TUDjMAN PROTIV FERALA
AIM, ZAGREB, 30.1.1995. Prica o nezavisnim medijima i njihovim sudbinama u Hrvatskoj postala je vec monotona i dosadna. Sve radnje i uloge vec su toliko puta reprizirane, tako da svako njeno novo uprizorenje zanima sve manji krug ljudi, uglavnom one koji zbog toga trpe te profesionalno zainteresirane za analiziranje "starih filmova". U njima je uvijek zadan ustavni i zakonski okvir koji zaklinjuci se u razvijene demokratske standarde zapadnoevropske civilizacije garantira slobodu javne rijeci i neovisnost medija; uvijek se pojavljuje i poneki nezavisni medij koji bi da te proklamacije danas i ovdje konzumira, te kao glavni junaci price, ali i njeni reziseri, prije svega, hrvatski predsjednik Franjo Tudjman i tvrda jezgra njegovih totalitarista iz HDZ-a. U proteklih pet godina od kada su oni na vlasti, ishod je uvijek bio isti. Na kraju su, ustavne i zakonske odredbe ostajale nepromijenjene i uskladjene s medjunarodnim konvencijama kao demokratski ures za pokazivanje svijetu. Naravno, i Tudjman i cvrstoruki hadezeovci, i dalje su na svojim polozajima, ali i pozicijama. Jedino nema nezavisnih medija na koje su oni bacili oko, ili su pak ocijenili da su neprijateljsko leglo koje jednostavno treba rasturiti.
One prve, koje su htjeli za sebe, u procesu vlasnicke transformacije, uzeli su pod svoje, bilo da su ih pretvorili u drzavno vlasnistvo, bilo da su ih pretocili u vlasnistvo svojih istomisljenika i poslusnika, istodobno ih cisteci od "neprijateljskih cimbenika". A ove druge, koje ne mogu pretvorbom vlasnistva staviti pod svoje skute, na sve nacine pokusavaju suzbiti i umanjiti njihov utjecaj. Kad i to nije dosta nemilosrdno ih iskorjenjuju. Takav pokusaj iskorjenjivanja vec se gotovo godinu dana primjenjuje prema Feral Tribuneu, satirickom tjedniku kome tiraza uporno raste i za hrvatske prilike vec je dosegla respektabilnih pedesetak tisuca. I to na uredjivackoj koncepciji koja nestedimice razotkriva lazno demokratsko ruho predsjednika Tudjmana i njegove vladajuce Hrvatske demokratske zajednice. Kako razliciti oblici pritisaka, od sataniziranja u javnosti, preko mobilizacije glavnog urednika, do eksplozije i provale u redakcijske prostorije, nisu dali rezultata, na djelu je pokusaj financijskog unistavanja novine.
Naime, upravo istice vec sedmi mjesec kako Feral Tribune placa posebni porez na promet koji mu je odrezan "misljenjem" Ministarstva kulture, odnosno bivse ministrice Vesne Girardi- Jurkic. I dok je Feral u tom razdoblju u drzavnu blagajnu prisilno uplatio gotovo 300 tisuca DEM, ministrica s "misljenjem" u jednoj od rekonstrukcija Vlade promjenjena je i nalazi se u Parizu kao hrvatski predstavnik u UNESKO-u. Prije odlaska, izjavila je da "odluka nije bila iskljucivo moje diskreciono pravo... donesena je nakon odredjenog razmisljanja i nakon odredjenih konzultacija", da bi potom potvrdila da je porez Feralu uveden zbog "kontinuiteta napada na vlast". Da ipak ne bi bas sutke sa sobom u UNESKO ponijela sav odiozum takve odluke, u kuloarima je otkrila s kim se to konzultirala. Na upit zasto je to ucinila, odgovor je glasio: "Sto biste vi ucinili, gospodine, da vas predsjednik zbog toga zivka telefonom svaki dan".
U tom trokutu - predsjednik Tudjman, bivsa ministrica kulture, Feral Tribune - ako sve ostane po starom, Feralu prijeti financijski slom i gasenje novine; bivsa ministrica, iako je smjenjena, satisfakciju je nasla u Parizu i diplomatskoj karijeri, a Franjo Tudjman je sve manje predsjednik Hrvatske, a sve vise njen vladar i gospodar. A kad je tako, sve ustavne i zakonske odredbe, sve medjunarodne konvencije o slobodi rijeci i nezavisnosti medija koje je Hrvatska prihvatila, podredjene su njegovoj vladarskoj volji i ostaju tek puko slovo na papiru. To je ovih dana spoznao, vidio i osjetio i na svojoj kozi i novi ministar kulture Zlatko Vitez, inace Tudjmanov omiljeni glumac. Svjestan ne samo gluposti oporezivanja Ferala, nego i protuzakonitosti takve mjere, Vitez je hrvatskoj Vladi predlozio njeno ukidanje, istodobno pokusavsi razgovarati i ubjediti predsjednika Tudjmana da amenuje takav potez.
Uredniku Ferala, Viktoru Ivancicu ovako je opisao vladarevu reakciju: "Kada sam mu spomenuo Feral, on je skocio na mene kao ris. Mislio sam da ce me izbaciti iz sobe, bogati, cinilo mi se da je potpuno poludio... Cuj, ja ne znam kako je to zapocelo, kako ste mu se zamjerili, ja to nisam pratio, ne, ali on ne da zucnuti o tome... Tvrdi da ste vi neprijatelji, ne dozvoljava nikakvu raspravu, kazem ti, samo je skocio kao bijesan ris i urlao...". I Vitez se povukao pred "risom". Ostalo je da Vlada i premijer Nikica Valentic uvjere Tudjmana da popusti, ili da sama ponisti odluku Vesne Girardi-Jurkic i ukine Feralu porez u sto je gotovo nemoguce povjerovati. Bez obzira sto je odluka nezakonita i sto ionako lose pozicije Hrvatske, pogotovo nakon odluke o otkazivanju mandata UNPROFOR-a, u medjunarodnim institucijama cine jos gorima.
Da je odluka o oporezivanju Ferala nezakonita jasno je i laiku, a u svojem dopisu Vladi u kojem predlaze njeno ukidanje to potvrdjuje i ministar Zlatko Vitez. Medju ostalim, on na kraju dopisa pise: "Ministarstvo kulture opcenito ocjenjuje da, prema navedenoj odredbi Zakona o porezu na promet proizvoda i usluga, nema ovlasti izdavati misljenja o tome da li se placa porez na promet ili ne kada je u pitanju tisak, bilo periodicki ili dnevni". I mada je zakonski stvar jasna, Feral ni tim putem do sada nije postigao nista. Barem sto se tice ukidanja poreza. Naime, iako je odmah nakon njegovog uvodjenja podnio tuzbu Upravnom sudu, vec pola godine ceka na njegovu presudu. Upravni sud se prvo proglasio nenadleznim tvrdeci da "misljenje" Ministarstva kulture nije upravni akt i da nemoze biti predmet spora pred tim sudom.
Medjutim, redakcija Ferala nije odustajala, vec je podnijela tuzbu Ustavnom sudu Hrvatske koji je za razliku od Upravnog suda ocijenio da je "misljenje" upravni akt i da Feral moze svoja prava utjerati u upravnom postupku. Ali, od tada pa do danas, unatoc presudi Ustavnog suda, Upravni sud Hrvatske Feralovu tuzbu drzi u ladici ne sazivajuci raspravu. Ovih dana predsjednik Upravnog suda lakonski odgovara da Feralov slucaj nije na listi prioriteta suda i da ce o njemu raspravljati vjerojatno tek sredinom veljace. Valjda ove godine. K tome je dodao da "osim toga ovih dana traju natjecaji za sudacka mjesta, i moje mjesto je u bubnju...". Dakle, svi uvjeti su tu da Tudjman i tudjmanovstina financijski uniste Feral Tribune a time i onemoguce njegovo izlazenje. U tome ih mogu sprijeciti samo mocniji od njih. U Hrvatskoj, barem za sada, takvih nema. I oni koji imaju stanovitu politicku i inu moc, a i volju da nesto promjene, eventualno su ostali na pokusajima, brzo se povlaceci pred bijesom vladara cuvajuci svoju kozu i stecene pozicije.
Dosadasnji pritisak iz svijeta, takodjer, nije dao rezultata. Jedino, ako sada ne bude pojacan. Naravno ne zbog slobode medija, vec zbog otkazivanja UNPROFOR-u, pa onda i zatiranje nezavisnih medija i progon drukcije mislecih od vladajuceg, ne bude u paketu natovaren Tudjmanu i aktualnoj vlasti na ledja kako bi ih se natjeralo da odustanu barem od dijela takvih poteza. Tesko je, medjutim, povjerovati da ce i to trajno stvoriti uvjete za opstojanje nezavisnih medija u Hrvatskoj. Jer, evidentno je da se polupredsjednicki sistem u Hrvatskoj pretvorio u cezaristicku vladavinu predsjednika Tudjmana i njegovih sljedbenika i poslusnika, koja ne trpi nista sto se bitnije razlikuje od njih te su spremni, a imaju i moc, da ih neprestano dovode u svoj red. Sluzeci se svim i svacim. Ali, unatoc tome, do sada se takva njihova rabota ipak pokazala barem dijelom jalova. Uvijek se, naime, nakon sto su osvojili ili unistili neki od nezavisnih medija, ubrzo pojavio novi. Tako ce sigurno biti ako ovoga puta uspiju unistiti i Feral Tribune. Uostalom, kada su osvojili i preuzeli "Slobodnu Dalmaciju", Feral Tribune i feralovci koji su bili dio nje, jednostavno su se pokupili i ubrzo pojavili kao nezavisni tjednik. Ako zatreba, nema razloga da tako i sutra ne bude.
ZORAN DASKALOVIC