteri moraju van! Nece biti postedjeni ni novopeceni 'demokrati', koji su izravno povezani s podzemljem". Ovo je samo dio objeda sto ih je Branimir Glavas, zupan osjecko-baranjski, izrekao na sjednici Skupstine HNS-a, proslog tjedna u Zagrebu, prisustvujuci prvi put, kao ravnopravni clan, u radu tog tijela. Glavas, koji je u svojoj zupaniji izgradio takav sustav vlasti, u kojem se ne moze dogoditi da ono sto on predlozi, naumi ili naredi ne bude prihvaceno, silno se razestio nad cinjenicom da njegovi prijedlozi o izboru tijela Skupstine, pa i samog predsjednika, naprosto nisu prosli. Nenavikao da ostane u manjini, osuo je drvlje i kamenje na "igre nekih politickih krugova koje su uzele previse maha u nasem nogometu", najavio je borbu protiv nogometne mafije - ne uspije li u tome legalno - i "svim mogucim nacinima".
U Osijeku se vec odavno prica kako ce Branimir Glavas biti novi predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, mada aktualni zupan i danas odbija tu mogucnost. Njegov ispad na prekinutoj sjednici Skupstine HNS-a kada je demonstrativno napustio skup povukavsi za sobom i ostale slavonske delegate, te uz to zaprijetio kako ce NK "Osijek" (na cijem je celu) odustati od natjecanja u Prvoj ligi, a ostali slavonski klubovi o tome takodjer razmisliti - potvrdjuje navode onih koji govore da je osjeckom zupanu do te funkcije itekako stalo. Da nije, zar bi se stvarno toliko zestio nad "gangsterima i mafijom", jer vjerojatno nije naivan da misli kako je nogomet posao oko kojeg su se skupili sve sami posteni, besprijekorni i krajnje moralni ljudi. Uostalom, Glavas nije prikrivao svoje nezadovoljstvo da predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza bude netko iz trokuta Miksa, Jakopec, Herjavec, javno rekavsi da ne bi glasao ni za jednog, buduci da ne ispunjavaju osnovne kriterije za koje se on zalaze - strucnost i moralnost.
Ako su tocne informacije koje se ovih dana prepricavaju po dobro obavijestenim zagrebackim krugovima da se noc prije Skupstine HNS-a u zagrebackom hotelu "Intercontinental" naveliko nazdravljalo novom predsjedniku Hrvatskog nogometnog saveza (u liku osjecko-baranjskog zupana), a da je Nadan Vidosevic neposredno pred sjednicu bio pozvan u Predsjednicke dvore da mu se priopci zelja dr. Franje Tudjmana, po kojoj bi on, u fotelji novog predsjednika HNS-a zelio vidjeti zagrebackog gradonacelnika Branka Miksu, jos je lakse razumjeti Glavasev gnjev. Na taj se nacin, uzmemo li te informacije tocnima, zelji osjeckog zupana da zasjedne na kormilo nogometne organizacije, osobno isprijecio sam predsjednik Tudjman, kojem je upravo Glavas, nekih desetak dana ranije, elegantno zahvalio na ponudi da preuzme ministarsko mjesto u Valenticevoj vladi, u jos nepostojecem ministarstvu useljenistva.
Osjecki zupan koji glatko odbija jednu za drugom ponudu sto mu stizu iz Zagreba, da se prihvati nekog drzavnog posla, cini se da je ipak bio zainteresiran za mjesto celnog covjeka HNS-a. On dobro zna da nogomet nije samo najvaznija sporedna stvar na svijetu, vec da se oko lopte vrti itekako snazan politicki utjecaj, ali i nemali biznis. Glavas je do sada redovito odbijao da napusti mjesto zupana (nudjeni su mu polozaji u diplomaciji, vojsci, ministarstvima), svjestan cinjenice da u Zagrebu ne bi mogao biti ono sto je u Osijeku i da bi kolicina moci, u odnosu na onu koju ima u svojoj zupaniji, bila bitno reducirana. No, mjesto predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza itekako bi mu dobrodoslo: zadrzao bi svoju funkciju zupana, ali bi bitno prosirio i svoj politicki utjecaj, ali i ostvariti ambicije koje s tog polozaja moze lakse ostvariti.
Tudjman je navodno bio vrlo nezadovoljan posljednjim Glavasevim odbijanjem da se prihvati posla u ministarstvu useljenistva. Smatrao je da tu funkciju osjecki zupan nece odbiti i da ce - stavljajuci na vagu (sadasnje) mjesto zupana i ono (buduce) ministra - shvatiti na koju stranu kazaljka preteze. Poucen iskustvom s proslih izbora, ali vjerojatno i upoznat s ispitivanjem javnog mnijenja po kojem HDZ u Slavoniji stoji bitno bolje od pozicije samog Glavasa, Tudjman je vjerojatno ocijenio da ce - zeli li dobiti izbore u tom dijelu Hrvatske - morati promijeniti dosadasnji stranacki tim. Naime, Kramaricevi liberali, koji su uvjerljivo pobijedili u Osijeku, mogli bi HDZ-u na slijedecim izborima - budu li ovi redovni ili izvanredni, svejedno - u potpunosti pomrsiti racune. Ima cak indicija - a osjecki dvotjednik "Bumerang" ovih je dana objavio faksimil priznanja jednog clana izborne komisije koji javno priznaje da je na proslim izborima krao glasove za HDZ - kako bi i u zupaniji odnos snaga izmedju HDZ-a i oporbe bio ne samo povoljniji, vec mozda i obrnut, da nije bilo malverzacija u prebrojavanju glasova.
Ocito, Tudjman si ne zeli prirediti novo neugodno iznenadjenje u Slavoniji, pa je na razne nacine pokusao privoliti Glavasa da dodje u Zagreb. Cak mu je, koliko se zna, na mjestu zupana, vec bio odredio i nasljednika u Ivici Vrkicu, donedavnom saborskom zastupniku iz redova Hrvatske narodne stranke (koji je, prije neki dan, napustio Savkinu stranku, presavsi u nezavisne zastupnike). Vrkic je naime, u nekoliko navrata potkraj prosle godine bio u kontaktu s hrvatskim predsjednikom Tudjmanom (koji ga je cak pozvao da bude njegov gost u "Intercontinentalu" na doceku Nove godine, sto je Glavasa - kojem poziv nije stigao - itekako deprimiralo), pa su nagadjanja o njegovom mogucem dolasku na Glavasevo mjesto postajala sve glasnija. Kad je, u nekoliko novinskih napisa i intervjua Vrkic i sam potvrdio da bi, donese li se takva odluka (isticuci pritom uvijek: u suglasju s Glavasem) mogao zamijeniti sadasnjeg zupana, u lokalnim je medijima, protiv njega, uslijedila nevidjena hajka. Osjetivsi se ugrozenim, Glavas je zapucao iz teske artiljerije.
Glavasev tihi sukob sa Zagrebom, najnovijom nogometnom epizodom, koju je osjecki zupan najavio svojim ratom - do istrebljenja - protiv mafije i gangsteraja, presao je sada u otvorenu bitku. Njegovo, zasad jos uvijek neizravno suprotstavljanje Miksi, otvara front i prema samom predsjedniku, koji ce morati prihvatiti bacenu rukavicu. Tudjmanova ljubav prema nogometu i zelja da i u tom segmentu ima posljednju, cak i u "sitnicama" kakvo je primjerice ime najpoznatijeg zagrebackog kluba (s cim u vezi je pisao cak i otvoreno pismo zadrtim "Dinamovcima", navijacima Bad Blue Boysa, sto je vjerojatno jedinstven primjer u povijesti), sasvim sigurno nece dopustiti da netko drugi od onoga koga je on za to odredio, bude na celu Hrvatskog nogometnog saveza.
No, ni Glavas nije od onih koji uzmicu. Tomislav Sutalo, nekadasnji savjetnik u Uredu predsjednika Republike, jedan od osnivaca HDZ-a u Valpovu, a danas u redovima Hrvatskih nezavisnih demokrata, svojedobno je, u jeku Glavasevih sukoba s tadasnjim predsjednikom Sabora, Stjepanom Mesicem, optuzio osjeckog zupana da je stvorio drzavu u drzavi i da za ulazak u Slavoniju, jos jedino nije potrebna posebna putovnica. Doista, nije odvise pretjerao. Bit ce zato zanimljivo promatrati kako ce se dalje raspletati klupko najavljene Glavaseve borbe protiv "natruha starog, gangsterskog sustava" (njegov omiljeni bojni poklic), sto ce zorno pokazati i odnos snaga izmedju njega i Zagreba. Ne treba posve isljuciti mogucnost da ce Glavas, ne uspije li u onome sto je nakanio, stvarno izvesti NK "Osijek" iz natjecanja u Prvoj ligi, pa ni to da ce mu se prikljuciti i ostala tri slavonska prvoligasa. Uostalom, kad je sa slavonskim zupanima (Meterom, Bagaricem i Jankovicem) svojedobno donio odluku da se u svim osnovnim skolama cetiri slavonske zupanije svakodnevno prije pocetka nastave intonira hrvatska himna, na upit nije li to ipak u nadleznosti Ministarstva prosvjete, odgovorio je vise nego jasno: u Slavoniji ce biti tako, bez obzira kako ce se postupiti u drugim dijelovima Hrvatske.
Da se oko nogometa itekako moze zaratiti, svjedoci i primjer svojedobnog pravog pravcatog rata izmedju Hondurasa i Salvadora, kad se tuca navijaca pretvorila u ozbiljan rat izmedju dvije drzave. Moze li se takvo sto dogoditi i u Hrvatskoj, izmedju Zagreba i Osijeka, vidjet ce se u danima koji predstoje. A kako UNPROFOR odlazi 31. ozujka, pitanje je tko bi se mogao staviti izmedju zaracenih strana.
DRAGO HEDL