SARAJEVO U ISCEKIVANJU TURISTA

Sarajevo Jan 16, 1995

ATRAKCIJA

AIM SARAJEVO, 16.1.95. Veliki su izgledi da Sarajevo, u vremenu primirja i mira, ponovno bude u centru svjetskog zbivanja. Kao sto su protekle dvije i po godine sve svjetske televizijske kuce i novine bile prepune rusenja grada i stradanja stanovnistva, postoje velike mogucnosti da ce ponovno ovaj grad biti u medijskom fokusu. Na tome vec uveliko rade nasi naucnici, a mnoge ekspertne grupe razradjuju plan kako da se Sarajevo podigne iz pepela i dozivi svoj novi procvat.

Okosnica svega je - turizam. U svijetu Sarajevo po tome nema konkurencije. Ni jedan grad neime nema takvih zanimljivosti, takvih neprirodnih, vjestackih razgradnji, takvih neobicnosti, takvih cuda, te da mu i cuda starih Egipcana, Inka i Kineza mogu pozaviditi. Nije neralno ocekivati da ce hiljade i hiljade turista iz cijelog svijeta nahrupiti da bi vidjeli i dozivjeli ono sto ni na jednom drugom mjestu na zemaljskoj kugli ne bi mogli.

Po planu te turisticke ponude, u Sarajevu bi turisti dolazili na dva nacina. I jedan i drugi dolazak sam po sebi dovoljna je atrakcija, pa ce posjetitelji svojoj djeci i unucima do kraja zivota prepricavati tu uzbudljivu avanturu. Prvi dolazak je spustanje avionom na sarajevski aerodrom uz docek puscanih metaka od strane "ceta" sa okolnih brda. Naravno, u potpisanom protokolu sa srpskom stranom bice dogovoren broj ispaljenih hitaca, kako Srbi ne bi, po svojoj tradiciji, previse maha dali svojim ratnickim vjestinama. Tako ce turisti dozivjeti uzbudjenje kako je na njihov avion pucano, a mogucnost ranjavanja i pogibije racuna se od najgorih dana 1:100.

Drugi, jos atraktivniji dolazak turista u grad bice organizovan kroz tunel ispod aerodromske piste. Pred ulazak u tunel bice postavljen medicinski punkt gdje ce se preventivno djelovati na turiste slabog srca i slabijih zivaca. Rizik da neko od posjetitelja u tunelu razbije glavu ukalkulisan je u rizik sto ga sa sobom donosi svaki safari turizam, pa i ovaj domaci.

Oni koji dolaze avionom na svom ce putu u grad proci i barikadu Karadzicevih junosa, sto je jedinstvena prilika da se naprave fotosi bradatih vojnika koji prebiraju putnicke torbe i uzimaju svoju carinu.

Na putu prema gradu posjetitelji ce se upoznavati sa mnogim zanimljivim gradjevinama. Prva u nizu je direkcija PTT, gdje je sada glavni stab vojnika Ujedinjenih nacija, a gdje ce biti prikazani eksponati neutralnih vojnika i mirotvornih oficira u prirodnoj velicini i neprirodnom polozaju: obamrli, sklupcani od straha od Karadzicevih prijetnji prstom. Tu ce se moci vidjeti i primjerak glavnokomandujuceg Michaela Rousa kako se smjeska dok su mu ruke vezane.

Dalje, dolazi zgrada "Oslobodjenja", koje nema. Tu se uzivo promatra fenomen neovine koja se stampa u zgradi koja ne postoji! Preko susjedne livade uz zgradu koje nema putnici ce golim okom vidjeti Karadziceve snajperiste koje jadnicak Rouse ne vidi ni teleskopom. Za one koji su posebno zainteresovani za televiziju, odnosno sve koji kod svojih domova vole jesti, spavati i vrsiti svakojake druge radnje pred tv ekranom, pruza se jedinstvena prilika razgledavanja drzavne TV BiH. Prilika je to, naime, da se razni ljudi od struke, od novinara do sociologa, menadzera, ekonomista ili umjetnika, detaljno upoznaju sa ovim svjetskim raritetom: u velikom zdanju, sa jos uvijek ogromnim brojem zaposlenih, uspijeva se ispodcovjecanskim naporima napraviti iz dana u dan sve losiji i ubitacniji program. O izuzetnim naporima da se takvo sta dostigne, instruktivno ce predavanje tom prilikom odrzati licno tv direktorica Amila Omersoftic.

Iduca gradjevina koja docekuje posjetioce je republicki parlament. On je, naravno, polusrusen pa u njemu nema poslanika, ali zanimljivost je u tome sto poslanika nema nikako. Podjeljeni na Bosnjake i Hrvate vazda jedni druge ruse na svakom zasjedanju.

E, onda dolazi zgrada Predsjednistva. Tu ce turisti moci da obidju salone u kojima Alija Izetbegovic ispija kafe s mnogim svjetskim politicarima i razgovora o fudbalskim utakmicama i vremenskim prilikama na Alpima. Ukoliko posjetioci budu imali srece, vidjece i Ejupa ganica koji ce ih obavjestiti - o cemu god oni hoce. Svi ostali u Predsjednistvu bice u sjeni, jer ovdje sunce obasjava samo sa daleke istocne strane...

Na kraju grada posjetioci ce vidjeti Vijecnicu, zidine u kojima je izgorjelo cjelokupno knjisko blago. Poslije uvida u to zgariste, iz sasma demokratskih razloga, bice im omoguceno da posalju razglednice podrske mirotvorcu Milosevicu ili doitniku knjizevne nagrade imenom Solohova, Radovanu Karadzicu.

Naravno, jos je nebrojeno atraktivnih i zanimljivih mjesta, poput brojnih savremenih grobalja, koje Sarajevo moze da ponudi turistima pa se s pravom ocekuje da svjetska klijentela u talasima nagrne u ovakav nevidjeni turizam. Jedino sto buduci turisti u Sarajevu izgleda nece vidjeti jesu - Sarajlije. Njih jos jedva da i ima...

SEAD FETAHAGIC