OD SUMNJE DO ODOBRAVANJA

Beograd Nov 16, 1994

Reagovanje stranaka u Srbiji na vest da je Milosevic ponudio lideru kosovskih Albanaca, Rugovi, razgovore "u cetiri oka"

AIM, Beograd,16.11.94.

Milosevic zeli razgovore u "cetiri oka" sa liderom kosovskih Albanaca, Ibrahimom Rugovom. Vest je plasirao pristinski nedeljnik "Koha", prenela je beogradska agencija "Beta", a objavila je 15. novembra "Borba". Drazavni mediji su precutali temu dana, iz predsednistva Srbije nije stigao demanti, a u Socijalistickoj partiji Srbije nije bilo moguce dobiti zvanicno reagovanje.

Vest ipak nije prosla nezapazeno. Prvi se "izjasnio" Srpski pokret obnove. Na redovnoj konferenciji za novinare, Milan Komnenic, predsednik Izvrsnog odbora ove stranke, rekao je da SPO pozdravlja spremnost da se razgovara sa Albancima, ukoliko postoji inicijativa zvanicnog Beograda. Po njemu, sadasnje stanje na Kosovu ne ide u prilog Srbiji, koja se ekonomski i politicki iscrpljuje. Upozorio je, takodje, da Milosevic treba da saslusa i Srbe sa Kosova koji su zaplaseni verujuci da se s njima pravi neka vrsta politickog racuna.

  • Ne znam da li je vest istinita, ali mi verujemo da treba da se razgovara sa svima da bi se doslo do resenja. Bez napetosti, bez temperature. To se, ipak, ne sme zvati pregovorima, vec razgovorima- rekao je za AIM, predsednik Izvrsnog odbora Nove Demokratije, Radivoje Lazarevic.

Tomislav Nikolic, potpredsednik Srpske radikalne stranke, smatra da bi pre godinu dana takva ponuda bila nezamisliva.

  • Sada je sve moguce, Milosevic se ponasa nepredvidivo. Na ovaj nacin on sondira teren u Srbiji i osluskuje kako javnost reaguje. Ili je, mozda, nateran da pristane da im da siroku autonomiju. Ako je vest tacna, onda to nije pametan potez, ohrabruje separatiste, na neki nacin ih legalizuje kao pregovarace. Takav razgovor nam nije potreban. Bilo bi mu bolje da razgovara sa Srbima. Inace, razgovor u "cetiri oka", bez prisustva javnosti, lici na Slobodana Milosevica - dodaje Tomislav Nikolic.

Sef kabineta Zorana Djindjica, predsednika Demokratske stranke, Goran Vesic, ne zeli da se upusta u nagadjanja oko toga da li je vest istinita ili ne. Srpska drzava prvo mora da otpocne dijalog sa Srbima na Kosmetu, da im kaze sta planira sa njima, kakve su im perspektive, kaze. Prvo drzava mora da napravi program iza kojeg ce stati sve stranke kao odgovor na ekonomsko osvajanje vlasti od strane Albanaca, koji su, po Vesicu, ocigledno odustali od politickog.

  • Tamo se ne placa porez i drzava mora da udje u ekonomske tokove. Srbima treba pomoci da bi se odrzali, jer su vise optereceni. Tek kada se to zavrsi, treba otpoceti razgovor sa Albancima, ali samo na temu postovanja manjinskih prava, na sta se Jugoslavija obavezala medjunarodnim i sopstvenim zakonskim aktima. Koliko vidim, gospodin Rugova nema podrsku Zapada za svoja separatisticka nastojanja, tako da mislim da Albanci treba da pokazu volju za ucestvovanjem u politickim procesima u Srbiji. Znate, nema potrazivanja od drzave, ako se ne ucestvuje u popisu, izborima, ili placanju poreza. Slozeno je to pitanje i njegovo resavanje ce trajati dugo - rezimira Vesic.

Milorad Jovanovic, portparol Demokratske stranke Srbije tvrdi da njegova stranka ima lose iskustvo sa "Kohom", pa nema razloga da joj ovog puta veruje. Naime, on podseca da je ovaj nedeljnik pre dva meseca pisao o srpsko-albanskim pregovorima kao o gotovoj stvari, a u srpsku delegaciju uz Mihajla Markovica i Dusana Mitevica, "stavio" je i lidera DSS, Vojislava Kostunicu.

  • To je bilo neozbiljno, ali oni dobro znaju zasto to rade - kaze za AIM, Milorad Jovanovic. - Mislim da je ova vest nerealna, jer postoji redosled u takvim stvarima. Razgovori nikad ne polaze sa vrha, vec sa nizeg nivoa. Albanska strana samo zeli da vidi reakciju srpske strane. Po nasoj proceni, nijedna strana jos nije zrela za razgovore. Trebalo bi prvo odrediti o cemu ce se razgovarati, da se ne ponovi situacija kao pri susretu Mate Granica i Vladislava Jovanovica, koji su se sastali da razgovaraju o cemu treba da razgovaraju. Trenutno su stavovi toliko udaljeni i maksimalisticki sa albanske strane, da se o njima i ne moze raspravljati.

Susret u cetiri oka, ili susret sa vise pari ociju - nije vazno. Samo neka se vec jednom dogodi. Tako misle u Gradjanskom savezu Srbije i podsecaju na sve inicijative te vrste koje su bas oni davali, dok su obe strane ostajale gluve za takve podsticaje.

  • To je za sada tek mala vest. Zzelje su jedno, a prave namere drugo. Dok ne vidimo pocetne stavove i jedne i druge strane, ne treba se unapred radovati. Razgovori su jedini nacin da se to pitanje pocne resavati - kaze Miljenko Dereta, predsednik Izvrsnog odbora Gradjanskog saveza. - Mislim da je dosadasnji cvrst stav Milosevica odgovarao Rugovi. Odluka lezi na strani predstavnika Albanaca. Neophodna je promena njihovog stava, kad je rec o ucescu u politickom zivotu Srbije.

Najzad, Andras Agoston, predsednik Demokratske stranke vojvodjanskih Madjara, bio je oprezan i kratak: "Ne znam da li je vest istinita, ali ja sam za dijalog. Bilo bi to dobro."

Gordana Igric