VREME VMRO-DPMNE TEK DOLAZI!?

Skopje Oct 20, 1994

(Dali glasaci VMRO-DPMNE tek dolaze? Ovo pitanje se namece nakon svakog mitinga ove partije na kojim ucestvuju pretezno maloletnici? U ovom tekstu se, u kontekstu izbora u Makedoniji, govori se i o buducnosti VMRO-DPMNE i njenih nacionalistickih koncepata.)

AIM, Skoplje, 18.10.1994

Oktobarski parlamentarni izbori i predsednicki izbori u Makedoniji u pojavnom smislu bili su umnogome drugaciji od prethodnih izbora. Ako se nakratko zanemari cinjenica da su u finisu izborne kampanje, biraci bili izlozeni pravoj kanonadi medjusobnih optuzivanja glavnih pretendenata na vlast - onda se nuzno mora istaci da su politicke partije svoju predizbornu kampanju vodile osmisljenije i ambicioznije. To se odnosi podjednako i na takozvanu medijsku prezentaciju ali i na mitinge te na druge oblike kontakata sa birackim tijelom. Makedonija se u posljednjih mjesec dana pred izbore zaista ustalasala, a izborni stabovi za pripreme medijske prezentacije angazovali su kako domace tako i inostrane strucnjake za politicki marketing. Otuda bi se dalo sa sigurnoscu da su likovno izborno bili za ove prostore zaista nesto novo.

Manje vise karakteristicno za sve partije na ovim izborima jeste da su se medjusobno utrkivale u dokazivanju da su bas oni pravi izbor za Makedoniju. Ovo su u prvom redu odnosi na pratije u makedonskom korpusu, dok je kod drugih partija nacionalni predznak glasaca unaprijed odredjivao sadrzaj i formu prezentacije. Dakle, ponajprije bi se dalo zakluciti da su izbori u Makedoniji, kao sto su uostalom brojni strani posmatraci tvrdili, izbori u kojima se treba dobiti odgovor na pitanje koja politicka linija unutar makedonskog nacionalnog korpusa ce voditi zemlju u naredne cetiri godine. Od pocetka je bilo jasno da su u pitanju tri jace politicke opcije i opredelenja. Jedna, koaliciona savez Socijaldemokratskog saveza, Liberala i socijalista, druga VMRO-DPMNE i konacno Demokratska partija Petra Goseva. Koalicija Saveza za Makedoniju biracima je u prvi plan isticala sigurnost (sto u ovdacnjem okruzenju ima i te kako bitno znacenje=, kontinuitet politike dogovaranja i konacno adut koji mozda i presudno moze uticati na birace - svog predsednickog kandidata Kiru Gligorova. Ozbilniji analiticari cak ce vam dati do znanja da ovaj put Kiro Gligorov odlucuje o pobjedniku i na parlamentarnim izborima. Vjesta propagandna kampanja Saveza za Makedoniju bez pretjeranih uzvracenih izazova opozicije, naslucivala je da partije koalicije igraju na kartu birackog tijela za koje se pretpostavlja da ne zeli radikalne promjene politicke klime u Makedoniji.

Na drugoj strani partija VMRO-DPMNE uzdrmana unutrasnjim razmiricama, svoju prezentaciju "najmakedonskije partije" kao da je preforsirala. Njihov predsednicki kandidat, poznati reditelj Ljubisa Georgievski i partijski lider Ljupco Georgievski bez sumnje su "povukli" znacajan broj, prije svega mladih. No, mozda tu upravo i lezi osnovni problem. Propaganda zasnovana na ostroj i bespostednoj kritici vlasti zvuci vrlo atraktivno ali se ispostavlja i ovaj put da nejveci deo onih koji su za VMRO-DPMNE zbog svoje mladosti jednostavno nemaju pravo glasa. Otuda bi se kao moguci vrlo ozbiljan pretendent na vlast ova partija mogla pojaviti mozda tek na narednim izborima, naravno, ukoliko uspije sacuvati jezgro svojih buducih glasaca i ukoliko uspije sa svojih pleca da izbaci optuzbe o probugarskoj nastrojenosti te da njen eventualni dolazak na vlast neminovno znaci medjunacionalni rat u Makedoniji. Poziv na radikalnije promjene politickog kursa Makedonije po svemu sudeci za VMRO-DPMNE nece donijeti zeljeni rezultat na ovim izborima. Cak ni snazan propaganda partije i njenog predsednickog kandidata u prvom krugu izbora nije bila dovoljna, ali ipak treba imati na umu i drugi izborni krug u kome svi racunaju na nesto bolji rezultat. To bi se moglo reci i za Demokratsku partiju Petra Goseva - partiju koja je ulozila velika sredstva u promociju svog programa i svojih kandidata. Pod parolom "Sa cistim rukama" tipovali su na razocarane birace koji su ranije glasali za postojecu vlast ali su racunali i na cijepanje clanstva najjace opozicione stranke VMRO-DPMNE. Partija koja bi se mogla smjestiti u prostor desno od centra po nekim ozbiljnim procjenama mogla bi maksimalno racunati na 15-ak mandata u novom parlamentu sto je daleko ispod ocekivanja izbornog staba. Nakon prvog kruga glasanja i po svemu sudeci znacanjnog vodstva Saveza za Makedoniju ne treba iskljuciti da ce opozicione partije VMRO-DPMNE i Demokratska partija ili bojkotovati drugi krug glasanja ili uci koaliciju i pokusati zajednicki doci do veceg broja mandata u buducem parlamentu. Ova druga varijanta je vjerovatnija i pored opstih optuzbi koje su obje partije uputile izbornoj komisiji i vlastima optuzivsi ih za neregularnost izbora. Uopste, bice zanimljivo kako ce u, ipak bitno novim uslovima, funkcionisati makedonski parlament. Ko ce i kako sastaviti vladu? Hoce li u vlast ponovo uci predstavnici PDP koji ce, kao stvari sada stoje imati nesto manje mandata nego nakon proslih izbora.

RAJKA STEFANOVSKA