NA RUBU ZIVOTA
ZINETA, PROGLASI GA MRTVIM...
AIM SARAJEVO, 14.1.94. Hoce li cetvoromjesecno primirje potpisano u Bosni pomoci da se razjasni veliki broj slucajeva koji se zvanicno vode kao nestali, pitanje je na koje odgovor zeljno iscekuje nekoliko hiljada familija. Svoju nadu i strepnju tako prozivljavaju Zineta Okic, njena dvanaestogodisnja kci Adisa i cetrnaestogodisnji sin Adis. Oni su 24. jula 1992.g. protjerani iz sela Donji Garevci i sada zive u Sarajevu, u dvosobnom stanu Zinetine sestre i zeta Azema Omerovica u kome obitava ukupno devetoro ukucana. Njihova sudbina u ovom ratu je jedna od hiljada onih gdje su se ukrstile silnice stradanja, nadanja, naslijedjenih obicaja i krutih administrativnih propisa, u nerazmrsiv cvor cije razrjesenje moze donijeti samo eventualni kraj rata.
Zinetin muz Emsad Okic odveden je jos 2. juna 1992.g. u logor Keraterm. Od toga dana Zineta ne zna nista o njemu. Odveli su ga jednog, po njih kobnog dana, bez mnogo objasnjavanja ili navodjenja razloga. Zineta prica: " Vidjela sam ih kroz prozor kako zaustavljaju kombi ispred naseg dvorista. Reko': Evo ih! On, kao da se nadao. Promijenio je boju, a nama je rekao da budemo mirni. Taj dan su samo njega iz sela odveli. Nadala sam se, pokusavala preko nekih komsija da mu doturim cebe ili hranu, ali
- jula 1992.g. odveli su i nas. U sabirni centar Trnopolje. Tamo smo bili dva mjeseca, a onda su nas teretnim kamionima prebacili na Vlasic, preko nasih linija. Smjestili su nas tu, gdje smo ostali vise od godinu dana, a onda je Emsadov brat iz Hrasnice dosao po nas i odveo nas u Sarajevo. Evo nas kod Azema, i da nam nije njega neznam sta bi ni kako bi..."
Prica ove prognanice, iako dramaticna, ne bi bila drugacija od hiljada slicnih u ovom ratu, da nije njenog drugog dijela koji se odnosi na odvedenog muza. Jedino sto od njega trenutno ima je famozna Potvrda izdata u Drzavnoj komisiji za razmjenu, broj 05/94 od 2.5. 1994.g. na kojoj pise da se "Emsad Okic vodi u evidenciji nestalih, a prema podacima dobivenim od predstavnika agresora, Medjunarodnog crvenog krsta, izjavama razmijenjenih, oslobodjenih i prebjeglih, te clanova porodice." I nista vise. Osim nade. Odlazila je Zineta na mnoge adrese: u Medjunarodni crveni krst gdje joj je jedna sluzbenica rekla da oni i ne znaju za logor Keraterm, u Udruzenje kraisnika, u Drzavnu komisiju za razmjenu zarobljenika... Niko nema ni jednog podatka vise.
"Nisam htjela u inostranstvo, prica Zineta,sve se nadam doci ce. Ide ova razmjena, ide ona... koga god pitam, neko kaze on je tebi mrtav, drugi vele eno ga i Zagrebu, doci ce... Gdje god da odem, traze mi podatke, traze svjedoke. Odakle mi svjedoci? Covjek koji je lezao sa njim, iz naseg sela, sad je u Njemackoj... Ne znam je li Emsad bio u onoj sobi gdje je bilo gusenje, ili u one ostale tri, ima li nade da je ziv..."
Kome se god Zineta obrati za neku pomoc u hrani, odjeci ili novcu, svuda nailazi na isti odgovor: "Prioritet imaju porodice poginulih!" A njen se Emsad ni u jednom kompjuteru ne vodi kao poginuli.
- Evo, ja sam otisla u Geodetski zavod gdje se dijelilo po deset maraka. Svi dobijaju. Dosla neka zena iz Foce. Nikakvog papira nema, a ja ovaj svoj nosim. Reko' joj: dobi li ti sta? Kaze: jesam! Pa, jesi li sta dala, kakav papir? Kaze: nisam, ako ne vrejuju neka idu, nek sami traze! A vidi, rekoh joj opet, ja dala papir, da vide nema mi ga... a oni mi kazu da vidim ima li ga u kompjuteru. Ama, nema ga nigdje u kompjuteru... Isla sam opet, plakala sam, nije me sramota ni sto narod gleda...
Ista se prica ponavlja i kada ode u Merhamet, opstinu, bilo gdje svi joj traze potvrdu da je mrtav. Zineta ima samo onu da je nestao. I sta sada?
- Njegova mi sestra iz Hrasnice porucuje: Zineta, proglasi ga mrtvim! Djeca moraju zivjeti, pa ljutio se ko, ne ljutio! Daj Boze da dodje ziv, al' ti to moras... A kako cu? Mati mu je tu. Kaze mi: Ti meni dijete proglasavas mrtvim!
I tako, ratni dani teku. Jedino joj nekada, sa nekim paketom, u pomoc priteknu njegovi iz preduzeca, iz "Hidrogradnje". Tamo je predala molbu za stan, ali i takvih je puno, a porodice poginulih su i ovdje prioritet. Zinetu ne napusta nada, ali od nje se ne zivi. U razgovor se ukljucuje i Zinetin sin Adis. Kaze: "Neki dan zvoni telefon. Ja podignem slusalicu i cujem krupan muski glas kraiskog naglasa, nalik na tatin ili amidzin o kojem isto nista ne znamo jer je i on odveden u logor. Pita me: ima li Adisa? Kazem, ja sam, ko je to? A on veli: jedan ciko. Koji ciko? Kaze: ciko, i spusti slusalicu!"
Poziv kojeg ne odgonetaju, bilo da je djecija zelja za ocem nadjacala stvarnost ili ne, iznova produbljuje Zinetine dileme i budi joj poljuljane nade. Hoce li telefon zazvoniti opet, donijeti neki glas i olaksati, makar malo, zivot ovoj prognanickoj familiji?
STRAJO KRSMANOVIC