NEMA VISE "TUDjE NECEMO - SVOJE NE DAMO"

Zagreb Nov 30, 1994

AIM, SPLIT, 30.11.1994. Od uspostave nove demokratske vlasti u Hrvatskoj do konca 1992. godine u Dalmaciji je prema podacima Saveza antifasistickih boraca uklonjeno i(li) unisteno preko 300 spomen-obiljezja antifasisticke borbe na ovim prostorima. Prvi od tih spomenika srusen je 10. travnja 1990. godine na Mosoru gdje su inace od 42 obiljezja Mosorskog partizanskog odreda do danas sacuvana tek dva. Spomenici su '90-te, '91. i '92. godine uglavnom ruseni nocu, a pocinitelji nikad nisu otkriveni niti su protiv njih poduzete ikakve, javnosti poznate mjere. Kasnije su spomenici ruseni usred bijelog dana, a pocinitelji se nisu obazirali na prosvjede pripadnika Saveza antifasistickih boraca i clanova obitelji onih na koje su spomenici podsjecali. Bilo je tako u Omisu gdje su pripadnici Udruge hrvatskih dragovoljaca domovinskog rata busilicom "izbrisali" imena sa spomen ploce. Slicno je bilo i u mjestu Gradac pokraj Ploca. I drugdje. Sve sto podsjeca na antifasisticku borbu u toku Drugog svjetskog rata jednostavno nestaje.

Od ponedjeljka 28. studenog vise na viskoj rivi nema ni cuvenog spomenika "Tudje necemo - svoje ne damo - Tito". Uklonjen je usred dana dizalicom splitskog "Jadrantransa" kojemu je za taj posao placeno pet tisuca kuna. Veliki monolit od bijelog mramora prenesen je u izbjeglicki kamp Samogor, odnosno prostor bivse vojarne. Ostalo je crno mramorno postolje koje podsjeca na spomenik na kojem su uklesane rijeci iz Titovog govora odrzanog na tom mjestu 1944. godine, kada se krenulo u konacno oslobodjenje Dalmacije.

Uklanjanje tog spomenika izazvalo je ogorcenje brojnih Visana, a prva je prosvjedovala Socijaldemokratska partija Hrvatske. "Jos u nedjelju kad su clanovi SDP na Visu saznali da se mimo svih odluka priprema uklanjanje tog spomenika intervenirao je nas Glavni odbor u Zagrebu - kazat ce Marin Jurjevic, predsjednik splitske organizacije SDP - Obavijestena su nadlezna ministarstva, ali unatoc tom saznanju centralna vlast nije nista poduzela".

"Nas vijecnike - dodaje Sime Zubcic, predsjednik SDP-a Vis - smeta sto je taj spomenik uklonjen bez naseg znanja. Oni koji su to ucinili na celu sa Mikijem Jerkovicem, predsjednikom HDZ-a u Visu, postupili su suprotno nasoj odluci i suprotno misljenju Ministarstva kulture i prosvjete, odnosno Drzavnog zavoda za zastitu spomenika kulture. Konacno, nisu postivali ni stav zupana splitsko-dalmatinskog, koji je inicirajuci uklanjanje spomen- obiljezja trazio da se poglavarstva o tome izjasne na temelju strucnih misljenja".

Gradsko vijece Visa, u kojem vecinu cine clanovi HDZ-a, donijelo je sredinom ozujka ove godine odluku da se taj spomenik ukloni na kulturan i civiliziran nacin, a koncem istog mjeseca zakljucilo da ce se ta odluka provesti po naputku Regionalnog zavoda za zastitu spomenika kulture u Splitu gdje je spomenik i registriran. U medjuvremenu je Gradsko vijece Visa zatrazilo misljenje Zavoda za zastitu spomenika kulture pri Ministarstvu kulture i prosvjete. Ukazujuci da je spomenik postavljen na viskoj rivi upisan u Registar nepokretnih spomenika kulture 13. travnja 1965. godine, pa je time i zakonom zasticen, iz Drzavnog zavoda je upuceno i slijedece upozorenje: "Za prenos spomenika potrebno je prethodno odobrenje nadleznog regionalnog zavoda za zastitu spomenika kulture. Radnje koje mogu prouzrokovati promjene ne spomeniku ili narusiti njegov integritet mogu se poduzeti samo na osnovi prethodne dozvole nadleznog regionalnog zavoda".

Potkraj listopada Gradsko poglavarstvo formiralo je troclanu komisiju koja je trebala stupiti u pismeni kontakt sa Regionalnim zavodom za zastitu spomenika kulture, ali kako kaze Sime Zubcic to nije ucinjeno. On sam trazio je od clanova komisije, kojoj predsjeda Miki Jerkovic, da mu pokazu dopis, ali nije ga bilo. Umjesto toga, narucili su dizalicu i sami uklonili spomenik. Na predracunu, medjutim, nema potpisa gradonacelnika Visa koji je inace iz redova SDP-a, a izabran je iz manjinske stranke zbog ranijih sukoba u viskom HDZ-u.

"Spomenik mogu ukloniti - kaze Zubcic - ali povijest nece izbrisati. Nema kuce u Visu a da iz nje netko nije poginuo u antifasistickoj borbi. Zato je visko mnijenje ogorceno".

Marin Jurjevic dodaje da je "antifasizam ustavna odrednica, pa se moramo upitati je li ovo anarhija. Je li to pobuna lokalnih viskih vlasti protiv hrvatske drzave. Tko dira parolu 'Tudje necemo svoje ne damo', koja je i danas i te kako aktualna kad smo suoceni s velikosrpskom agresijom, radi u korist fasista. To me podsjeca na one 'Hrvate' koji su Dalmaciju jednom dali talijanskom okupatoru. Takvi danas rade protiv ove Hrvatske i ove hrvatske vlasti".

Stoga, na kraju, u priopcenju Socijademokratske partije Hrvatske i pise: "Svijet, Evropa, pa i Hrvatska pripremaju se slijedece godine dostojno obiljeziti 50 godina pobjede nad fasizmom. Neki ocito nisu culi ili nisu shvatili inicijativu predsjednika Tudjmana o obiljezavanju te godisnjice. Uklanjanje spomenika na Visu dozivljavamo kao jos jedan u nizu vandalskih poteza kojim se i na razini simbola brise dio nase povijesti. Mi u SDP-u ogorceni smo takvim postupcima, posebice cinjenicom da drzavna vlast, premda upoznata sa nakanama viskog poglavarstva nije nista ucinila da se to sprijeci. Dvostruka mjerila u odnosu na antifasizam, Hrvatsku civilizacijski unizuju i samo iskljucuju iz kruga zemalja kojima bi prirodno trebala pripadati".

IGOR MESTROVIC