NASTUP PARTIJA ALBANACA NA IZBORIMA U MAKEDONIJI

Skopje Oct 26, 1994

SAMOSTALNO I U DRUGOM KRUGU?

AIM, Skopje,25.10.1994

*SIZE * Lideri PDP, NDO i krila kojeg predvode Dzaferi i Taci negiraju da ce biti izborne koalicije. * Za PDP je koalicija nemoguca sa "neformalnom grupom", dok je za "grupu" to nemoguce dok se nema zajednicka politicka platforma. *PDP i NDP bezuspesno pregovaraju kako bi se uzajamno pomogli u dve-tri izborne jedinice. *Cini se da je doslo do razmimoilazenja izmedju predsednika PDP, Muhameda Halilija, koji razlicito tumace odnos TV Albanije prema izborima u Makedoniji. *Posmatraci ne veruju da se iza toga valja novi veliki raskol u PDP, vec mozda samo faza normalnog prociscavanja kadrova.

Verovatno, strasti i politicki rezoni u politickom telu Albanaca u Makedoniji, posle drugih parlamentarnih izbora, nikada vise nece biti nalik na dosadasnje. Situacija ce jos drasticnije biti neuporediva sa onom na Kosovo.

Najpre, dve politicke partije Albanaca, Partija demokratskog prosperiteta i Narodna demokratska partija, samostalno ili u koaliciji, bile su zastupljene u institucionalnom zivotu drzave. Kroz makedonski parlament i lokalne skupstine se odvijao i njihov razvoj. Sve dok partiski interesi nisu nadvladali nad takozvanim, opstoalbanskim. Formirala se i partija Albanski demokratski savez

  • Liberalna partija, takozvana elitisticka partija, koja ne ucestvuje na izborima. Konacno, tu je i takozvana neformalna grupa, ili radikalno krilo proizaslo iz PDP, kojeg predvode Arben Dzaferi i Mendu Taci.

U prvi krug izbora usli su PDP, NDO i "neformalna grupa" koja nastupa "nezavisnim kandidatima". Sve tri stranke su nastupile samostalno. Rezultati i nisu tako losi. PDP je vec dobila dva poslanika, u drugi krug ulazi sa 10 kandidata koji vode u svojim jedinicama i sa 12 drugoplasiranih kandidata. Poslanici su postali predsednik Abndurahman Aliti i sekretar partije. NDP vodi u dve izborne jedinice, u jednoj je u vodstvu Mersel Bilali, dok je u tri drugoplasirana. "Neformalna grupa" je imala 32 kandidata, a u drugi krug su prosli 19 kandidati, medju kojima kao prvoplasirani i sami Dzaferi i Taci.

Logicno se postavlja pitanje koalicije izmedju tri stranaka kako bi krajnji rezultat bio sto povoljniji za albanski politicki faktor.

Medjutim, potvrdjuje se da visegodisnje visepartisko iskustvo radja ne samo nove kvalitete, vec i drugacije rezone, a ne samo one koji idu u prilog "nacionalnoj kauzi". Naime, drugi krug pocinje za par dana, a tri strane nisu postigle nikakav zajednicki dogovor.

Ruku je prvo pruzilo rukovodstvo PDP. Pozvano je rukovodstvo NDP-a da dobro razmisli i da se ostvari suradnja u dve tri izborne jedinice, kako bi poslanicko mesto gotovo sigurno izborili dva tri kandidata PDP i dva tri kandidata iz NDP. To bi za NDP bio dobar rezultat, a PDP-u bi bio dobar dodatak, s obzirom da samostalno racuna na 15-tak poslanickih mesta. Ipak, NDP, nasuprot ocekivanjima, je i suvise rezervirano, ako ne i potpuno. Kako kaze predsednik PDP, Aliti, sa NDP jos uvek nije bilo sadrzajnijih razgovora, dok sa "neformalnom grupom se nema sta razgovarati jer se radi o nezavisnim kandidatima, odnosno radi se o frakciji postojece partije", sa kojima, da dodamo, odnosi su nikakvi. Ukoliko odnosi izmedju politickih snaga Albanaca ostanu na istom nivou, moglo bi se desiti da u buducem parlamentu bude manje Albanaca nego u prvom. Doduse, moguca je i dopunska korekcija, s obzirom da najvece opozicione partije VMRO-DPMNE i Demokratska partija najavljuju bojkot izbora, pa bi se u tom slucaju moglo dobiti koje mesto vise.

Predsednik neformalne grupe, Arben Dzaferi o nepostignutom izbornom dogovoru ima drugacije mislenje pa kaze da je za koaliciju potrebno da se prethodno postigne dogovor oko zajednicke politicke platforme. On primecuje da makedosnki medijumi favorizuju licnosti PDP-a poput cefa poslanicke grupe Muhameda Halilija, a da u isto vreme se njegova partija (grupa,n.n.) proglasava radikalnom, jer prema Dzaferiju, afirmira sopstvenu politiku, koja je u pogledu albanskih zahteva, kako kaze, vrlo jasna.

Za ovo vreme, lideri NDP se ne oglasavaju u javnosti, ali treba imati na umu da je uoci prvog kruga glasanja NDP sa svojih mitinga i previse ostro kritikovala PDP, proglasavajuci njene lidere za saradnike "makedonskih komunista".

Cini se da je prevelika "provalija" izmedju politickih snaga Albanaca, da bi se tako glatko prevalila radi izbora. Medjutim, ipak se pokazalo da PDP i dalje ostaje najjaca snaga Albanaca u Makedoniji. Koordinator poslanicke grupe PDP, koji je u vreme izbora i portparol partije, Muhamed Halili, zadovoljan rezultatima, podvlaci da su rezultati objektivan odraz situacije, ali naglasava da se ponovo u dogadjaje mesa oficijalna Albanija, navijajuci za "neformalnu grupu". To se desilo posredstvom satelitske drzavne televizije Republike Albanije, koja je, prema Haliliju, u danima izbornog cutanja sugerirala Albancima u Makedoniji za koga da glasaju.

I, bas ovakvo gledanje na stvari od strane Halilija, kao da najavljuje da unutar PDP-a, u smislu partijskog jedinstva, stvari ne stoje bas najbolje. Naime, predsednik partije, Aliti, nije kategorican da je TV Albanija navijala. Na pitanje da li je ova televizija pozvala Albance na glasanje, Aliti odgovara da se radi o reakciji Halilija i da on nije stekao utisak da je televizija sugerisala za koga da se glasa.

Ovakva suprotna izjava sigurno nije slucajna. Poznavaoci prilika u PDP-u, su spremni da tvrde da je doslo do razmimoilazenja izmedju predsednika Alitija i koordinatora Halilija. Joc je gore za Halilija sto on lose stoji u izbornoj jedinici gde je kandidat za poslanika, a upravo tu ogromnu prednost ima "neformalni" Arben Dzaferi. Mozda i upravo zbog toga Halili daje izjave koje zasigurno trebaju zainteresovati javnost i skrenuti na njega paznju. Buduci da se radi o mogucem sukobu Alitija i Halilija neki poznavaoci prilika su spremni da prognoziraju da dolazi do novog i velikog raskola u PDP, nalik na onaj iz prosle godine. Medjutim, pre bi se moglo tvrditi da prestoji samo nova i elegantna cistka nekih kadrova. PANTA DZAMBAZOSKI