KOCE KOGA
Slovenacke ministarske price
U slovenackoj politici nema jedne normalne dinamike.Ili se ne dogadja nista ili su za kratko vreme dogadjaji koncentrisani u toj meri da ih jedva pra- tis.Ta druga varianta dogodila se i oko 20.januara.Opozicija odnosno stranke takozvanog "slovenackog proleca" (ostaci propalog Demosa) su vec u novembru prosle godine predlozile ustavnu optuzbu na racun premiera Janeza Drnovseka. Prebacivalisu mu izjave odnosno kako oni kazu "obecanja inostranstvu da ce Slovenija menjati ustav kako bi omogucila strancima kupovinu drzavnog i drus- tvenog vlasnistva". Ta ista opozicija je u decembru resila da "obori" i mini- stra odbrane Jelka Kacina i to zbog navodnih protivzakonitih radnji oko kupo- vine vojne opreme i vlastitog okoristavanja polozajem i drzavnim parama.Iako oba predloga nisu bila podneta u isto vreme, nasla su se skoro istovrememno u parlamentu. Drnovsek se nasao na dnevno redu 19.januara, Kacin samo dan kas- nije, da bi 22.januara,posle tri meseca raznih koalicionih natezanja, premier Drnovsek konacno izasao sa konacnim kandidatom za ministra spoljnih poslova, Zoranom Thalerom,dosadasnjim predsednikom parlamentarnog odbora za medjunarod- ne odnose. Istovremeno je i ubedio ministra za ekonomske odnose i razvoj Davo- rina Kracuna da otstupi svoje mesto Janku Dezelaku iz hriscanske demokratije! Za cetiri dana mnogo, nema sta!
Gluposti u ustavu zbog jugofobije
Sama cinjenica da je u ponedeljak Drnovsek smenjivao i imenovao ljude u vladi govori da je parlament odbio ustavnu optuzbu,koju je protiv njega pod- nela opozicija. To nije ni cudno jer je vec sam predlog bio sastavljen tako amaterski da autori nisu imali nikakvih izgleda da im "pucanje u premiera" prodje.Naime, Drnovseka su krivili za to da je pricao o tome, kako je moguce odnosno vrlo verovatno da ce Slovenija promeniti jedan, iskreno receno, veoma nerazuman clan ustava po kome stranci ne mogu kupovati nekretnine u Sloveniji. Taj clan je pisan u ono doba kada je uoci osamostaljenja u Sloveniji vladala nacionalna odnosno nacionalisticka euforija priglupih novokomponovanih politi- cara koji su u strancima videli samo pripadnike nekadasnjih jugoslovenskih drzava i od te jugofobije usvajali adekvatne propise i zakone.Posto su se up- lasili da slovenacki stanovi,kuce i imanja ne bi dosli u ruke Hrvatima,Bosan- cima,Srbima....,oni su ni vise ni manje tu zabranu stavili u ustav. Tako se moze Slovenija "pohvaliti" kako je jedina zemlja u Evropi sa takvom ustavnom odredbom. Normalne drzave resavaju ogranicavanje nekih vrsti kupovina za strance zakonskim odredbama, propisima i slicno, a sigurno ne ustavom.Toga je svestan i premier Drnovsek ali posto se ustav ne moze menjati tek tako, on je vec nekoliko puta u Sloveniji kao i u inostranstvu govorio o potrebi menjanja tog dela ustava jer ako Slovenija stvarno zeli uci u Evropu, treba postovati i evropski pravni poredak. I posto se vecina poslanika, uprkos raznim pozivan- jima na "nacionalne interese" ili upozorenjima o "rasprodaji nase zemlje",ipak slozila sa premierom i pri tome upozoravala, da Drnovsek nista i nije promenio ni trazio da se promeni, nego je samo upozoravao da ce se promeniti, ustavna optuzba je odbacena.
Ministar, Eurocard kartica i videotrake
Opozicioni napad na Drnovseka bila je prava mala proba za mnogo kom- pleksniju "vojnu vezbu" - rusenje ministra odbrane Jelka Kacina. Kacin,koji je po misljenju mnogih stranih novinara koji su pratili desetodnevne sukobe sa JLA 1991.godine, zbog odlicne propagande doneo pobedu slovenackoj strani, sada u jednom delu slovenacke javnosti nije vise tako omiljen. Ne vole ga oni koji su na strani bivseg ministra odbrane i bivseg Kacinovog druga,Janeza Jan- se.Naime, Kacin je posle smenjivanja Jansu nasledio na polozajuministra odbra- ne i poceo vec totalno ispolitizovanu vojsku sa svojom tajnom obavestajnom sluzbom i slicnim nezakonitim delatnostima, cistiti svega sto nije dozvoljeno. Pri tome je, naravno, otkrio mnogo za Jansu opterecujucih materiala i zbog to- ga je opozicija sada probala da optuzi Kacina upravo za one radnje, koje su najvise teretile Jansu.
Jedna od optuzbi je bila na racun Kacinove navodne politizacije voj- ske.Prema Jansinim prijateljima to se videlo kot specialnih komunikacionih treninga,gde je specialna ekipa agencije za komunikacije pred kamerama razgo- varala sa oficirima o raznim, pa i o politickim pitanjima.Tu je naravno bilo i mnogo provokativnih pitanja, a cilj tih razgovora je bio da u praksi oficire nauce da ne smeju u javnosti odgovarati na politicka pitanja,jer vojska je vojska, a politika je politika, a ucili su ih i opustenosti pred kamerama i jos mnogim drugim stvarima.Po pravilu se videokasete sa takvih treninga unis- tavaju, ali jedne se docepala opozicija.To nije ni cudno jer u ministarstvu odbrane ima jos uvek mnogo ljudi koji su vezani za bivseg ministra Jansu,pa sa njim saradjuju i danas.Poslanici Jansine stranke su tako trazili da se traka do koje su dosli potpuno nelegalno, prikaze parlamentu kako bi se poslanici uverili da Kacin "truje politikom slovenacku vojsku", a onda oficire takvim snimcima ucenjuje.Naravno, pri tome su zaboravili da imaju spomenutu videotra- ku oni, a ne ministar.Vecina poslanika, a jos posebno predsednik parlamenta su takve namere odbacili sa argumentacijom da bez dozvole ljudi,koji su snim- ljeni na traci, niko nece gledati te snimke.Posto opozicija nije ni mogla ni htela nabaviti potrebne dozvole,od gledanja nije bilo nista.
Ali to Kacinove protivnike jos nije zaustavilo.Od jednom su se u njihovim rukama za govornicom i na TV ekranima (sednicu je direktno prenosila nacionalna Televizija) poceli pojavljivati razni interni,pa i tajni materiali iz ministarstva odbrane kao i podaci o tome koliko budzetskih para je preko sluzbene kreditne kartice Eurocard potrosio ministar Kacin.Optuzivali su ga da je kupovao poklone prijateljima i trazili objasnjenje zasto koristi kredit- nu karticu, kad vecina drugih ministara ne poseduje tu karticu.Sto se tice po- klona, Kacin je sa papirima dokazao da nije kupovao poklone vec embleme i me- dalje za vojne cinove, dok se rasprava o Eurocard kartici pretvorila u pravu farsu.Naime, u Sloveniji je veoma tesko pronaci poslovnog coveka koji ne pose- duje barem jednu od oko desetak kreditnih kartica svetskih i domacih firmi,ko- je su u opticaju u toj drzavi.I nacin placenja sa gotovinom sve vise nestaje cak medju obicnim svetom.Tako da su diskutanti koji su se bunili protiv minis- trovog posedovanja te kartice ispali smesni, dok su Kacinovi argumenti delova- li veoma ubedljivo, sto ce razumeti svako koji je pratio Kacinove nastupe medju desetodnevnim slovenackim "ratom" kada je u svoje tvrdnje ubedio i one koji su na svoje oci videli sasvim nesto drugo.Da li je ovog puta govorio cistu istinu ili ne niko sa strane ne moze stopostotno tvrditi, ali je vecinu ipak ubedio, tako da je ostao na svome ministarskom mestu.Ali su zato pljunuli u ruke sluz- benici kriminalistike i obavestajci koji vec traze ko u ministarstvu odbrane krade i iznosi poverljiva dokumenta.
Sta imaju zajednicko Isus Hrist i novi ministar inostranih poslova
Dok su se opozicionari dva dana trudili da sruse Drnovseka i Kacina, Slovenci su za ta dva dana zaboravili na kadrovsku kombinatoriku oko novog ministra inostranih poslova. Tako domaca kao i strana stampa je u poslednje vreme pisala kako je glavni kanidat za novog ministra poznata novinarka, spo- ljnopoliticki komentator lista Delo , Mojca Drcar-Murko. Malo bolje obaveste- ni su uskoro saznali da to i ne mora da bude, jer je bilo cudno sto premijer Drnovsek njenu kandidaturu nije objavio javno, iako se znalo da je nezvanicno podrzava. Glavni razlog je ipak bio u vrlo odlucnom i eksplicitnom suprostav- ljanju glavnog koalicionog partnera - hriscanskih demokrata, koji su javno iz- neli da gospodju Murko nece nikad podrzati. I zbog toga jer je politika ono sto jeste, Drnovsek je popustio i u poslednjem trenutku prijavio "usaglasenog kan- didata", 33-godisnjeg Zorana Thalera, dosadasnjeg predsednika parlamentarnog odbora za medjunarodne odnose.Thaler je dobio podrsku sve tri koalicione stran- ke - liberalnih demokrata,hriscanskih demokrata i socialdemokrata.
Oni koji su se Thaleru protivili, cesto su tvrdili da je za za tu funkciju premlad. Na opste iznenadjenje, Thaler je odgovorio da su neki - na primer Isus Hrist - u tim godinama i umirali.Salu na stranu, Zoran Thaler jeste mlad , ali ne i neiskusan politicar. Kao student bio je aktivan u tadas- njoj omladinskoj organizaciji koja je drmala temelje bivseg sistema. U njenom predsednistvu bio je zaduzen za medjunarodne odnose. Diplomirao je na medjunarod- nim odnosima na Fakultetu drustvenih nauka, i pre dobre tri godine prihvatio mesto zamenika Dimitrija Rupela,prvog slovenackog (drzavnog) ministra inostra- nih poslova.Za vreme dosadasnjeg vodjenja parlamentarnog odnosa za inostrane poslove pokjazao se kao zreo politicar koji je ostro kritikovao nedostatke i propuste Peterleovog vodjenja spoljne politike. Sada ce koalicioni kompromis privesti dokomicne situacije, jer ce po novom taj parlamentarni odbor voditi Lojze Peterle, bivsi ministar, koji ce imati priliku da se za sve kritike odu- zi dosadasnjem parlamentarcu i novom ministru Zoranu Thaleru.Sve u svemu,bit ce jos veselo!
Janja Klasinc,AIM