TRAZI SE PONISTEWE IZBORA

Skopje Oct 21, 1994

AIM, 20.10.1994, Skoplje

Makedonija je 19'tog oktobra polagala jos jedan ispit zrelosti. Kako sacuvati unutrasnji mir? To je bilo vazno pitanje, jer vec cetiri godine, otkako je proglasila samostalnost od bivse jugoslovenske federacije, ostala je izvan jugoslovenskih ratova.

Te srede je bio zakazan i odrzao se miting dela opozicije, u organizaciji najvecih opozicionih partija VMRO-DPMNE i Demokratske partije koju predvodi poslednji predsednik nekadasnjeg Saveza komunista Makedonije i docniji lider sada vodeceg Socijaldemokratskog saveza, Petar Gosev. Sa jedne strane nacionalna partija, sa druge takozvana partija centra. Pridruzni clanovi - partije nacionalisticke orijentacije, kod kojih se naslo mesto i za marginalnu, ali vrlo ekstremnu VMRO- Ujedinjenu, koja je javno zapretila rumunizacijom Makedonije.

Miting je bio protesni, kako su ga partije nazvale zbog, kako su ocenile, falsifikovanih izbora. Ove partije traze ponistenje izbora ili, kako su zapretile, bojkotovace drugi krug izbora koji se treba odrzati 30 oktobra. VMRO-DPMNE i DP su pozvale narod da dodje na miting i od njega zatrazile da se suzdrzi od bilo kakvih dejstva koja bi mogla isprovocirati nemire.

Uoci mitinga, Ministarstvo policije je saopstilo da ima podatke kako se pojedine grupe nose namerom da miting pretvore u nemire. Joc je saopstilo kako je imalo razgovore s pretstavnicima VMRO-DPMNE, koji su zapretili, kako je bilo navedeno, da ukoliko ne budu ispunjeni zahtevi opozicije za ponistenje izbora, ostavku Vlade, da ce doci do osvajanja zgrade Parlamenta. Partija je saopstenjem demantovala ovu tvrdnju i rekla da Ministarstvo stampa dezinformacije, kako bi miniralo dolazak gradjana.

Na mitingu je bilo preko 10 hiljada ljudi. Pre toga je policija, a prema opozicionim liderima, i vojska demonstrirala svoju spremnost da ne dozvoli skretanje dogadjaja u nepozeljna tek. Miting je prosao u relativno mirnoj atmosferi. Bilo je vrlo gnevni mitingasa prema vlasti i prvih lidera vlasti, cak i teskih uvreda na racun predsednika Kire Gligorova, kao i albanofobicnog naboja. Lider VMRO-DPMNE je rekao kako je blizu dan kad ce uzeti vlast. ali demokratskim izborima, a ne u borbi prsa u prsa Makedonaca sa Makedoncima, misleci pritom na makedonske policijce. Lider DP, Petar Gosev, u stilu partiskog slogana "sa cistim rukama", rekao je da "mafijaska vlast, svojim necistim rukama ovog puta ukrala cak i glasove gradjana."

Miting je zavrsio bez incidenata, ali se dobar deo mitingasa, skoro iskljucivo pristalica VMRO-DPMNE, uputio ispred zgrade parlamenta. Zgrada je bila odlicno obezbedjena kordonom opremljenih policajaca. Mitingasi su radili vsoj posao, a policija je stajala mirno. Stranih novinara i TV ekipa je bilo puno. Masu ljudi niko nije mogao pomeriti sa mesta. POkazalo se da to moze samo Ljupco Georgievski koji je pozvao sve ljude da krenu "marsem demokratije", ka makedonskom pravoslavnom hramu "Sv. Kliment Ohridski", sto je bilo burno pozdravljeno. Tamo su lideri VMRO-DPMNE zapalili po jedni svecu, a onda pozvali mitingase da se svi ponovo vrate na trg. Putem se deo mase razisao. Na trgu je doslo manje od hiljadu ljudi. Ponovo je Georgievski potsetio da je podnesen Memorandum kojim se trazi ponistenje izbora u roku od tri dana, a da ce u protivnom u nedelju biti organizovan "jodj jedan velicanstven miting". Pozvavsi gradjane da stede snagu, trg se ubrzo ispraznio?

Hoce li biti izbori ponisteni? To je takoreci neverojatno, jos vise zato sto i pretstavnici ON i KEBS-a u Makedoniji, Hugo Ansen i Norman Anderson, u vezi izbora pored primedbi, ocenjuju da su stvari isle vrlo dobro.

U prvom krugu izbora VMRO-DPMNE i DP su prosle vrlo lose. VMRO nije obezbedilo u prvom krugu nijednog poslanika, a partiski kandidati vode svega u 6 izbornih jedinica. Iza VMRO-DPMNE, u ukupnom broju glasova dolazi Demokratska partija, ali koja ne vodi ni u jednoj izbornoj jedinici, i ima manje drugoplasiranih kandidata od VMRO-a, negde oko 29. Radi se o nezvanicnim podacima, jer Drzavna izborna komisija jos nije saopstila rezultate.

Savez za Makedoniju )izborna koalicija sastavljena od tri partije koje sacinjavaju vlast, Socijaldemokratski savez, Liberalna partija i Socijalisticka partija= vode cak u 79 izbornih jedinica, dok je u 7 drugoplasiran. Ali, treba napomenuti kako je Savez vec obezbedio 13 poslanika u prvom krugu.

Najveca partija Albanac, Partija demokratskog prosperiteta, je dobila dvojicu poslanika, njeni kandidati vode u 10 izbornih jedinica, a u 12 su drugoplasirani, ili, njeni kandidati produzavaju izbornu trku u 33 jedinica. PDP istice kako bi smatrala za sopstveni uspeh 15 poslanika, i izbore ocenjuje regularnim, iako ima puno primedbi, od kojih su dobar deo slicne onima iz opozicije. Ipak, vertuje se da ce Albanci imati preko 20 poslanika, sobzirom da sansu za po dva-tri poslanika imaju i Narodna demokratska partija i takozvana grupa koja je proizasla iz PDP-a, koju predvode Arben Dzaferi i Menduh Thaci. Na ovim izborima sansu da usu u parlament imaju i po jedan kandidat Demokrastke partije Turaka, kao i DP SRba, tacnije njen predsednik , Dragisa Miletic.

partije Albanaca, i Turaka, kaoi i neke druge opozicione partije, izbore ocenjuju regularnim i prihvataju borbu u drugom krugu, a za stav VMRO-DPMNE i DP, otvoreno kazu da se "ljute jer gube", odnosno da "ne mogu dostojanstveno prihvatiti poraz". A poraz je pravi debakl. Medjutim, malo ko veruje da moze biti bojkota drugog kruga, ali se sanse za popunjivanje 120 clanog parlamenta opozicije uvecavaju, s obzirom da se koalicija VMRO i DP sada neizbezna. Ipak, smatra se da je Savez za Makedoniju dovoljno iskusan da bi dozvolio iznenadjenje. Ono sto mu dodje kao najnovija informacija je da. ukoliko izbori ne budu ponisteni, kao sto trazi opozicija, onda ce gradjani biti pozvani da u glasacke kutije umesto glasacke listice, ubacuju cvece, cime bi trebali reci kako su izbori, a time i demokratija mrtvi. PANTA DZAMBAZOVSKI