SARAJEVO UOCI TRECE RATNE ZIME
KO CE SVE TO PREZIVJETI JOS JEDNOM
AIM SARAJEVO, 27.10.94. Na sarajevskim pijacama i gradsim kvartovima ponovo se prodaju, veoma trazene, vrece sa drvima. Cijena takve vrece, dovoljne za jedva za jednodnevnu upotrebu, jeste 15 maraka. Ko moze, tacnije ko ima, taj ih kupuje. Oni dugi, mnogobrojniji, s plicim dzepovima, medju kojima su do juce ugledni i uvazeni stanovnici grada, brojni profesori ovdasnjeg Univerziteta, razmilili su se po ostatcima sarajevskih parkova skupljajuci u cekere iverje i grancice. Sarajevska maglovita i prohladna jutra tako su prvi znak i trece ratne zime, a sa sve nizim temperaturama raste zebnja kako ce je izmrcvareni i napaceni sugradjani prezivjeti.
Otuzna sarajevska prica tako se samo ponavlja, a svakodnevni raport u obliku servisnih informacija otprilike ovako glasi: plina ce mozda biti, a prije da nece, bas kao i struje i vode! No, ne moze se reci da se u gradu ne cini nista pred nastupajucu zimu. Ovih dana, naprimjer, privodi se kraju remont i konverzija 40 kotlovnica, pa su stanovnici Dobrinje, Alipasinog polja i nekih djelova opstine Centar bili prijatno iznenadjeni osjecajuci vec zaboravljenu blagodet toplijih stanova. Radilo se, doduse, o pustanju u probni pogon pojedinih remontovanih kotlovnica, no govori se da ako bi struje i plina bilo dovoljno, sezona grijanja bi pocela 15. novembra i trajala do kraja marta! Najveca bojazan, po rijecima direktora gradske "Toplane" Miralema Dzudze, je u mogucnostima novih havarija u remontovanim kotlovnicima ukoliko u zimskih mjesecima sa niskim temperaturama ne bude dovoljno elektricne energije za njihov rad.
Igre bez granica sa strujom i zivcima iznurenih Sarajlija, naprotiv, i dalje traju. Cas su u pitanju kvarovi na dalekovodima, cas ponasanje agresorske strane, cas kvarovi na blokovima termoelektrana Kakanj i Tuzla, a Jablanicko jezero usljed izuzetno dugog dusnog perioda pretvoreno je u krasko polje pa proizvodnje struje u ovoj hidroelektrani nema. Sarajevo je tako i dalje uglavnom u mraku, mada prvi covjek "Elektroprivrede", Edhem Bicakcic, najavljuje "nesto povoljniju situaciju u narednom periodu". No, nezadovoljstvo stanovnika usmjereno je i na dosadasnju distribuciju skromnih kolicina elektricne energije, u kojoj je ocigladna podjela na gradjane "prvog" i "drugog" reda. Opstu podrsku dobija, zato, inicijativa Komisije za raspodjelu energenata Gradske skupstine po kojoj bi uskoro sve Sarajlije trebale imati struju u terminu od 19 do 23 sata, s tim sto bi imale mogucnost koristenja jedne sijalice i televizora. Ideja je prihvacena, a njeno dosljedno sprovodjenje zavisi od disciplinovanog ponasanja gradjana, pa ako ne uspije bar nece morati na druge da se ljute.
Situacija sa hranom iz dana u tan sve je teza, ponuda na pijacama i trgovinskim radnjama skromnija, a cijene vise. Humanitarna pomoc, ionako jadna, sada je po rijecima premijera HArisa Silajdzica, smanjena na jednu trecinu. Konkretno, to izgleda ovako: u najnovijoj raspodjeli humanitarne pomoci poslije pauze od 20 dana Sarajlije ce dobiti 200 grama secera, 300 grama graha, 150 grama rize i po jedan mesni narezak tezine 340 grama. Kolicina primljenog predvidjena je, naravno, za narednih nekoliko sedmica, pa se eksperiment sa granicama izdrzljivosti zivlja nastavlja do u nedogled. Ogromne kolicine nabavljene prehrambene robe nalaze se, pak, u konvojima koji se s one strane aerodromske piste protezu sve do Tarcina, ali zbog zatvaranja "plavog puta" od strane Karadzicevih agresorskih postrojbi, ne mogu uci u grad. Na najvaznije pitanje, hoce li ovaj put nakon nekoliko mjeseci napokon biti otvoren, gradonacelnik Sarajeva, Tarik Kupusovic, odgovara: "Optimist sam i mislim da se to mora dogoditi. Znate da se smrtnost u Sarajevu povecava zbog iscrpljenosti ljudi, zbog raznih bolesti usljed nedostatka lijekova, sanitetskog materijala i svega ostalog sto prouzrokuju nenormalni uvijeti zivljenja u ove dvije i po godine. Kako prezivjeti trecu zimu u stanju kad u gradu ima robnih rezervi za svega nekoliko dana, kad zracna luka i ne radi, kad jedan konvoj prodje a drugi ne? Mislim da je na putu dogovor sa agresorskom stranom o otvaranju puta..."
Dvoipogodisnja blokada i davljenje Sarajeva, nazalost i pred
ocima svijeta, nastavlja se dalje. Bojazan od nastupajuce zime
prisutna je kod svakog gradjanina, izdrzljivost
privedena kraju, prorijedile se i novcane naznake iz vana,
spiskovi s paketima sve rijedji, ispraznili se magacini
humanitarnih organizacija. Tesko jeste, a ocigledno - bice i
teze. Surovu cijenu prljavog rata, odredjeno je, placaju neduzni
stanovnici od kojih je, po misljenu strucnjaka medjunarodnih
zdravstvenih organizacija, tek svaki peti ostao nenarusenog
zdravlja. To su pokazatelji sadasnjeg stanja, a samo se s novom
gorcinom mogu naslucivati oni koji ce se obznaniti u proljece
1995.
MLADEN PAUNOVIC