BOSANSKOHERCEGOVACKI NOVINARI U BORBI ZA NEZAVISNOST

Sarajevo Jan 11, 1995

PROFESIONALIZMOM PROTIV SDA

AIM SARAJEVO, 10.1.95. Najnovija suspenzija novinara RTV BiH nikoga nije pretjerano iznenadila. Ocekuje se, naime, jos od dana preuzimanja funkcije kako ce direktorica ove TV kuce, Amila Omersoftic, "ocistiti" sve novinare koji objektivnost stavljaju ispred podobnosti. Polazeci vjerovatno od sebe i licnog primjera krajnje lojalnosti predsjedniku Stranke demokratske akcije, A. Izetbegovicu, ali i zahtjevima njegove partije, Omersofticka je sup-kartu urucila televizijskim novinarima Raski Denjalic i Mladenu Paunovicu, te Mladenu Bosnjaku s drzavnog radija. Razlog suspenzije - njihovo posljednje izvjestavanje sa zasjedanja bosanskohercegovackog Parlamenta u Zenici.

Inkriminirana novinarska trojka je, zapravo, "ponesena" uobicajenim standardima profesije izvjestavala iz Zenice po sistemu "sto vidim ili cujem, to i zabiljezim" zaboravljajuci pri tome da u njihovoj maticnoj kuci od dolaska Omersofticke na celnu poziciju nije nimalo pozeljno izvjestavati o propustima vladajuce SDA, njenim unutarnjim trvljenjima, ili, ne daj Boze, o stavovima opozicije nepovoljnim za vlast. Zbog takvih se propusta, osjetili su to netom prije Denjalicke, Paunovica i Bosnjaka jos poneki novinari (Mehmed Agovic, Boro Kontic, Arif Mesihovic, Zoran Pirolic) dobija suspenzija jer se, kako direktorica objasnjava, "ne postuju regule kuce"!? No, za razliku od svojih prethodnika - koji su, opet tvrdi direktorica Omersofticka, "otisli svojom voljom, mada im je lijepo nudjeno da rade na RTV BiH kao edukatori mladih kadrova" (pretpostavlja se u cilju njihova uklanjanja ispred tv kamera) - suspendirana trojka Denjalic, Paunovic, Bosnjak uporno je istrajavala pri vjerovanju u profesionalizam na jednstranackoj RTV, te docekala otvoreno sikaniranje.

No, ono sto u citavoj, dakle veoma ocekivanoj situaciji s obzirom na stranacki diktat u RTV BiH, danas izaziva paznju u medijskom zivotu BiH jeste reakcija Nezavisne unije profesionalnih novinara BiH. Naime, po prvi put od raspada nekadasnjeg bosanskohercegovackog Udruzenja novinara, zapravo dijela istog udruzenja bivse Jugoslavije, medijski poslenici u BiH imaju strukovnu asocijaciju koja istinski brani njihove interese. Doduse, negdje s pocetka rata u Sarajevu je osnovano i izvjesno Udruzenje novinara BiH s predsjednikom veoma sumnjivih moralnih i profesionalnih kvaliteta, ali s ociglednom tendencijom da svoje usluge u sferi prenosenja informacija prvenstveno ponudi Izetbegovicevoj stranci i politickoj opciji. Vremenom su preostali be-ha novinari okretali ledja pomenutom Udruzenju, istupajuci iz institucije koja ne sluzi njihovim, vec iskljucivo potrebama vlasti. Zbog toga je, nedavno, u Sarajevu i osnovana Nezavisna unija profesionalnih novinara koja se, izmedju ostalog, zalaze za dignitet profesije, slobodu javne rijeci i demokratsku kulturu medija. Unija, cije se clanstvo bazira prije svega na pojedinacnoj volji najmanje jednogodisnjih profesionalnih novinara, deklarira se kao vanstranacko, slobodno udruzenje novinara, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili politicku pripadnost, a s uvjerenjima koja pocivaju na ideji cjelovite Bosne i Hercegovine. Cinjenicu da su najbrojniji clanovi novinarske Nezavisne unije upravo novinari iz nezavisnih glasila poput radija "Studio 99", novina "Dani" ili dijela redakcije sarajevskog "Oslobodjenja" koja istrajava na ocuvanju ove novine od stalnog pritiska vlasti, potvrdjuje i novinarska ekipa koja cini Predsjednistvo Unije. Naime, ucesnici Osnivacke skupstine Nezavisne unije profesionalnih novinara za njenog prvog predsjednika birali su Mehmeda Halilovica (glavni o odgovorni urednik "Oslobodjenja") dok su u Predsjednistvo izabrani Senad Pecanin, Mehmed Agovic, Vladimir Bilic, Mehmed Husic, Boro Kontic, Senka Kurtovic, Zoran Pirolic, te sekretar Zoran Ilic.

Novoosnovana Nezavisna unija novinara azurno je reagirala na posljednji slucaj suspendiranja troje radio-televizijskih novinara, naglasavajuci u svom javnom protestu da "smatra neprihvatljivom pojavu suspendiranja novinara i medija zbog njihovog profesionalnog i objektivnog izvjestavanja, i zalaze se za njihov slobodan i neometan rad u skladu sa kriterijima i kodeksom profesije". Unija se usprotivila pokusaju manipulacije novinarima u aktualnim politickim razmiricama, te zatrazila da se izrecene suspenzije odmah ukinu. Naravno, pitanje je koliki ce odjek i kakvu snagu imati ovo profesionalno udruzenje kada se zna da je izricatelj suspenzije, dakle direktorica Amila Omersoftic, na svoju funkciju dosla direktno iz stranackih prostorija, da se do tada bavila izbjeglicama u resornoj drzavnoj agenciji, da o radio-televiziji i njenom funkcioniranju ne zna nista vise od prosjecnog gradjanina pred malim ekranom neke sasma drukcije profesije, ali da joj je ipak prva direktorska gesta bila smjenjivanje dotadasnjeg glavnog urednika Vladimira Bilica kako bi svojim kompetencijama uz sefovanje pribrojila i direktno uplitanje u uredjivacku politiku RTV BiH.

Iza neustrasive direktorice i njenih nakana stoji, dakle, vladajuca stranka i njena ne tako mala moc. Iza novinara i njihove Unije stoji nezaustavljiv proces demokratizacije i profesionalizma koji, uobicajeno, rusi totalitaristicke zastitnike slicnih direktorcica. Da direktorici TRV BiH pored svih simpatija i potpore iz drzavnog vrha nece biti nimalo lako rjesiti se svih nepozeljnih iz ove medijske kuce, svjedoci i cinjenica da se jos uvijek nije "rijesila" ni smjenjenog urednika Bilica, bez obzira sto je "ona tako odlucila" jos prije pola godine. Naime, Bilica je na mjesto urednika s pocetka rata postavilo Predsjednistvo BiH u funkciji Skupstine koja se prvu ratnu godinu uopce nije okupila, a kako je parlament vec vise mjeseci u punom pogonu uz sve povracene ingerencije koje mu je Predsjednistvo uzurpiralo- zastupnici bi, shodno postavljenju, trebali i razrjesiti Bilica urednicke funkcije. Bez obzira sto je Bilicev rejting kod druge vladajuce stranke u parlamentu, Hrvatske demokratske zajednice, i tekako upitan, nije tesko pretpostaviti da ovi ne bi glasali za smjenjivanje posljednjeg Hrvata na rukovodecem polozaju u RTV BiH u korist SDA-ovskog kandidata, tim prije sto apetiti HDZ za komadicem drzavne radio-televizije nisu usahli. Tako, Omersofticka smjenjuje urednika, poslusni novinari to prihvataju, a smjenjeni urednik svakodnevno dolazi u svoju radnu sobu i izlazi iz nje neobavljena urednickog posla, kojeg naravno svesrdno uzurpira direktorica.

Bura koja se digla oko suspenzije RTV novina prevazilazi u svojoj glasnosti sve dosadasnje slicne slucajeve u dirigiranim bosanskohercegovackim medijima. S jedne strane profesionalna prava stiti, napokon, osnovana Nezavisna unija novinara, no s druge - posljednji Omersoftickin potez ne svidja se ni pojedinima u samoj vladajucoj SDA, poput premijera Siladzica. Time je epilog ove novonarske suspenzije i dalje neizvjestan, a nije iskljuceno kako ce ovaj dogadjaj biti predmetom zastupnicke rasprave na skorasnjem zasjedanju bosanskohercegovacke Skupstine.

DRAZENA PERANIC