POKUSAJ PRAVNOG UBISTVA LISTA "BORBA"

Beograd Nov 15, 1994

,AIM, Beograd, 15. novembar

Drzava i nezavisni mediji

Hoce li Slobodan Milosevic uspeti da ucutka jedini nezavisni politicki dnevni list u Srbiji? Posle smene urednicke ekipe u Radiju i TV Politika koji su od opoziciono-tolerantnih pretvoreni u izrazito prorezimske medije, kao i finansijske destabilizacije Nezavisne televizije Studio B, glavnog oponenta drzavne televizije, na udaru vlasti nasla se i "Borba", beogradski dnevni list, neomiljen u Milosevicevom rezimu od samog njegovog pocetka, zbog svog nezavisnog kritickog stava.

Osmog novembra ove godine Privredni sud u Beogradu proglasio je da deonicarsko drustvo "Borba DD", koje izdaje list "Borba" - ne postoji tj. da je njegov upis u sudski registar - obavljen jos pre ravno tri godine - nistavan. Ovome je prethodila zalba saveznog javnog pravobranioca u ime vlade SRJ (tj. Skupstine SRJ) na pravosnazni pravni akt potpisan 5 septembra 1991. koji je drzavni zastupnik od suda dobio tek nakon tri godine, jednog meseca i dvanaest dana (17. oktobra 1994) i tek tada, formalno, saznao za njegovo osnivanje. Ova vrsta pravnog "neznanja" nije smetala drzavnom predstavniku da kao vlasnik 17 odsto deonica redovno ucestvuje u radu Upravnog odbora i Skupstine deonicara "Borbe DD". Pri tome je ovaj deonicar (tj. njegov predstavnik) cesto trazio raspravu o uredjivackoj politici "Borbe" - poslednji put, proslog meseca, neposredno pre ove drzavnog udara na "Borbu".

Urednistvo lista optuzuje drzavu da "Borbu" hoce da izbrise iz sudskog registra, a potom i sa lica sveta. U dramaticnom komentaru objavljenom na prvoj strani, upravo u danu kada umesto obelezavanja 50-godisnjice izlazenja posle poslednjeg svetskog rata i proslave profesionalnih dostignuca koja su ga svrstale u vrh srpskog i jugoslovenskog novinarstva mora da brine o tome da li ce uopste opstati, urednicki kolegijum ukazuje zasto se drzavi uredjivacka politika "Borbe" ne svidja. Da nije "Borbe", ljudi u Srbiji i Crnoj Gori bi mozda poverovali da ceo svet mrzi Srbe, da su svi krivi za sankcije, a da vlast nije kriva ni za sta, da je dinar jaci od marke... "Mozda bi svi listom tvrdili da je rat koji nismo vodili do 4. avgusta bio pravedan, a od 4. avgusta je pravedan samo mir", istice se u komentaru.

Upravni odbor "Borbe DD" podneo je zalbu protiv resenja Suda, izrazavajuci cudjenje sto je savezna vlada uparvo sada, posle toliko godina dosla do saznanja da deonicarsko drustvo u cijem je osnivanju i radu ucestvovala - ne postoji. Na vest o desavanjima oko "Borbe" listu se javilo vise od 50 advokata iz raznih krajeva zemlje, voljnih da pred sve osionijom vlascu, kako se istice u njihovim reagovanjima, brane slobodu reci i misli, nezavisno novinarstvo tj. pravo na mentalno zdravlje njenih citalaca.

Jedan od "Borbinih" advokata i njen nekadasnji v.d direktor Branimir Tapuskovic, medjutim, sumnja da se u danasnjoj Srbiji snagom pravnih argumenata moze dobiti pravni spor sa drzavom. Ovaj konkretni spor tesko je dobiti i iz specificnih razloga. Zalba drzave, sa tezom da svojevremeni potpisnik Ugovora o osnivanju "Borbe DD", Sekretarijat za informisanje, nije bio ovlascen da to ucini u ime savezne skupstine, ne dozvoljava javni sudski postupak i pravnu raspravu pred vecem sudija. U pitanju je prava pravna pirueta - istice advokat Tapuskovic. Naime, Privredni sud koji je "Borbu DD" svojevremeno registrovao, propustio je da oduku o tome objavi u "Sluzbenom listu", sto je po zakonu obavezan, pa se drzava sada ponasa kao da "Borba DD" jos punopravno ne postoji i da ona moze da koristi pravo podnosenja zalbe u roku od osam dana od dana kada je o nameri osnivanja takvog drustva saznala. Odluka Viseg privrednog suda, tj. jednog njegovog sudije donece se iza ledja javnosti, samo na osnovu papira, bez mogucnosti ostecene strane da iznese svoje pravne argumente. Bojim se, istice advokat Tapuskovic, da opredeljenje drzave za ovakav pravni pristup, uprkos ociglednim nelogicnostima, govori o resenosti drzave da "Borbu" likvidira.

Na konferenciji za novinare organizovanoj povodom zalbe Upravnog odbora "Borbe DD" na prvostepeno resenje Privrednog suda, advokat Tapuskovic je izneo svoja iskustva v.d. direktora "Borbe" sa predstavnicima drzave.

  • Jos pre godinu dana drzava je pokusala da "Borbu" osvoji iznutra, pregovarajuci sa glavnim deonicarima da otkupi vecinski paket akcija. Kako ti pregovori nisu urodili plodom, u jednom trenutku je tadasnji savezni ministar za informisanje Slobodan Ignjatovic zapretio - ako se ne nadje zadovoljavajuce resenje, bicemo prinudjeni da postupamo sa pozicija sile. Eto, to je njihova pozicija sile. Pravnim proceduralnim manipulacijama zeli se likvidacija "Borbe", istice Tapuskovic.

Po recima Gordane Logar, glavnog urednika lista "Borba", najnoviji drzavni udar na "Borbu" predstavlja montiran politicki proces, usmeren protiv "Borbine" nezavisne uredjivacke politike i negovanja profesionalnih standarda novinarstva. "Borba" je bila protiv rata od njegovog pocetka, ali kada je Milosevicev rezim postao mirotvoran, ona je , uprkos prekidu veza Srbije sa Srbima iz Bosne, nastavila da izvestava o dogadjajima s one strane Drine, reagujuci profesionalno i objektivno. Medjutim, informacije koje nisu u skladu sa politickom orijentacijom vlasti u Srbiji nisu dobro dosle.

Zamenik glavnog urednika Branislav Milosevic napad na Borbu ocenjuje kao deo sireg frontalnog napada na nezavisne medije u Srbiji. Posle zaokreta drzavne politike od ratne ka mirotvornoj - nakon cega su Milosevica u svetu prihvatili kao uvazenog pregovaraca, on se ponasa kao da je od sveta dobio "kart blans" da unutar zemlje stvari uredi kako zeli, istice Branislav Milosevic. Dok su ranije nezavisni mediji sluzili kao dokaz demokraticnosti rezima, pa ih je on - zbog sveta, morao trpeti, danas mu - iako ekonomski potisnuti, sa malim tirazima, i malim uticajem, ni iz tog razloga nisu vise potrebni.

Jovanka Matic