SAVEZ ZA MAKEDONIJU APSOLUTNI POBEDNIK
Nakon drugog kruga glasanja u Makeddoniji
AIM; Skopje, 31.10.1994
SIZE *PO nezvanicnim podacima, Savez za Makedoniju, zajedno sa prvim krgem glasanja obezbedio je negde oko 77 poslanika u republicki parlament. * Albanaca ce biti manje nego u prethodni parlamentarni sastav. * Opozicija je organizovala paralelno glasanja za "demokraciju" u svim gradovima u Makedoniji ali cinise da "bojkot" izbora nije im bio uspesan. *
Konacno zavrsen je i drugi krug glasanja u Makedoniji s cime su i ovi izbori skoro pri samom kraju. Glasanje ce jos biti obnovljeno iduce nedelje u tim izbornim jedinicama gde je ponisten sadasnji ili prethodni krug glasanja. Ali jos sada se skoro sve zna - apsolutni pobednik na ovim izborima je Savez za Demokraciju. Po nezvanicnim podacima ovaj Savez kopga sacinjavaju tri pratije (Socijaldemokratski savez Makedonije, Liberalna partija i Socijalisticka partija) u republicki parlament bice zastupljen sa nad osamdeset poslanika. Znaci takozvani "Gligorov savez" obezbedio je opsolutnu vecinu i u naredni cetvorogodisni mandat vladat ce Makedonijom bez opoziciju. Pretpostavlja se da ce Albanci biti zastupljeni sa negde oko 20 poslanika. Zasada se nezvanicno saznaje da su prosli 8 poslanika Partije demokratskog prosperiteta, 4 iz takozvane Tacijeve struje i 2 iz Narodne demokratske partije. Svojih podslanika u republicko Sobranje imat ce jos i Demokratska partija Makedonije - 1, Partija celosne emancipacije Roma - 1, Demokratska partija turaka -1, Socijaldemokratska partija-1 i oko troje nezavisnih poslanika.
Ovi podaci nisu konacni ali kako smo vec rekli Savez za Makedoniju je odneo apsolutnu pobedu na ovim izborima. Ovaj rezultat je bio ocekivan posebno nakon konacne odluke opozicionih parztija VMRO-DPMNE i DP da bojkotuju izbore i da povuku svoje kandidate od daljne izborne trke. Ali i bez tog bojkota kandidati Saveza za Makedoniju bili su na celnim pozicijama u skoro nad 80 posto izbornih jedinica. U 110 izbornih jedinica biraci Makedonije trebali su da se odlkuce medju 389 kandidata od kojih 322 partijskih kandidata i 67 neavisnih. Savez za Makedoniju imao je 86, VMRO-DPMNE 84, Demokratska partija (Gosevljeva partija) 68, PDP - 31, itd. Odziv glasaca, procenjuje se na nad 50 % glasaca sto i nije tako mal kad se zna da je ovo drugi krug glasanja kada opada interes gradjana za glasanja i nakon odluke opozicionih partija da bojkotuju izbore.
Najvece opozicione partije VMRO-DPMNE i Demokratska partija kojima su se pridruzile i neke patuljaste partije, u vise gradova Makedonije organizovale su svoje protestne izbore. Njihovi simpatizeri potpisivali su se u njihovim spisocima i dobijali su glasace listice sa zahtevom da se organizuju novi izbori. Delili su i propagandni materijal grazanima i zapalenim svecama izrazavali su nezadovoljstvo zbog, kako oni kazu, falsifikovanih izbora i umiranju demokracije u Makedoniji.
Saopsteno je da je bilo i vise incidentnih situacija izazvanih od strane simpatizera i aktivista opozicionih VMRO- DPMNE i DP koji su poprecivali gradjane slobodno da glasaju. Najveci incident desio se u skopskom selu Lisice ( izborna jedinica 106) gde su takozvane vmrovske "crvene beretke" poprecili slobodni prilaz ka glasackom mestu gradjanima. nakon pokusaja policajaca da udalje "beretke" bio je pruzen otpor pri cemu su trojica pritvorenih. Ocevitci kazu da je do incidenta doslo kada je brat generalnog sekretara VMRO-DPMNE Borisa Zmejkovskog, Vlado Zmejkovski dosao na birackom mestu naoruzan. Kada je bio predupredjen od policije da preda oruzje, on je pruzio otpor.
Jos u ranim jutarnjim satima simpatizeri VMRO-DPMNe i DP su blokirali neka biracka mesta tako da je morala intervenirati policija. Vmrovci su na vise mesta doneli svoje glasacke kutije kako bi sproveli "paralene izbore". Nakon sprovodjenje Vlade Zmejkovskog grupa gradjana je popresila policijska vozila da prolaze. Nakon ovog privodjeni su nasilno napustili vozila pri cemu su se umesali i okupljeni gradjani da im pomognu. Nakon toga, tvrde ocevitci policija je primenila silu pri cemu je netko pucao revolverom . Simpatezire VMRo-DPMNE bili su najveca prepreka i za novinarske ekipe da izvrsavaju svoj zadatak. Tako da vise televizijskih ekipa vratile su se neobavljenog posla i sa slomljenom tehnikom. U vezi sa ovim dogadjajima MUP Makedonije je izdalo i sluzbeno saopstenje u kojem se tvrdi da nije upotrebljena sila. Novinarima je ne pres konferenciji bio prezentovan snimljeni film koji je policija snimila na kome moglo se jasno vidjeti da su simpatizeri opozicionih partija postavljivali su svoje glasacke kutije odma do birackim mestima sto zakonski nije dozvoljeno. Kako je rekao pomosnik ministar Alekso Donevski, policija je pokusala da opominje i predupredi ove simpatezere da udalje svoje glasacke kutije iz birackih mesta. Kad je taj pokusaj bio neuspesan policija je primenila metod potiskivanja i udaljavanja iz nepodsredne blizine birackih mesta. U konfliktu koji je nastao u selo Lisice povredjen je jedan policajac. Donevski je jos dodao da je VMRO-DPMNE zatrazila da se sva pritvorena lica oslobvode ali da ce oni ostati u pritvor do 24 casa koliko je i zakonski rok .
I nakon svega makedonija dobila je svoj novi parlamentarni sastav. Kakav ce biti on govore vec iznete nezvanicne brojke. Dakle, Savez za Makedoniju sada nista ne moze popreciti da sastavi vladu a kako neki dodaju i da okonca pregovore sa Grckom onako kako odluce. Do ne mogu cak ni ostatak od negde oko 30 posto poslanika cija vecina je zastupnika albanskih partija. Tesko da ce na vladajuci Savez moze uticati i vanparlementarno delovanje opozicije koja najavljuje "makedonsko prolece" kako je rekao Gosev. Ostaje da se vidi kako ce dalje djelovati pobednici a kako porazena opozicija. Ali nesumnjivo je da Makedonija ulazi u novo radoblje svoje "demokracije" pri cemu i oni koji su organizovali "paralelne "izbore se ne trebaju potcenjivati. Iz jefdnostavnog razloga sto iza njih stoji ne tako mali broj gradjana i sto je najtuzno bas iz redova mladih. Treba da se ocekuju cesce manifestacije "ulicne demokracije" pri cemu se svi nadaju da nece doci do vecih ekcesa.
Albanske partije su na ovim izborima prosli slabije nego na prvim visepartiskim izborima. Iz jednostavnog razloga sto je albansko biracko telo bilo podeljeno tako da i u izbornim jedinicama gde je njihov broj u vecini , pobedili su kandidati Makedonci. Ali analiticari tvrde da je sadsnji sastav albanskih poslanika znacajno jaci u kvalitativnom smislu. Takav se zaklucak donosi iz jednostavnog razloga sto su na izborima prosli skoro svi takozvani znacajni "lideri". taj zaklucak i nije neosnovan kad se imaju u predvid imena Abdurama Halitija (predsednik PDP i vec dokazani politicar), Arben Dzaferi (predsednik takozvane Tacijeve grupacije koja se otcepila iz PDP-a), sam Menduh Taci, Mersel Bilali (potpredsednik Narodne demokratske partije i ugledni albanski intelektualac), Dzeladim Murati ( aktuelni poptpredsednik republickog parlamenta i par uglednih intelektualaca kojima veruju i Albanci pa i deo makedonskog stanovnistva. Ocekuje se da republicki parlament, glede svog sastava, plovi u mirnim demokratskim vodama ako u medjuvremenu opozicija ne priredi neko nbeocekivano iznenadjenje. Jos se treba sacekati dali ce Savez za Makedoniju ukluciti i Albance u deobi vlasti jer ovog puta parzije koje sacinjavaju ovaj Savez mogu to uraditi i same. Govori se da postoji dzentlemenski sporazum jos pre izbora i da ce Albanci u vladi bili ukluceni skoro u istom broju kao i u prethodni sastav Vlade. Ima predvidjanja da ce uskoro doci do raskola u ovom Savezu i to bas u vezi sa deopbom ministarskih mesta ali sve to je jos u sferi nagadjanja i pretpostavki. Ono sto je izvesno jeste cinjenica da je Savez za Makedoniju iznenadio i najvece optimiste na ovim izborima i da u sledecem cetvorogodisnjem mandatu moze vladati Makedonijom bez opozicije u parlamentu. Opozicija je sama odlucila da ostane "na ulici" i da odatle deluje. Koliko ce Savez uspeti da kontrolira tu "ulicnu demokraciju" koju najavljuje opozicija, umnogome ce zavisiti ia od toga dali ce uspeti da sacuva zbijene svoje redove. A i od toga koliko ce opozicioni "ulicni parlament" biti agresivan. T.A.