RASLOJAVANJE U SDA
SAMO NAJJACI OSTAJE
AIM SARAJEVO, 27.1.95. Epilog nedavnog sukoba premijera bosanskohercegovacke Vlade Harisa Silajdzica i vrsiteljice duznosti direktora drzavne RTV BiH Amile Omersoftic mogao bi, cini se, biti odlazak s duznosti i jednog i drugog aktera ove posljednje javne svadje unutar SDA. Naime, bez obzira sto je ishitrena i poprilicno nerazumna premijerova odluka da sa pres konferencija Vlade izbaci TV ekipu drzavne televizije zbog njenog opstruiranja Vlade, vec narednih dana povucena, kamere RTV BiH vracene u salu Vlade a Haris se Silajdzic pojavio kao gost udarnog termina ovdasnje TV, Amila se Omersovtic dozivljava kao prvi gubitnik u njihovom duelu.
Prepricavanja njenog histeriziranog prozivanja Silajdzica, ali i samovoljne suspenzije tri novinara koji su u svojim izvjestajima, po direktorici, previse prostora dali premijeru i stavovima opozicije, danas evoluiraju u javnu kladionicu s pitanjem - tko dolazi na Omersoftickino mjesto? Dakle, ne nagadja se odlazili li gospodjica Amila ili ne, vec koje ime s rejting liste kuloarske kladionice ima najvise sansi da se odaziva na naziv "direktor RTV BiH". Trenutno vodi Dzamaludin Latic, sadasnji urednik nacionalnog tjednika "Ljiljan" bliskog SDA, kojem bi to mjesto posluzilo kao prokrijumcaren trening do pokretanja stranacke TV.
S druge strane Haris je Silajdzic iz Sarajeva otputovao s zapakiranim torbama za najmanje dvadesetak dana. Mnogobrojne svjetske destinacije na koje premijer treba sletiti u cilju razgovora s medjunarodnim diplomatima, nedvojbeno ukazuju da je i druga kuloarska prica, ovaj put o Silajdzicevom povlacenju s premijerskog i povratku na mjesto ministra vanjskih poslova, potekla iz stranci bliskih izvora. Naravno, spekulacije o njegovom nasljedniku iz redova HDZ-a (najcesce se pominje ime sadasnjeg vladinog dopredjednika Jadranka Prlica) time dobijaju na tezini, pogotovu sto se uz buduceg premijera Hrvata moze lakse okoncati predsjednicka kriza Federacije nastala bosnjackim zahtjevom za Ganic-Zubak rotacijom na njenom vrhu.
No, i ovakav zavrsetak podjeljene odgovornosti premijera i direktorice TV ne stisava zanimanje ovdasnje javnosti oko pozadine sukoba: je li u pitanju ozbiljan unutarstranacki sukob tvrde i liberalnije frakcije u SDA, potpomognut dijelom bosanskohercegovacke opozicije, ili se radi o potpredsjednickim previranjima u kojima se samo kristaliziraju stvarni dometi, utjecaj i pozicija svakog od tri SDA potpredsjednika (H. Silajdzic, E.Ganic, E. Bicakicic). Naime, u posljednje vrijeme dosta uocljivo Silajdzicevo koketiranje s dijelom vodstva opozicije, potom forsiranje znacaja zastupnika bosanskohercegovackog parlamenta kao samostalnih figura odlucivanja a ne stranackih poslusnika, te pismo upuceno stranackom vrhu gdje, navodno, prijeti svojim istupanjem iz njenih redova, rezultiralo je natpisima u ovdasnjoj stampi kako je pitanje dana kada ce sve popularniji premijer Silajdzic napustiti SDA i osnovati novu, opozicijsku stranku. Radikalniji ce listovi, bliski tvrdoj frakciji SDA, cak tvrditi kako Silajdzic i opozcija pripremaju drzavni udar, odnosno rusenje Alije Izetbegovica i SDA s vlasti("Avaz"). No, na vrhuncu atmosfere koja potsjeca na slicne unutarstranacke sukobe s Adilom Zulfikarpasicem ili Fikretom Abdicem prije njihova napustanja SDA, Alija Izetbegovic izjavljuje kako bi "bilo lose da se struje u stranci pojacavale tako da se ostro izdvoji vjerska od laicke", te da SDA treba da podsjeca na narod pa se te dvije tendencije ne smiju udaljavati vec priblizavati jer "cemo tako dobiti najefikasniju kombinaciju za buducnost".
Izjava zapravo potvrdjuje da istinskom lideru SDA, Aliji Izetbegovicu, jos uvijek nije bliska pomisao da se "rijesi" Silajdzica, a stranku otvoreno usmjeri k tvrdo desnoj politickoj poziciji. Njegovo dodatno pojasnjenje da "stranku vec odavno skoro samostalno vodi Edhem Bicakcic, poslove Vlade vodi Silajdzic, a mnoge poslove Predsjednistva Ejup Ganic" ukazuje da Izetbegovic svoju poziciju neprikosnovenog vladara ni slucajno ne zamislja lako zamjenjivom u liku jedne osobe, vec da se praznina nakon eventualnog odlaska "oca nacije" popunjava s najmanje tri stranackih prvaka. Istovremeno, u ovom potcrtavanju svog neospornog autoriteta, Izetbegovic ne skriva da i ubuduce cvrsto racuna na Silajdzica i njegove usluge, naravno, uz dobrano korigirane ovlasti i znacaj medijski opasno ojacalog prepremijera. Silajdzicevo stisavanje glasa i otpora tzv. tvrdom krilu SDA zacijelo znaci da je i ovaj potrpredsjednik SDA naucio lekciju kako je karizmaticnost i pozicija prvog odavno rezervirana za samo jednog od njih.
U protivnom, pitanje je sto bi Silajdzic dobio a sto sve izgubio u otvorenom i istinskom sukobu s "nedemokratskim strujama u stranci", a sto SDA?
DRAZENA PERANIC