BESPRAVNO USELJAVANJE U STANOVE
HAJDUCKA OTIMACINA
AIM SARAJEVO, 28.12.94. Dogodilo se u sarajevskom naselju Breka: porodica je otisla da sahrani svog uzeg clana familije i po povratku sa groblja cekalo ih je nemalo iznenadjenje - stan obijen, na vratima nova nrava, a u stanu novi stanari. Na njhovo usplahireno zvanje policije da iseli pridoslice, odgovoreno im je, koliko hladno toliko, nazalost, za sarajevske prilike trezveno: "Sta vam je ljudi? Pa, oni su se sa oruzjem uselili i bez oruzja nece stan napustiti! A, nama se ne gine..."
Epizoda koja i nije neka rijetkost. Masovna, dobro organizovana i munjevita useljavanja u stanove sastavni je dio sarajevske svakodnevice u kojoj se demonstrira moc silnika i nemoc zvanicnih organa vlasti. Nisu od toga postedjeni cak ni visoki funkcioneri. Sa urednim putnim nalogom ministar u Vladi RBiH, doktor Stijepo Andrijic, otisao je na sluzbeni put i na njemu se zbog zatvorenih saobracajnica duze zadrzao. U medjuvremenu i njegov stan je obijen, uselili se u nj neki novi ljudi, a kako ni Vlada ovaj problem ne umije da razrijesi ministar Andrijic smjesten je danas u reprezentativnom sarajevskom hotelu "Holidej in". Razumije se, uz skupu deviznu kiriju koju vlada svom ministru-prognaniku placa.
Po zvanicnim podatcima (no nesluzbeno se tvrdi da je cifra znatno veca) u Sarajevu je oko 10 hiljada napustenih stanova u drustvenoj svojini. Za raspodjelu tih stanova i privremeno koriscenje po utvrdjenim kriterijima nadlezan je Gradski sekretarijat za stambene i komunalne poslove. Primjedbi na njihov rad, sto je sasvim logicno, ima mnogo pa se upravo ovih dana vec po treci put vrsi revizija izdatih rjesenja, ali su ipak, zahvaljujuci njima, mnoge izbjeglice, silom raseljena lica i beskucnici nasli krov nad glavom. Umjesali su se medju njih i brojni stanovnici prigradskih naselja Jarcedola, Kobilje glave, Zuci ili Sirokace sa potvrdama dobijenih uz pomoc veza u svojim mjesnim zajednicama, kako su im kuce narusene ili da se bas oko njihove kuce vode ratna dejstva. Pa, sisli u centar grada. U nemogucnosti nadleznih organa da utvrde stvarno cinjenicno stanje, mnogi su tako uz svoje kuce priskrbili i koji stan u Sarajevu. No, osim njih koji imaju kakva-takva rjesenja cija ce se valjanost ustvrdjivati i provjeravati, najmanje je dvije hiljade onih koji su nasilno, potpuno bespravno, provalili u tudje stanove sto po vazecim propisima spada u teza krivicna dijela. Po zakonu jacek, pak, to spada u "normalnu operaciju" pracenu rezigniranom frazom kako je "rat, a u njemu se svasta desava". Zbog toga se Sarajlije boje da ostave svoje stanove makar zbog obilaska pijace, strahujuci za mogucu sudbinu njihovog doma. Nista cudno, kada iz nekadasnje stomatoloske ordinacije u Pionirskoj dolini, primjerice, svakodnevno cuju - mukanje krava!
Uvazavajuci sve slabosti koje postoje u oblasti stanovanja, ministar za prostorno uredjenje u Vladi R/F BiH, Munever Imamovic, ipak tvrdi da se u posljednje vrijeme stanje popravlja, uvodi vise reda i zakonitosti nego u periodu kada su pojedinci grabili sebi i po tri, cetiri tudja stana. Kao trenutni problem ispostavlja se nedostatak kadrova kako kod Gradskog sekretarijata za stambene i komunalne poslove, tako i u resornom ministarstvu koje odlucuje po zalbama, a u kojem na tom poslu rade (dosta savjesno) svega tri osobe. Ista situacija je i u pravosudnim organima. Ali, kako ministar Imamovic kaze, najveci i najtezi problem je u efikasnosti organa koji trebaju da postupe u skladu sa odredjenim rjesenjima. Zapravo, rjesenja se pokazu uzaludnima ako niko ne moze da ih sprovede. Delozacija iz bespravno useljenih stanova je u nadleznosti policije, no kako su i osobe koje su nasilno dosjele u tudje stanove po pravilu dobro naoruzana lica, policija se nerado i vrlo rijetko upusta u takav rizican posao. Njihov strah jeste ljudski razumljiv, ali on medju napacenim Sarajlijama stvara dodatnu nesigurnost da im stan moze biti obijen, a oni izbaceni na ulicu. Saznanje o neefikasnosti i nemoci nadleznih organa ocito je nekima dobrodoslo jer se olakom pljackom stecene imovine prakticki legalizira nezakonitost.
Jasno, odlucnija akcija svih nadleznih organa na ovom izuzetno osjetljivom pitanju je neophodna. Ona bi znacila i ocekivani korak u funkcionisanju pravne drzave koja bi zamjenila stihiju i zakone divljeg zapada, sada jos toliko prisutne u Sarajevu. U tom slucaju utihnuo bi i nepojmljiv monolog zabiljezen ovih dana u redu za vodu: Eh,- vajka se jedna zena drugoj do sebe - ubacili smo se u trosoban stan koji i nije los, nema sta. ali mogli smo, brate, da udjemo u neki drugi sa boljim stvarima!
MLADEN PAUNOVIC