RIJECKI GRADONACELNIK KAO DRZAVNI NEPRIJATELJ
AIM, SPLIT, 16.11.1994. U piramidi vlasti HDZ-ovskog monolita u Hrvatskoj postoje, uz Istru, i rupe u velikim gradovima poput Osijeka, Splita i Rijeke gdje je vladajuca stranka Hrvata u - opoziciji. Upravo ta cinjenica prouzrocila je da je danas u Hrvatskoj jedno od najstresnijih "zanimanja" - gradonacelnik velikog grada. Liberal Zlatko Kramaric u Osijeku je u permanentnom sukobu sa zupanom osjecko-baranjskim Branimirom Glavasem, takodjer liberalu Nikoli Grabicu u Splitu ne uspijeva zbog "visih blokada" provesti znacajne komunalne zahvate u gradu, a za sada najgore prolazi socijaldemokrata Slavko Linic u Rijeci koji serijski odgovara na sudske optuzbe.
Kako su stvari krenule Slavku Linicu bi se moglo dogoditi da dobar dio preostalog mu mandata svoj ured preseli u rijecki zatvor. Optuzbe koje je izrekao protiv nekih ljudi u Rijeci vratile su mu se poput bumeranga pa bi, prema nedavnoj jos ne pravomocnoj presudi Opcinskog suda u Rijeci slijedecu godinu dana trebao paziti sto govori inace bi mogao otici dva mjeseca u zatvor. Linic je osudjen nakon privatne tuzbe Mile Biondica, donedavno nacelnika Ureda za obranu Zupanije primorsko-goranske, zato sto je jos ratne l99l. godine u jednoj rijeckoj mjesnoj zajednici optuzio Biondica da je u cijelosti privatizirao mobilizaciju, tereteci ga da je iz svega toga imao i osobne koristi, a rekao je i da je Biondic "jedan od rijeckih zala i profitera". Biondic je dobio zadovoljstinu sudskom presudom, ali se ni jedan sud od l991. na ovamo nije bavio Biondicem i njegovim djelima koje je Linic javno naveo. No, prije ostvarenja ove uvjetne kazne rijecki gradonacelnik bi zbog drugog slucaja mogao u zatvor. Republicko prekrsajno vijece je sredinom listopada dosudilo kaznu Linicu od 70 njemackih maraka i jos 60 maraka za sudske troskove nakon tuzbe Jadranke Spicijaric, zamjenice pravobranioca grada Rijeke, zbog Linicevih tvrdnji da je dosla nezakonito u posjed stana. Linic tvrdi da nece platiti kaznu jer da nije kriv, te da ce radije otici u zatvor. Ekvivalent za novac kojeg Linic ne zeli dati je 47 dana zatvora.
Linica tuzi i bivsi tajnik Izvrsnog vijeca Skupstine opcine Rijeka Josip Lulic jer ga je gradonacelnik nazvao "karakteristicnim opcinskim birokratom". Tuzbu protiv rijeckog gradonacelnika najavio je, ne zna se jos zbog cega, i bivsi potpredsjednik hrvatske Vlade Darko Cargonja. Linica je krajem proslog mjeseca tuzio i Milan Vukusic, bivsi nacelnik kriminalisticke policije rijecke policijske uprave, za kojeg je Linic rekao da je vodio privatne policijske istrage, a s kojim je gradonacelnik bio u zategnutim odnosima i zbog toga sto je
Vukusic svojevremeno s lisicama na rukama rijeckim Korzom "prosetao" gradonacelnikova bliskog suradnika Franju Butorca zbog navodne sumnje da je nezakonito raspolagao opcinskim novcem. I to nije sve. Proslog mjeseca prekinut je postupak protiv rijeckog gradonacelnika u slucaju "daske" kad je Linic bio optuzen da je prekrsio Uredbu o zabrani raspolaganja imovinom Republike Hrvatske kad je godine 1991. kao predsjednik Kriznog staba u Rijeci vecu kolicinu rezane gradje koja je pripadala beogradskom "Genexu" dao za obnovu u ratu srusenih objekata u Lici i Slavoniji. On je, u stvari, tu robu spasio i korisno upotrebio ali je tuzen i na samom procesu proglasen krivim, ali je istovremeno i oslobodjen optuzbi, te zbog prekida postupka vise ne moze dokazivati svoju nevinost.
Velika sudska "frekvencija" Slavka Linica mogla bi se ubrojiti i u plus pravnoj drzavi u Hrvata jer, zaboga, ni jedan gradjanin pa bio on i gradonacelnik nije imun od ruke pravde, da citav "slucaj Linic u kontinuitetu" nema i drugu stranu.
"I gradsko je poglavarstvo podnosilo neke tuzbene zahtjeve, ne zbog uvreda vec zbog nekih elementarnih narusavanja i krsenja zakona. Ni jedna nasa tuzba nije prihvacena, a sve koje su pojedinci podnosili protiv nas prihvacene su. Nitko me ne moze uvjeriti da tuzilastvo radi svoj posao kako treba ako nase tuzbe, koje smo mi ovlasteno podnijeli, zavrsavaju u kosu, a sve tuzbe protiv nas odmah se prihvacaju", izjavio je Linic rijeckom "Novom listu" dodavsi da on kao gradonacelnik jednostavno nema sanse na sudu protiv bilo kojeg clana HDZ-a.
Linic smatra da su kampanju protiv njega pokrenuli Vladimir Seks, potpredsjednik hrvatskog Sabora, Hrvoje Sarinic, sada opet predstojnik Ureda predsjednika Republike, te neki inspektori bivse opcine Rijeka i Policijske uprave Rijeka. 1990. godine bio je izabran za predsjednika Izvrsnog vijeca SO Rijeka i vec tada nije bio po volji vladajucoj stranci i to ne samo zato sto je pripadao Socijaldemokratskoj partiji Hrvatske. U jesen 1991. godine kao predsjednik Kriznog staba odbio je naredjenje Ivana Milasa o napadu na rijecke vojarne JNA vec je dugo i strpljivo pregovarao s generalom bivse JNA Marijanom Cadom o mirnom povlacenju jugoarmije iz Rijeke. To mu je uspjelo bez zrtava i razaranja sto mu je donijelo veliki ugled u gradu kojemu je kasnije postao i gradonacelnik.
Ucestale optuzbe protiv Linica dadu naslutiti da je sacinjen definitivni scenarij uklanjanja nepocudnog gradonacelnika tim vise sto se uvrijedjenim osobama koje rijecki gradonacelnik nije postedio, jer ne pati od dlake na jeziku, pridruzilo i Ministartstvo uprave. Ono mu je 10. studenog uputilo upozorenje da bi mogao biti smijenjen "ako on ili gradsko poglavarstvo ucestalo krse ustavnost, odnosno zakonitost".
Slavku Linicu je ocito objavljen rat paragrafima a on se i dalje brani sam, bez advokata. "Ako je sudu do istine, ja je mogu prezentirati. Ako im je do toga da me sude ni odvjetnik mi nece pomoci", kaze rijecki gradonacelnik.
Covjek koji je po broju sporova sto se vode protiv njega postao skoro pa "drzavni neprijatelj broj jedan" zakljucuje: "Neki su skrivili nevidjena stradanja i smrt ljudi, razaranje gradova, a privatno su se obogatili na nevolji drugih. Ja sam se trudi zastititi grad i ljude i konstantno sam izlozen sikaniranju. Ocito je netko pomijesao loncice - ili sam ja u krivu, ili nesto u ovoj danasnjoj Hrvatskoj nije u redu".
GORAN VEZIC